ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,8539
EURO
7,7477
IMKB
0.00
ALTIN
393,759
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Ankara20/36 ºC
İstanbul22/31 ºC
İzmir23/32 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BÜTÜN KÖYLERDE MUSLUKTAN SU AKACAK
14 Kasım 2019 / 15:01
KÖY İÇİ İMAR PROBLEMİNE ÇÖZÜM

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş Gölbaşı’nda muhtarlarla kahvaltıda bir araya geldi.


Mansur Yavaş, Gölbaşı'nda muhtarlarla buluşarak, fikir alışverişinde bulundu. Muhtarların sorunlarını tek tek dinleyerek, sorunların çözümü konusunda yetkililere talimat veren Başkan Yavaş, Gölbaşı programının ardından Mogan Gölü kenarındaki sanat atölyelerini ziyaret etti.


Daha önce Ankara ilçelerini ziyaret edip muhtarlarla bir araya gelen Başkan Yavaş, Gölbaşı’nı da ziyaret ederek Gölbaşı mahalle muhtarlarıyla bir araya geldi.“2-3 YIL İÇİNDE BÜTÜN KÖYLERDE MUSLUKTAN SU AKACAK”

Başkan Yavaş toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Köylerinizle, mahallelerinizle ilgili taleplerinizi bildirdiniz. Bugün taleplerinizi dinlemeye devam edeceğiz. Sizlere duyurmak istediğim birkaç konu var. Birincisi, 2-3 yıl içinde bütün köylerde musluktan su akacak. İkincisi açıktan kanal olmaması. Üçüncüsü yok sırayla gidiyoruz. Bunları toplu toplu ihale edeceğiz. Yolarla ilgili de beton yola çeviriyoruz. Eskişehir bunun uygulamasını yaptı. Bize anlatılan ömürlük yol oluyor. Bazı bağlantı yollarında asfalta devam edeceğiz.


ANKARA’YI BİRLİKTE YÖNETECEĞİZ

Seçim süresince Ankara’yı birlikte yönetme sözü verdiklerini hatırlatan Başkan Yavaş,

“31 Mart seçimlerini sizlerle birlikte kazanarak çıktık ve Ankaralı bu görevi bize verdi. Bizler şu taahhütte bulunmuştuk. “Ankara’yı birlikte yöneteceğiz” bunu derken gerçekten çok samimiyiz. Çünkü bizler yaptığımız tüm hizmetleri sizlerden aldığımız vergilerle yapıyoruz. Yani belediyenin başka bir kaynağı yok. Türkiye de şöyle bir olay var. Normalde Türkiye’de 1 ayda toplanan bütün vergiler devlete toplanıyor oradan belediyelere dağıtılıyor. Gelişmiş ülkelerde ödediğiniz tüm vergiler direk belediyeye gidiyor belediyeler tarafından harcanıyor. Bizde ise hangi hükümet olursa olsun genellikle parayı toplayıp kendileri harcamak istedikleri için sadece %5,5 %6 gibi bir payı belediyelere gönderiyorlar. Bizde bu kıt kaynaklarla hizmet etmeye çalışıyoruz. Oysa Cumhuriyetin ilk yıllarında %85 kırsalda yaşarken ayrılan para %27,5 şimdi belediye sınırları içinde yaşamak %92 aldığımız pay ise %5,5 %6 hükümet yeni bir tasarı hazırlıyor. İnşallah bizlerin gelirini artıracak uygulamalar yapar. Bizlerde sizlere daha iyi hizmet veririz.


KÖY İÇİ İMAR PROBLEMİNE ÇÖZÜM

Sadece köy içiyle sınırlı kalmak suretiyle, 11 tip ev projesi hazırladık. İrili ufaklı, tek kat, iki kat, üç kat, bunları belediyede göreceksiniz. Bunların projeleri onaylanmış. Elektrik projesine, betonarme projesine kimse para ödemeyecek. Sadece ilçe belediyeleriyle konuşacağız ve yapabilecekleri indirimler varsa onlara da indirim yaptırmak suretiyle köyde ev yapmak isteyenlerin önünü açacağız. En az 70-80 bin lira proje masrafından kurtulmuş olunacak.


YARDIMLARI DAĞITMAYA BAŞLADIK

Köylerde yardımları dağıtmaya başladık. Doğalgazı olan yerlerde doğalgaz firmasıyla görüştük. Doğalgaz özelleşti belediyeyle hiçbir alakası yok. Doğalgazı olan yerler de yardım alan vatandaşların aboneliğini yapmalarını istedik. Kömür vermek yerine kömür parası kadar gaz alalım dedik. Ankara’nın tümünde yaklaşık 23 bin kişi var. Karta dönüyoruz paket dağıtma işi bitiyor. Ben belediye başkanı olarak sizler muhtar olarak beldenizde bir kişi açlıktan ölür, soğuktan donarsa mesulü hepimiz iz. Varsa yardıma muhtaç mağdur kişi bunları bize bildirin. Muhtarlarımıza görevler düşüyor size çok ihtiyacımız var bu konularda.


