ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,7608
EURO
7,6590
IMKB
0.00
ALTIN
372,513
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Ankara11/28 ºC
İstanbul16/27 ºC
İzmir17/28 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Defin ücreti 30 bin TL
04 Nisan 2020 / 23:36
Gölbaşı Mezarlığı'nda, musalla taşı ve mescit olmamasına tepki gösterdi.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, MHP Grup Başkanvekili Murat Ilıkan, defin ücretlerinin 30 bin TL’yi bulduğu Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Gölbaşı Mezarlığı’nda, musalla taşı ve mescit olmamasına  tepki gösterdi.

Ankara’da defin için en çok talep edilen mezarlıkların başında Gölbaşı Mezarlığı bulunuyor.  Defin ücretlerinin 30 bin TL olduğu Gölbaşı Mezarlığı’nda musalla taşının yanı sıra, vatandaşların cenaze namazlarını kılabilecekleri alan ve vakit namazlarını kılabileceği bir  camii de bulunmuyor.

Gölbaşı Mezarlığı’nın Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğunda olduğuna dikkat çeken Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi  MHP Grup Başkanvekili Murat Ilıkan mezarlıktaki eksikliklerin bir an önce giderilmesi gerektiğini söyledi.

Ilıkan, tepkisini şu sözlerle ifade etti;

Gölbaşı Mezarlığı’nda yakınlarını defin ettirmek isteyen vatandaşlarımız  30 bin TL’yi ödemek zorunda. Ancak bu kadar yüksek bir ücreti ödeyen vatandaşlarımız,  defin işleminin dışında herhangi bir hizmet alamıyorlar. Ne cenaze namazı kılabilecekleri bir alan var ne de abdest alabilecekleri bir yer var. Sadece cenazelerin yıkandığı bir gasilhane ve derme çatma yapılmış bir konteyner tuvalet var. İnsanlar en acılı günlerinde namazı başka bir adreste kılıp, defin için başka bir adrese intikal etmek zorunda kalıyor. Ne Gölbaşı halkı ne de Başkentliler bunu haketmiyor.” dedi.

Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında camilerin kapalı olduğuna dikkat çeken Ilıkan “ Özellikle bu süreçte Gölbaşı Mezarlığı’ndaki eksiklikler vatandaşlarımızı mağdur ediyor. Gölbaşı Mezarlığı’na, Karşıyaka Mezarlığı’nda olduğu gibi yaz-kış kullanabilecek, üzeri açıp kapanabilen cenaze namazlarının kılınabileceği bir alanın yanı sıra, abdesthane ve vakit namazlarının da kılınabileceği bir camii yapılmalıdır.” diye konuştu.

MEVZUATA UYGUN HALE GETİRİLMELİ

Ilıkan, ‘Mezarlık Yerlerinin İnşaası İle Cenaze Nakil Ve Defin İşlemleri Hakkında Yönetmeliği’nin 12. Maddesi’nde mezarlıklarda olması gereken şartların belirtildiğini ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Gölbaşı Mezarlığı’nı yönetmeliğe uygun haline getirmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
POSTA LİSTESİ