ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,7608
EURO
7,6590
IMKB
0.00
ALTIN
372,513
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Ankara11/28 ºC
İstanbul16/27 ºC
İzmir17/28 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BANKALAR SÖZÜNDE DURMALI
02 Nisan 2020 / 20:46
BANKALAR BU ZOR GÜNLERDE DESTEK OLMA SÖZLERİNİ TUTMALILAR

ESDER;”BANKALAR BU ZOR GÜNLERDE DESTEK OLMA SÖZLERİNİ TUTMALILAR”

Esnaf ve Sanatkarlar Derneği(ESDER) Genel Başkanı Mahmut ÇELİKUS, yaptığı yazılı açıklamada;“Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının yayılmasıyla milyonlarca insan kurala uyarak evlerinde kaldı. Binlerce iş yeri de zorunlu olarak kapılarına kilit vurunca, esnaflar ve KOBİ’ler gelir kaybına uğrama tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. “ dedi. Ekonomileri sarsan bu dalgadan en çok etkilenen kesimlerin bankalara borcu olan esnaflarımız ve KOBİ’lerin olduğunu vurgulayan ÇELİKUS,”Kredi borçlarını erteleyeceğini duyuran bankaların esnaflarımızdan yüksek faiz talep ediyorlar. Bu zor süreçte bankalar esnaflarımıza ve KOBİ’lerimize cansuyu olmaları gerekirken aldığımız bu haberler bizleri üzmektedir.” Dedi.

Merkez Bankası’nın kredi kartı işlemlerinde uygulanan gecikme faizi ve akdi faizde indirime gitmesinin yanı sıra bankaların kredi taksitlerini 3 ay faizli olarak ötelediklerini hatırlatan Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Genel Başkanı Mahmut ÇELİKUS,”Esnafımız 4 aylık kredi kartı ödemelerinin faizsiz ertelenmesini, 4 ay sonrası 12 eşit taksitle kredi kartları limitini etkilemeden ödenmesini talep ediyor” dedi.

BANKALAR ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALI

ÇELİKUS, içinde bulunulan dönemde herkesin koronavirüsle mücadelede “hep birlikte başaracağız” dediğini, ekonomik olarak güçsüz olan esnafın korunması ve yaşatılması gerektiğini vurguladı. Bankaların bu zamana kadar esnaf ve KOBİ’ler üzerinden kazanç elde ettiğini belirten ÇELİKUS, “Bankalar bu zor süreçte ellerini taşın altına koymalılar. Özellikle Merkez Bankası Anonim Şirketi’nden büyük katkılar bekliyoruz. Süreç bittiğinde bankalar yine esnaf ve KOBİ’lerin kapısını çalacak. Bankaların yaşaması için esnafımızın da yaşaması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
POSTA LİSTESİ