ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,8109
EURO
7,4186
IMKB
0.00
ALTIN
378,558
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Ankara10/24 ºC
İstanbul13/18 ºC
İzmir16/26 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu Kadar Büyük Yalan Olmaz-ki!
09 Nisan 2020 / 12:29
Tüketici Hakları derneğinin açıkladığı çarpıcı tablo! su "Bu kadar yalan olmaz*ki" dedirtti.

Tüketici Hakları derneği Türkiye nin % 80 aç ve yoksul olduğu yönündeki iddialarına bazı kesimlerden  BÜYÜK YALAN diyerek tepkilere neden oldu.

BASIN AÇIKLAMASI

BASINA VE KAMUOYUNATOPLUM CAN DERDİNDE!.. SOSYAL DEVLET ANLAYIŞI HER YÖNÜYLE UYGULANSIN.

 

  • TOPLUMUN YÜZDE SEKSENİ AÇ VE YOKSUL!..


  • GELİRİ OLMAYAN, AÇLIK SINIRI ALTINDA YAŞAYAN VE GEÇİNEMEYEN AİLELERİN TEMEL İHTİYAÇLARINI DEVLET KARŞILASIN.

 

  • GIDADAN KDV KALDIRILSIN. ELEKTRİK VE DOĞAL GAZ FATURALARINDAN YALNIZCA ENERJİ BEDELİ, SU FATURALARINDAN İSE YALNIZCA SU BEDELİ ALINSIN.

 

  • TÜM HASTANELERDE SAĞLIK HİZMETLERİ ÜCRETSİZ OLSUN.

 

  • TOPLUM İÇİN MERKEZİ YÖNETİM İLE TÜM YEREL YÖNETİMLER VE TÜM TOPLUM KESİMLERİ İŞBİRLİĞİ YAPMAK ZORUNDA!..

 

Bugün, toplum olarak ekonomik, sosyal ve sağlık yönünden tarihimizin en sıkıntılı ve bunalımlı bir döneminden geçiyoruz. Toplumun büyük çoğunluğu geçinebilme ve sağlık yönünden büyük bir sorun yaşamaktadır. Kısaca, toplumun büyük çoğunluğu can derdine düşmüştür.

 

Evrensel tüketici haklarından olan yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenebilme, sağlıklı olabilmek için toplumun – tüketicilerin en önemli önceliği ve ihtiyacıdır. Çünkü, halkımızın büyük bir çoğunluğu yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenememektedir.


Türk-İş’in 2020 yılı Mart Ayı için yapmış olduğu araştırmaya göre, 4 kişilik bir ailenin aylık gıda harcaması 2345 TL’dir. Bu bedel 4 kişilik ailenin açlık sınırıdır. Eğer, 4 kişilik hanenin aylık geliri 2345 TL’nin altında kalmışsa, bu hane açlık sınırının altında yaşıyor demektir. Kaldı ki, gıda harcaması her ay artış göstermektedir. 4 kişilik ailenin yoksulluk sınırı ise 7639 TL’dir. Yani, 4 kişilik hanenin aylık geliri 7639 TL’nin altında ise, bu hane yoksulluk sınırının altında yaşıyor demektir. Açlık ve yoksulluk sınırı her ay yükselmektedir.


2020 yılı Mart Ayına ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı rakamları ile TÜİK’in “Hane Halkı Kullanılabilir Gelir Dağılımı” karşılaştırıldığında şu sonuca varılmaktadır: Nüfusun yüzde yirmiden fazla kesimi açlık sınırının altında, yüzde altmıştan fazla kesimi ise yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır. Bu oranlara göre, ülkemiz nüfusunun 16.6 milyondan fazla kesimi açlık sınırının altında, 50 milyondan fazla kesimi ise yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır. Kısaca, ülkemiz nüfusunun yüzde sekseni yani, 66.6 milyondan fazla kişi açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
POSTA LİSTESİ