ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,8105
EURO
7,5716
IMKB
0.00
ALTIN
379,906
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Ankara8/18 ºC
İstanbul13/21 ºC
İzmir12/23 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ankara’nın Asırlık Rüyası Gerede Sistemi…
06 Şubat 2019 / 10:55
Başkent'e 23 Baraj ve 10 Gölet İnşa Ettik

DSİ’DEN BAŞKENT ANKARA’YA YATIRIM SAĞANAĞI

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) Başkent Ankara ve ilçelerine yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Ankara ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

161.jpg

Ankara’nın Asırlık Rüyası Gerede Sistemi…

(Gerede Tünelini Tamamladık)

Ülkemizin kalbi başkentimizi bir gün değil, bir saat bile susuz bırakamayacaklarını belirten Devlet Su İşleri Genel Müdürü Mevlüt Aydın, ‘Bu sebeple 2007 yılında yaşanan kuraklıkta Kesikköprü’den su getirdik. Ama Ankara’nın uzun vadede içmesuyu problemini çözmek için Gerede Sistemini hayata geçiriyoruz.

Bu proje ile yıllık 226 milyon m3 içmesuyunu Çamlıdere Barajına aktaracağız. Böylece Ankara’nın 2045 yılına kadar içmesuyu problemini çözeceğiz. Proje kapsamında Türkiye’nin 31592 metrelik 4,5 metre çapındaki en uzun tünelinin kazı çalışmalarını tamamladık. İnşallah yakın zamanda su vermeye başlayacağız.

Şereflikoçhisar’ın 2045 Yılına Kadar İçmesuyu Hazır… 

Bununla birlikte bilindiği üzere Şereflikoçhisar’ın içmesuyu problemini çözmek için Peçenek Barajı’nı inşa ettik. Peçenek Barajı’ndan alınan su 37,76 km uzunluğunda isale hattı ile arıtma tesisine iletilmektedir. Böylece Şereflikoçhisar ilçe merkezinin 2045 yılı içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyacı karşılanmıştır. ‘dedi.

 

Başkent’e 23 Baraj ve 10 Gölet İnşa Ettik

Ankara için çok önemli projelerin hayata geçirildiği belirten Genel Müdür Aydın, ‘Son 15 yılda hizmete aldığımız 23 baraj ve 10 gölet ile özellikle Ankara’nın zirai gelişimine büyük destek sağladık. İnşa ettiğimiz barajlardan Kalecik Barajı ile 17.440 dekar arazi, Kızılcahamam Doğanözü Barajı ile de 27.770 dekar arazi sulanmaktadır.

İnşaatı Devam Eden 8 Baraj ve 3 Gölet…

Bütün su kaynaklarımızı en güzel şekilde değerlendirmek gayesiyle Başkentimize 8 baraj ve 3 gölet daha inşa ediyoruz. Bu barajlardan bütün ilçelerimiz nasibini almaktadır.

İnşaatı devam eden bu tesislerin hepsini tek tek saymayacağım ama Haymana’da inşa ettiğimiz Sırçasaray Barajı ile 19.450 dekar, Bala’da inşa ettiğimiz Evciler Barajı ile
9.390 dekar münbit araziyi sulayacağımızı belirtmek isterim. ‘dedi

Başkentimizin Verimli Arazilerini Suyla Buluşturuyoruz…

Son 16 yılda inşa edilen sulama projeleri ile Ankara’da 154.855 dekar zirai araziyi sulamaya açtıklarını açıklayan Aydın, ‘Böylece çiftçilerimize yıllık 100 milyon TL zirai gelir artışı sağladık.

Çiftçilerimizin hasretle beklediği Peçenek Barajı Sulaması, Kesikköprü Köprüköy Sulaması ve Ayaş Asartepe Sulaması bunlardan bazılarıdır.

Yeni Sulama Tesisleri İnşa Ediyoruz…

Ankara geniş yüzölçümü ve münbit arazileri ile ülkemiz ziraatında önemli bir yere sahiptir. Ziraat deyince de hiç şüphesiz sulamalar çok önemlidir. Ankara’da inşaatı devam eden 9 sulama projesi ile takriben 53.280 dekar araziyi daha sulamaya açılacağını belirtti.

Ankara Çayını Islah Ediyoruz…

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın ,Başkentin içerisinden geçen Ankara Çayı’nı ıslah etlerini de belirterek 4 kısımdan meydana gelen projenin tamamlanması ile Ankara Çayının kötü kokusu giderilmiş ve vatandaşlara önemli bir rekreasyon alanı kazandırılmıştır.

Diğer taraftan Keçiören’in çehresini değiştiren, ilçenin vizyon projesi Gümüşçay Ihlamur Vadisi Projesini Ankara’mıza kazandırdık. Keçiören’in gerdanlığı olan bu proje, “Kent Ekonomilerine Katkı” sınıfında ödül almıştır. Son 16 yılda Başkentimizin merkez ve ilçelerinde tamamladığımız 76 dere ıslahı ile; 114 meskun mahal ve 1.200 dekar arazi taşkınlardan korunmuştur. 6 derede de ıslah çalışmalarının devam ettiğini belirten Aydın , Sözlerini bu projelerin yapılmasınde en büyük destekçimiz Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor emeği geçenlere teşekkür ediyorum. ‘dedi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
POSTA LİSTESİ