ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,8128
EURO
7,5343
IMKB
0.00
ALTIN
377,189
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Ankara7/16 ºC
İstanbul14/19 ºC
İzmir12/22 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MOGAN SEL KAPANI TAŞKIN RİSKİNİ AZALTTI
27 Haziran 2018 / 14:06
Dere Islahlarında Estetiğe Özel Önem Veriyoruz.

MOGAN SEL KAPANI TAŞKIN RİSKİNİ AZALTTI 

DSİ Başkent Ankara ve ilçelerine yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Ankara ile ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Ankara ilimizde nasibini aldı.

Dere Islahlarında Estetiğe Özel Önem Veriyoruz. 

DSİ olarak yaptıkları ıslah çalışmaları ile tarım alanlarının ve yerleşim yerlerinin taşkın riskini azaltarak vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlandığını ifade eden DSİ Genel Müdürü Murat ACU, ‘Yaptığımız çalışmalar, aynı zamanda şehir merkezlerine, ilçelere de ayrı bir güzellik katıyor. Son yıllarda Sayın Bakanımızın da talimatıyla sırasıyla “estetiği, emniyeti ve ekonomiyi” ön plana çıkaran dere ıslahlarını hayata geçiriyoruz.

 Türkiye’de DSİ ’tarafından yapılarak hizmete alınan estetik dere ıslah çalışmalarından da örnek veren DSİ Genel Müdürü ACU,’ Örnek vermek gerekirse Afyonkarahisar’da yaptığımız ıslah çalışmasının ardından belediye tarafından yapılan rekreasyon çalışması ile gerçek ismi “Akarçay” olan ama pis kokusu ve kötü görüntüsü “Kokarçay” olarak bilinen dereyi vatandaşın uğrak yeri haline getirdik. Karadeniz’de de bu çalışmalar özel önem veriyoruz. Bu çalışmalarla dereler birden bire yağan yağmurların akışa geçmesini önlemek için tersip bentleri ve göletler yapıyoruz. Çok güzel bir manzara ortaya çıkıyor. Uzungöl’de tamamladığımız Solaklı Vadisi o bölgede adeta pırlanta gibi parlayan bir vadi oldu. Artvin’de “Çoruh Park” gene aynı şekilde Artvin’e değer katan bir tesis oldu.  ‘’dedi

 ‘’Mogan Sel Kapanı ile Başkent Ankara Ve Gölbaşı İlçesi Taşkınlardan Korunuyor’’ 

Diğer taraftan Ankara il merkezini ve Gölbaşı İlçesini taşkın zararlarından koruyan olan Mogan Sel Kapanında örnek bir çalışma olduğunun altını çizen Genel Müdür ACU, ‘ Yapılan çalışma ile aşırı yağışlarla oluşan taşkın suları Mogan Sel kapanında sönümlenerek Mogan Gölüne derive edilmektedir. ’dedi. 

Mogan Sel Kapanının gövde yüksekliğinin 10 metre, Gövde dolgu hacminin ise 365 bin m3 olduğunu belirten Genel Müdür ACU,’ Mogan Sel kapanından maksimum su seviyesi 991 kotuna göre 26 hm3’ dür. Minimum hacmi 985 kotunda 1,9 hm3’dür. Tesisin görevini başarıyla yapmasıyla Başkent Ankara ve Gölbaşı İlçesinin taşkınlardan korunarak, vatandaşlarımızın can ve mal ve güvenliği emniyete alınmıştır. ’dedi.

 DSİ Genel Müdürü Murat ACU Son olarak bu projenin yapılmasında en büyük destekçimiz Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyor emeği geçenlere teşekkür ediyorum. ’dedi.

genel-mudur-murat-acu-(3)_600x391.jpg

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
POSTA LİSTESİ