MÜTEAHHİTLERE MUHTAR ONAYI

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne muhtarların ulaşımını kolaylaştıracak mobil uygulamadan bahseden Başkan Yavaş, “Telefondan, köyde afet, yangın gibi acil durumda tek bir tuşla bize ulaşacaksınız. Görüntülü, sesli, fotoğraflı, nasıl isterseniz hepsi bize ulaşacak. Anında da biz size döneceğiz. Bununla ilgili daire amirlerimize bilgi verilecek. Dolayısıyla belediyeye ulaşamıyorum işi ortadan kalkıyor. Ben göreceğim, hangi muhtarım kime mesaj atmış, hangi birime gitmiş ve ne olmuş hepsini göreceğim” diye konuştu ve açıklamasını şöyle sürdürdü: “Zaman zaman ASKİ ve Fen İşleri Dairesi sizin mahallelerinizde, köylerinizde ihaleler yapıyor. Bu ihalelerle ilgili ‘Bu müteahhit geldi. Benim köyümün kanalını suyunu istediğimiz gibi yaptı. Ben bunu onaylıyorum’ diye sizden imza almadıkça parasını ödemeyeceğiz. Çünkü müteahhitler genelde işi geçiştiriyor, muhtara da ‘sanane’ diyor. Bizim de haberimiz olmuyor. Artık haberimiz olacak, ona göre ödeyeceğiz. Müteahhidin yaptığı işlerde kontrol artık muhtarda”


SULU TARIM PROJESİNDE DEMO ÜRETİM BAŞLIYOR

Seçim vaatleri arasında yer alan Gölbaşı-Bala arasında Sulu Tarım Projesi’ni hatırlatarak değerlendirmelerini sürdüren Başkan Yavaş, şu değerlendirmelerde bulundu: “Gelecek sene Gerede Projesi’nin devreye girmesiyle birlikte Kızılırmak Suyu boşa çıkacak. Ancak bu suyun belirli zamanlarda akıtılması gerekiyor. Biz de suyun boşa akıtılmaması için Gölbaşı-Bala arasında Sulu Tarım Projesi’ni devreye sokmayı düşünüyoruz. 5 bin dönümlük alanda demo üretime başlıyoruz. Yakın köyler gelsin, sulu tarımı görsün istiyoruz. Domatesinden biberine bütün sebzeler yetişecek burada. Alanın bir kısmı meyve, bir kısmı buğday ve bir kısmı da sulu tarım olarak hazırlanıyor. Gölbaşı ve Bala’nın bütün köyleri sulu tarıma geçsin istiyoruz.”


HEMŞEHRİNİZE SAHİP ÇIKIN

Ben diyorum ki hemşehrinizi seçmenin keyfini çıkarın kaçırmayın bu fırsatı. Adı Masur olur, Ahmet olur, Mehmet olur hangi partiden olursa olsun hemşehrinize sahip çıkın. Bunu oy için falan söylemiyorum. Gidecek kapılarımız olsun, sıkıntılarınız olsun. Bana 100 bin tane özgeçmiş geldi. Başka gittiğiniz hangi kapı var. En yetim Ankaralı.


GELİRLERİ ARTIRIP, TASARRUF ETMEYE ÇALIŞIYORUZ

Biz belediyeyi enkaz devir aldı falan demiyoruz. Belediyenin durumunu bilerek aday olduk. Ondan şikayet etmiyoruz ama kasada da balya balya para yok. Bir yandan gelirleri artırıp bir yandan da tasarruf etmeye çalışıyoruz. EGO’yla da ilgili 2009 da, 2010 da 2 bine yakın otobüs varken şehrin nüfusu henüz düşükken 10 senede 2 katına çıkmışken şuanda 1540 otobüsümüz var. Bununda 200 tanesi ilçelere geliyor. Sabahları görüyoruz anormal derecede şikâyet var. Otobüslerde hemen alalım deyince alınmıyor. Siz sipariş veriyorsunuz siparişe göre üretiyorlar. Otobüs alma çalışmalarımız da devam ediyor. İlçelerden otobüsleri çekiyoruz. Şehir içine sıkışan yerlere takviye edeceğiz” dedi.


Muhtarlara da mikrofon uzatıp tek tek sorunlarını dinleyen Başkan Yavaş muhtarların istek ve taleplerini dinledi çözümü noktasında bürokratlarına talimat verdi.


Program toplu fotoğraf çekimiyle son buldu. Başkan Yavaş toplantı sonrası bürokratlarıyla değerlendirme yaptı.DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
POSTA LİSTESİ