ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,8560
EURO
7,7581
IMKB
0.00
ALTIN
398,940
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Ankara14/32 ºC
İstanbul19/24 ºC
İzmir20/34 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ahilik Türkiye'yi Şaha Kaldırır."
20 Eylül 2019 / 11:56
Dünyanın en güçlü devleti haline gelmiştir

ESDER: "Ahilik Türkiye'yi Şaha Kaldırır." 

Esnaf ve Sanatkarlar Derneği(ESDER) Genel Başkanı Mahmut ÇELİKUS, Ahilik teşkilatına günün koşullarına uyarlanarak yeniden işlerlik kazandırılmasını önerdi. ÇELİKUS, ağır sorunlar altındaki esnafın bayram'ı "buruk" kutlayacağını da belirterek, hipermarketlerin kent dışına çıkarılmasını öngören yasanın ivedilikle çıkarılmasını istedi.

ESDER Genel Başkanı ÇELİKUS, Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklamada, Selçuklu ve Osmanlı döneminde sosyal adalet, barış ve ilerlemenin teminatı olan Ahilik sisteminin yeniden yaşama geçirilmesi gerektiğini kaydetti. ÇELİKUS, "Bu zor değil. Ahilik teşkilatını atalarımız yüzyıllardır uyguladılar. Uygulaması ve güzel sonuçları olan bu teşkilatın günümüzde hayata geçirilmemesi için hiçbir sebep yok. Yeter ki samimiyetimizi, aklımızı ve ruhumuzu ortaya koyalım" diye konuştu.

Ahi teşkilatının yeniden hayata geçirilmesi durumunda Türkiye' nin şaha kalkacağını ifade eden ÇELİKUS, "Ahilik geleneğinin tam anlamıyla yaşatıldığı dönemlerde Türk milleti idari, askeri ve ekonomik alanda dünyanın en güçlü devleti haline gelmiştir." dedi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
POSTA LİSTESİ