ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,8651
EURO
7,7192
IMKB
0.00
ALTIN
391,772
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Ankara18/35 ºC
İstanbul23/30 ºC
İzmir24/38 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gözünün Yaşına bakma...Tekzip i yapıştır……!
02 Ağustos 2019 / 12:31
Basın olmazsa demokrasi olmazmışta. Mışta mışta… gibi cicili biçili sözler yalanmış meğer….!

Hani..! Basın Özgürdü….!

Her fırsatta  BASIN ÖZGÜRDÜR.. Basın bizim gözümüz kulağımız… Yok 4. Güçmüşte.. Yok…Basın olmazsa demokrasi olmazmışta. Mışta  mışta… gibi cicili biçili sözler yalanmış meğer….! İlk fırsatta Gazeteciye tekzip i yapıştır……!

Yerel Basın daha ne yapsın..

Basın olarak görevimizi yaptığımızı yani güzel ilçemizin “menfaatinedir” diyerek haber yapmadığımızın yanıtı karşımıza “Sorunlu yerel basın” olarak çıktı. Yani yerel basının bir takım sorunlarının olduğu,  sorunlarını çözme ve iletme yöntemlerini gözden geçirilmesi ve özeleştiri yapması kanaatine varılmış. Kısacası Gölbaşı yerel basınının psikoloji bozuk imajı kendilerince uygun görülmüştür. 

İnternet sitesinden kurum, kuruluş vs. ile alakalı olarak yapılan haberlerde ‘Tekzip’ göndermek için ilk önce haber içeriğinde o kurum veya şahıslar hakkında hakaret içermesi, şereflerine dokunulması veya gerçeği yansıtmayan bir içerik olması gerekmektedir. Bunu biz yerel basın değil, 1982 Anayasasının 32. Maddesi yazmış(!) O maddenin de içeriği aynen şu şekildedir;

 “Düzeltme ve cevap hakkı, ancak kişilerin haysiyet ve şereflerine dokunulması veya kendileriyle ilgili gerçeğe aykırı yayınlar yapılması hallerinde tanınır ve kanunla düzenlenir.” 

Şimdi gelelim bu tekzibi biz Gölbaşı Taraf Gazetesi olarak neden aldığımıza… 

Gölbaşı Yerel Basını olarak haber alma ve bunu kamuoyu ile paylaşma iznimizin olmadığından bahsederek, ilçemizde vukuu bulan olayların ‘izin olmadığı gerekçesi ile’ paylaşamadığımız ve bunu da yorumlamamız olmuştu. Gerek üst kurum olan kaymakamlık makamı, gerek emniyet, jandarma, belediye olsun yerel basının haber alam konusunda sıkıntı yaşadığı ve gerekli muhatapları bulamaması, akabinde de kamuoyunu yanlış bilgilendirmemek adına yapılan bir haberdi. Fakat nitekim bu yapılan haber içeriğinde her hangi bir hakaret ya da aykırı bir yazı görülmüş olsa ki, kaymakamlıktan içeriğe yönelik ‘tekzip’ alıyoruz. 

Gazeteci haber alma konusunda özgürdür. Ama bu özgürlüğe ‘sınır belirlenmiş’, ‘eşit davranılmış’ ‘adaletli’ olunmuş. Şimdi kamuoyuna şunu sormak istiyoruz. İlçemiz sınırları içerisinde olan bir olayı ulusal basın kanalı ile duymak veya duyurulmasında gerekçe nedir? Neden Yerel Basına bilgi verilmez de ulusal basın ile paylaşılır. Ne yani, çevre ilçeler Gölbaşı’nda ne olmuş, bitmiş bilmek zorunda mı? Ama Gölbaşı halkı bilmek zorundadır. Sadece ‘bayramlarda’ değil, lehte ve aleyhte olan her şeyi bilmeli ki; bir hakkaniyet o zaman olsun.

 Şunu mu yapması lazım yerel basının… Kulaktan dolma bilgi kirliliği ile birisinin iddiası ile ya da birilerinin çıkarı doğrultusunda mı kamuoyunu bilgilendirelim. Eğer ‘Haber alma, bilgi öğrenme’ bu ise bizler kolaylıkla haber yapabiliriz. Ya da sosyal medya gibi büyük bir ağ kanalından duyulanı da yapma hakkımız vardır. 

Bizler kimseyi yaptığımız haberler ile birlik ve beraberliği bozmuyor, kurum ve kuruluşları tartışma içinde sokmuyor ve gereksizce bir enerji tüketmiyoruz (!) Biz sadece işimizi yapmaya çalışıyoruz. Elbette ki yerel basının sıkıntıları sorunları oluyor ama sizlerin söylediği gibi bir durum içerisinde değiliz. 

Biz isterdik ki, yapılan normal yorumlu haber karşısında siz ilçemizin değerli büyükleri yerel basının sorunları nelerdir, neler talep ediyorsunuz ya da en azından haber alma konusunda biraz daha iyimser olup, masaya oturmak paylaşmaktı. Nitekim de bu olmadı. 

Gölbaşı Yerel Basınını hiçe saymayın (!) …

mahallelinin-umurunda-degil-ama-resmi-kurum-belediye-burokrat-ve-mudurleri-acilista.jpg

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
POSTA LİSTESİ