ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,8105
EURO
7,5716
IMKB
0.00
ALTIN
379,906
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Ankara8/18 ºC
İstanbul13/21 ºC
İzmir12/23 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İYİ PARTİ GÖLBAŞI’NIN SORUNLARINA EĞİLİYOR…
29 Ağustos 2018 / 14:07
Et ve Süt Kurumu'nun Brezilya'dan ithal ettiği büyükbaş hayvanlarda şarbon mikrobu pozitif çıkmış, bölge karantinaya alınmıştı.

 İYİ PARTİ GÖLBAŞI’NIN SORUNLARINA EĞİLİYOR… 

 

Geçtiğimiz günlerde ulusal basına da yansıyan, ilçemize bağlı Ahiboz ve Günalan mahalleleri bölgesinde bekletilen, Et ve Süt Kurumu’nun Brezilya’dan ithal ettiği büyükbaş hayvanlarda şarbon mikrobu pozitif çıkmış, bölge karantinaya alınmıştı.

İYİ Parti Gölbaşı İlçe Başkanı Mahmut Aksoy İYİ Parti Ankara Milletvekilleri Halil İbrahim Oral, Ayhan Altuntaş ve İYİ Parti Çankaya İlçe Başkanı Kevser Ofluoğlu ile birlikte bölgeyi ziyaret etti.

Karantinaya alınan bölgede mahalle muhtarı ve vatandaşlarla bir araya gelen İYİ Parti heyeti basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada İYİ Parti Gölbaşı İlçe Başkanı Mahmut Aksoy, Et ve Süt Kurumu ve yetkililerin açıklamalarının kamuoyunun aydınlatma konusunda yetersiz olduğunu ve bu belirsizliğin köylüyü tedirgin ettiğini belirtti.

Vatandaşlarla ve muhtarlarla görüşen Mahmut Aksoy; gerçekleşen olayın, Ahiboz sınırları içerisinde bulunan Et ve Süt Kurumu ile bağlantılı özel bir çiftlikte gerçekleştiği, Ahiboz ve Günalan köyleri ve hayvanları ile bir alakası olmadığını; buna rağmen basında bu köylerin karantinaya alındığı şeklindeki haberlerin köylüye zarar verdiğini belirtti.  Bu sebeple yetkililerin bahsi geçen köylerdeki vatandaşları rahatlatıcı açıklamalar yapması gerektiğini vurguladı.

Bununla birlikte Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nı, Gölbaşı Kaymakamlığını, Gölbaşı Belediyesini, Et ve Süt Kurumunu bu konu ile ilgili köylünün yanında olmaya çağırdı.

İYİ Parti Ankara milletvekili Halil İbrahim Oral ise yetkililere aşağıdaki soruları yöneltti:

1-      İthal edilen 3959 hayvanın sağlıklarının iyi olduğuna dair herhangi bir kontrol yapılmış mıdır?

2-      Yapıldı ise numuneler hangi tarihte alınmıştır?

3-      Kesimlerden önce mi sonra mı?

4-      Bu hayvanlarda şarbon tespit edilmeden önce vatandaşa canlı olarak satılan ve kesilerek piyasaya sürülen var mıdır?

5-      Bu hayvanlardan hastalıklı olanlar kesilmiş ve vatandaşımızca tüketilmiş ise, yakın bir zamanda şehrimizde yaşanabilecek bir şarbon salgının vebalini nasıl taşıyacaksınız?

6-      Ankaralıların sağlığı bu kadar mı ucuz? 

İYİ Partili yetkililer konunun takipçisi olacaklarını belirterek, hükümet ve muhalefet kanadından hiç kimsenin gelmediği söyleyen köylüleri teskin ettiler. 

 

iyi-parti-(3)_600x338.jpeg

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
POSTA LİSTESİ