ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,8533
EURO
7,7488
IMKB
0.00
ALTIN
393,704
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Ankara20/36 ºC
İstanbul22/31 ºC
İzmir23/32 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Esnaf Bu kadar bunaltılmaz-ki..!
08 Ekim 2019 / 13:54
Ekonomik sıkıntıların altında inleyen esnaf bu kadar da bunaltılmaz-ki!

Esnaf Bu kadar bunaltılmaz-ki..!

Ekonomik sıkıntıların altında inleyen esnaf bu kadar da bunaltılmaz-ki!

Ülkemizin son yılında ağır ekonomik sıkıntıların yaşandığı ve bu ağır faturanın altında ezilmemek için mücadele eden esnaf, destek beklerken , uyduruk bahanelerle canından bezdiriliyor.

Gölbaşı  İncek te lokantacılık yapan Recep Akçapa bu örneklerden sadece birisi.  Ülkesine her daim istikam sağlayan, bütün sıkıntılara rağmen şikayet etmeyen ender esnaflarımızdan biri. Lakin son günlerde çeşitli baskılara maruz kalması nedeniyle çalmadık kapı kalmamış. Her yerlere sesini duyurmak için yazılar yazmış. Doğru dürüst bu esnafla kimse ilgilenmemiş. Birde Gölbaşı ndan denetlemeye gelenlerden TEHDİT , BASKI AŞAĞILAMA  gördüğünü söylüyor.

Lokantacı Recep Akçapa  TEHDİT , BASKI AŞAĞILAMA   gördüğünü en ince ayrıntısına kadar anlatı.

Akçapa;25 09 2019 çarşamba saat on üç elli öğle yemeği yiyorum dükkanı salonunda kuytu bir yere oturdum şeker rahatsızlığı olduğu için yemek saatim geçmişim.Yemeğimden iki kaşık aldım içeri üç tane bayan gerdi tezgahta bulunan ustaya yetkili kim diye sordu o( arada ben kafamı kaldırıp bayana baktım) tezgahtaki ustada beni gösterdi.

Sert bir ses tonuyla kalk ta bi gel istersen diye çıkıştı.  Tezgahta bulunan ustada yemek yediğimi söyledi .pardon diye cevap verdi gelen bayan bende yemeğimi yarım bıraktım yanına gittim .Hoş geldiniz dedim .Benim yüzüme bile bakmadan doğru fırın bölümüne girdi hamur pasalarının üzerinde kapak kullandığımız boş pasanın içinde günlük gazete vardı. Sert bir ses konuyla bu gazetenin ne işi var burada dedi .Efendim o yeni gazete boş kaldıkça okuyorum dedim. Git gazeteni başka yerde oku burada gazete olmayacak dedi.

Sonra bankonun sol kullanılmayan köşesinde eski gazeteler vardı bu gazetelere tepki gösterdi.  Bunlar burada durmayacak dedi.  Buradan çıktı arkada bulaşık yıkanan bölüme geçti direk camdaki sinekliğe taktı. Bu neden kapalı değil diye yarım acıktı kapatmak istedi . Kapatamadı buda bozuk dedi .sonra çalışan personelimiz kapattı . Bu sefer burası çok küflü buranın boyanması lazım yahu arkadaş burası bulaşıkhane her taraf fayans burda tabak çatal hariç hiç bir şey bulunmayacak dedi . Bende ,ne yapıyım dükkan bu kadar. Depo mu tutayım diye cevap verince sinirleniyorlar. Bunlara cevap vermeyeceksin ne derlerse ellerini ovuşturup peki efendim diye el Pençe durup, benden kendilerine yalaklık yapmamı bekliyorlar.

Görevli Memur; Hep bırakacağım diyorsunuz ama bırakmıyorsunuz hala buradasınız

Sonra burada ne çok sinek var dedi .Bende her gün ilaçlama yapıyoruz dedim.Kim yapıyor dedi bende kendim yapıyorum dedim.Eczaneden alıyorum.Burası köy maalesef bende rahatsız oluyorum ama elimden başka bir şey gelmez dedim .Olmaz öyle dedi bir ilaç firmasıyla anlaşacaksın her hafta gelip ilaçlayacaksın faturası bir daha geldiğimde göreceğim dedi ( buradan cevabım şu ben bir esnaf olarak 500tl veya 100 tl verip ilaç yatıramam böyle bir param yok

 Biz küçük esnaf lar kendi maaşımızı kendimiz kazanırız oda günlük 16/ 17 saat çalışarak alin teriyle kazanırız. Bende sinirli bir şekilde esnaf olduğum güne lanet olsun dedim bırakacağım bu işi dedim. Bırakın beyefendi yapmayın zorunuza gidiyorsa dedi . Bir diğer bayan söze girdi. Hep bırakacağım diyorsunuz ama bırakmıyorsunuz hala buradasınız diye sonraki bayanı hatırladım daha önce yine gelmişlerdi denetime yine aynı farklı gerekçeler tutanak tutuyordu .

Emeğe saygı insana saygı

Karşındaki insan senin baban yaşında önce saygıyı öğren sonra insana değer ver.Karşıdaki insan dört üniversite bitirmiş iki mastır yapmış artı buna ilâveten mesleki olarak işyeri açma ustalık belgesine sahip . Artı Milli eğitim bakanlığının usta eğitici öğretici belgesine yanı öğretmen eğitici belgesi bulunan ve tüm bunlara ilave Milli eğitim bakanlığının ve çalışma bakanlığı Türkiye esnaf ve sanatkârlar konfederasyonu Tesk hazırladığı meslek standart çalışması kapsamında uzman olarak alan ve uzmanlık belgesine sahip biriyim.

Hepsinden önce bir insanım hiç kimseyi hor görmeden aşağılamadan incitmem yaşamaya çalışan bir insanım sadece egosu tatmin eden yetkinin makamın üniformanın arkasına sığınan haddini bilmez kamu görevlileri hariç lütfen insan olduğunuzu hatırlayın sizlerde bu toplumun bir ferdi olduğunuzu hatırlayın üretmek çalışmak alın teri nin ne olduğunu düşünün emeğe saygı insana saygı.

Can Çekişen Esnafa yardımcı olmak lazım

Ekonominin sıkıştığı ve bunun acısını en çok ezilen küçük esnafı korumak yardımcı olmak lazım. Yetkililer görevliler haklıda olabilir ,lakin her şeye rağmen esnafa daha  saygılı ve daha sabırlı  olmak gerekir. Çünkü bu zor günlerin emekçileri olan küçük esnafımıza sahip çıkmak gerekir. 

onlar esnafın verdiği vergilerden maaş alıyor
lokantacılar
esnaf zor durumda olsada vatanına devletine bayrağına sahip çıkar memur maaşını esnafın vergisinden alır esnafa nefes aldırmaz siyasi arkası olan bir esnafa bunu yapsa kendini vatanın en son noktasında bulur. recep ustayı ben tanıyorum. yıllarını bu mesleğe vermiş bir ustaya bu kadar baskı yapılması ayıptır. saygısızlıktır.
08 Ekim 2019 Salı 18:54
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
POSTA LİSTESİ