ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,8583
EURO
7,7757
IMKB
0.00
ALTIN
397,471
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Ankara17/32 ºC
İstanbul19/26 ºC
İzmir19/33 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KORUMA ALTINA ALINAN SEVGİ ÇİÇEKLERİ AÇTI
02 Mayıs 2018 / 19:32
SEVGİ ÇİÇEĞİNE YOĞUN İLGİ

KORUMA ALTINA ALINAN SEVGİ ÇİÇEKLERİ AÇTI

Dünya’da sadece Ankara'nın Gölbaşı İlçesi'nde yetişen ve Dünya Doğayı Koruma Birliği (IUCN) kriterlerine göre nesli tehlike altında olan Sevgi Çiçeği, çiçek açtı.

Çevre Şehircilik Bakanlığı kontrolünde 102 bin 965 m² 

 ve Gölbaşı Belediyesi kontrolünde 8 bin17 m² alan olmak üzere  iki farklı doğal koruma alanı oluşturulan sevgi çiçekleri, çiçek açtı.

SEVGİ ÇİÇEĞİNE YOĞUN İLGİ

Gölbaşı Belediyesi tarafından koruma altına alınan özel alanda geçtiğimiz aylarda toprakla buluşturulan Sevgi Çiçekleri açtı. Özel koruma alanında açan, endemik Sevgi Çiçekleri’nin ilk ziyaretçileri akademisyenler ve öğrenciler oldu. Güzellikleriyle görsel şölen sunan Sevgi Çiçekleri’ne Gölbaşı’nın andezit taşlarıyla süslenen koruma alanını gezen Gölbaşılıların da yoğun ilgi gösterdiği gözlendi.

Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, Sevgi Çiçeği'nin 'Peygamber çiçeği', 'Yanardöner' ve 'Gelin Düğmesi' isimleriyle de bilindiğini belirterek, kırmızı renkle açan Sevgi Çiçeği’nin sadece Gölbaşı’nda  yetiştiğini söyledi. Sevgi Çiçeği'nin neslinin tehlike altında ve kesin korunan bitki türleri listesinde yer aldığını aktaran Başkan Duruay, "Gölbaşı'nın Hacılar Mahallesinde yetişen Sevgi Çiçeği, ilçemiz sınırlarında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kontrolünde  iki farklı doğal koruma alanı bulunuyor" dedi.
 SEVGİ ÇİÇEĞİ SAKSILARI DA SÜSLEYECEK
Başkan Duruay, nesli tükenmekte olan bu endemik tür için yapılan çeşitli araştırmalar sonucu tohumla çoğaltmanın çok zor olduğu  söyledi. Duruay, "Belediyemizin titiz çalışmaları sonucu bu bitkiden tohum elde edilerek 2017 yılı Ekim ayında kendi yetiştiği alanın dışında ,ilçemiz Eymir Mahallesi’nde bulunan 3 bin metrekarelik Sevgi Çiçeği Yetiştirme ve Sergi Alanında tohum ekimi yapıldı. Tohum ekiminden bu yana Park ve Bahçeler Müdürlüğü'müzün çalışmaları sonuç verdi ve Sevgi Çiçeği yoğun şekilde açtı. Biz de Sevgi Çiçeği'mizin saksılarda da yetişebileceğine kanaat getirdik. Bundan sonraki dönemlerde de koruma altında olan çiçeğimizi kendi seralarımızda “Gen Bankası” gibi yetiştirip, kendimize has bir şekilde de Gölbaşı'ndaki parklarımızda ekilecek hale geleceğiz" diye konuştu.
'SEVGİ ÇİÇEĞİ GÖLBAŞI'NIN SİMGESİ'
Başkan Duruay, Sevgi Çiçeği’nin açtığı 20 Nisan - 19 Mayıs tarihlerini  'Sevgi Ayı' ismiyle andıklarını belirtti.Duruay, "Sevgi ayında bu nadide çiçeği ilçemizdeki farklı noktalarda daha fazla yetiştirmek suretiyle sevginin gerek ilçemiz, gerekse ülkemizde daha da çoğalması için gerekli tüm gayreti göstermeyi hedefliyoruz" diye konuştu.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
POSTA LİSTESİ