ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,8125
EURO
7,5605
IMKB
0.00
ALTIN
379,423
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Ankara9/22 ºC
İstanbul14/23 ºC
İzmir14/24 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sağlık seminerleri devam ediyor
01 Mart 2018 / 10:26
Gölbaşılı Annelere “Stres Yönetimi” semineri verildi

Gölbaşılı Annelere “Stres Yönetimi” semineri verildi

Ankara Halk Sağlığı Müdürlüğü  ve Gölbaşı Belediyesi iş birliği ile yapılan, annelere yönelik sağlık seminerleri devam ediyor.

Ankara Halk Sağlığı Müdürlüğü  ve Gölbaşı Belediyesi iş birliği ile Necip Fazıl Kültür Merkezinde Gölbaşılı annelere “stres yönetimi” stresin neden olduğu ‘intihar psikolojisi’, ‘travmalar’ anlatıldı.

 Ankara Halk Sağlığı Müdürlüğü’nde görev yapan Doktor Derya Aksu Bayram ve psikolog Tuğçe Yılmaz’ın katılımıyla gerçekleşen seminerde stres yönetimi, stressiz bir yaşamın mümkün olduğu ve stresten uzak durmanın yolları  aktarıldı.

Gölbaşılı annelerin yoğun ilgi gösterdiği eğitim seminerinde  öfke kontrolü ve stres yönetimi ile ilgili önemli bilgiler paylaşan uzmanlar “bireyin yaşadığı öfke duygusu ve öfke ifadesinin, yüksek düzeyde stres hissetme ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Bu yüzden stresle başa çıkmayı öğrenmeliyiz. Bu sorunla; problem odaklı başa çıkma ya da duygu odaklı başa çıkma ile kurtulabiliriz. Problem odaklı başa çıkma, bireyin aktif bir şekilde stres yaratan durumu ortadan kaldırmaya yönelik bilgiyi ve mantıksal analizi kullanmasını içerir. Duygu odaklı başa çıkmada ise önemli olan bireyin stres yaratan durumla ilgili duygusunu ortadan kaldıracak kaçınma, inkâr gibi teknikleri kullanması söz konusudur. Bu geçici bir çözümdür, ama bireyin üzülmesini ve sıkıntı yaşamasını önler”ifadelerinde bulundular.”

Aşırı Stres İntihara ve Travmalara Neden Oluyor

Stres nedenine çözüm bulamayan ve onu erteleyen kişilerde stresin arttığına değinen Ankara Halk sağlığı uzmanları “aşırı stres depresyona, travmaya zemin hazırlamaktadır.Stres düzenlenmezse intihara neden olabilir” dedi. Stresle başa çıkmada sosyal aktivitelerin ve hobi edinmenin önemine dikkat çeken Ankara Halk Sağlığı Uzmanlar: “insanlar kendilerini mutlu edecek işlerle uğraşmalı örneğin yürüyüş yapmalı” dedi.

 

b00y4039_600x400.jpg

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
POSTA LİSTESİ