ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2873
EURO
6,0224
IMKB
0.00
ALTIN
212,456
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Ankara4/9 ºC
İstanbul10/15 ºC
İzmir9/13 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünyanın en büyük ikinci projesi
03 Haziran 2017 / 13:43
MOGAN GÖLÜ TEMİZLİĞİ ATATÜRK SAHİL PARKI'NDAN BAŞLADI

MOGAN GÖLÜ TEMİZLİĞİ ATATÜRK SAHİL PARKI’NDAN BAŞLADI

Gölbaşı’nın 25 yıllık özlemi olan Mogan Gölü’nün temizliğine Atatürk Sahil Parkı kıyı kesimlerinden başlandı.

Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, sahil parkının kıyı kesimindeki  temizlik çalışmalarını yerinde inceleyerek, yetkililerden bilgi aldı.

Gölbaşı’nın 25 yıllık özleminin son bulmaya başladığını aktaran Başkan Duruay,”Mogan Gölü’müzün temizliği Atatürk Sahil Parkı’yla başladı. Gölbaşımıza hayırlı uğurlu olsun” dedi.

“Tarama teknesiyle kıyılardaki mırıklar temizleniyor”

Başkan Duruay, gölün temizlik çalışmalarının hızlı bir şekilde devam ettiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

“İMBAT tarama gemisi kıyılara yanaşamıyor bu yüzden gölün sonundan başlayıp sahil parka doğru gelerek temizlemeye  başlayacak. O yüzden şuanda UHDB tarama gemisi, borular yardımıyla kıyılarda bulunan mırıkları gölün ortasına çekiyor. Ardından da gölün ortasında biriktirilen çamurun İMBAT gemisiyle gölün dışındaki alana çıkarılması sağlanacak.”

“Geotekstil çamur susuzlaştırma tesisi işin büyüklüğünü gösteriyor”

‘Dünyanın en büyük projelerinden birisi diyoruz’ o kadar basit bir olay değil ifadesini kullanan Başkan Duruay, şöyle devam etti:

“Şantiye alanı gidilip görüldüğü zaman gerçekten büyük bir iş olduğu ortaya çıkıyor. Hollanda’dan gelen büyük çuvalların alanının tesviyesinin yapılması, alanın yüzde 2 meyilli olması, kanalların yapılması, dinlendirilme havuzları, 3 tane pompanın olması, gölden gelecek balçığın bu alanda kimyasalla karıştırılarak suyun süzülmesini sağlayan sistemin kurulması çok kapsamlı bir proje olduğunu gösteriyor.”

“İç su temizliğinde dünyanın en büyük ikinci projesi”

Başkan Duruay, Mogan Gölü temizliğinin uzun zamanlardır gündemde olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Sadece Gölbaşımız için değil Ankaramız içinde önemli göllerimizden bir tanesi.  Gölün temizliği için çok mücadele ettik. Hepimizin mücadelesi sonunda iç su temizliğinde dünyanın en büyük projesinden bir tanesi Gölbaşı’nda uygulanıyor. 1 sene içerisinde de gölümüz temizlenecek. Vatandaşlarımız daha temiz ve berrak Mogan Gölü’müze tekrar kavuşacak.”

Başkan Duruay, Mogan Gölü’nün temizlenmesinde emeği geçen başta Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’a, Başbakan Binali Yıldırım’a, Eski TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ye, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na,Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’a, bölge milletvekillerine, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e teşekkür etti.

“Kirliliğe izin veremeyiz”

Gölün temizlenmesinin ardından herkese büyük görevler düştüğünün altını çizen Başkan Duruay, “Denetlemeleri yaparak kirliliğe geçit vermeyeceğiz.  Çünkü bu gölün temizliği 25 sene sürdü. Bu bizim özlemimiz. Buranın kirlenmesine Gölbaşı’nda oturan hiçbir vatandaşın rıza göstereceğini zannetmiyorum. Öyle bir şey hissedildiğinde vatandaşımız şikayetini kendisi yapacaktır” dedi. 

 

6_600x338.jpg

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
POSTA LİSTESİ