ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
4,8206
EURO
5,5954
IMKB
0.00
ALTIN
189,125
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Ankara15/30 ºC
İstanbul22/28 ºC
İzmir20/33 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Erken Okul Terkiyle Mücadelenin 8 Metodu”
11 Ağustos 2016 / 12:55
Gölbaşı MTAL AB projelerine devam ediyor

“Erken Okul Terkiyle Mücadelenin 8 Metodu”


Bireylerin Öğrenme Hareketliliği Ana Eylemi (Key Action 1, KA1) altında yer alan faaliyet ile okul personelinin yeterliliklerinin geliştirilmesi ve okul personeline yurt dışında mesleki gelişim fırsatları sunulması amacıyla düzenlenen Erasmus+ KA1 Bireylerin Öğrenme Hareketliliği Okul Eğitimi Personel Hareketliliği Projesi’ne katılım sağlayan Gölbaşı Mesleki Teknik Anadolu Lisesi (Gölbaşı MTAL)’nin “Erken Okul Terkiyle Mücadelenin 8 Metodu” projesi kabul gördü. Türkiye genelinde 88 proje içerisinden seçilen proje ile Gölbaşı MTAL başarı elde etti. 

Başarısızlık ya da başka sorunlar nedeniyle okulu terk eden öğrenci sayısının en aza indirilmesi hedeflenen proje kapsamında Gölbaşı MTAL çalışmalarını sürdürüyor. 

Gölbaşı ilçesinin tek endüstri meslek lisesi olan Gölbaşı MTAL Proje Koordinatörü Hüseyin Gökçe okullarına her yıl 200’ün (2014 yılında 231) üzerinde öğrencinin kaydolduğunu ifade ederek, “Bu öğrenciler ilköğretimin zorunlu olmasından dolayı sorunsuz bir şekilde mezun olmaktadır. Okulumuza gelen öğrenciler zorunlu öğretim boyunca Türkçe, Matematik ve Fen derslerinde fazla başarılı olmayan öğrencilerimizdir. Bu yıl için, 2014-2015 eğitim-öğretim yılının 1. dönemi, 9. sınıftaki 231 öğrenciden sadece için 37 tanesi (%16) başta başarısızlık sebebiyle okulu bırakmıştır. Bu öğrencilerimizin zihinsel bir problemi de yoktur. Bu istatiksel rakamlar; 10, 11, ve 12. sınıflar içinde çok farklı değildir. 

Öğrencilerin okulu yarım bırakması, ilçemiz için gerekli ara eleman ihtiyacının karşılanmasını etkilemektedir. Gelir seviyesi düşük olan ailelerin çocuklarına yaptıkları maddi yatırımlar boşa gitmektedir. Eğitimlerini yarıda bırakmak, öğrencilerin yaşamlarını amaçsız ve vasıfsız birey olarak sürdürmesine sebep olmaktadır. Ayrıca okulda ki eğitimini yarım bırakan öğrenciler, akranlarına da kötü örnek olmaktadır.

Projemiz sayesinde okulunu yarıda bırakan öğrenci yüzdesini 9. sınıflarda ve diğer üst sınıflarda; ilk yılda %10 seviyesine, 3 yıl sonunda da %5'li rakamlara indirmektir. Bu amaçla; okulumuzda görev yapan öğretmen ve idareciler de, veliler de, Gölbaşı ilçesinde ve en önemlisi öğrencilerimizde farkındalık yaratılacaktır. 

Projemiz sayesinde okulumuzdaki meslek eğitiminin kalitesini yükseltmeyi, yenilikçi eğitim öğretim yöntemleri uygulayarak başarısızlık nedeniyle okul bırakmanın azaltılmasını böylece meslek sahibi bireylerin sayısını arttırmayı amaçladık.. 

Proje konumuz olan erken okul bırakmanın azaltılması için yenilikçi eğitim ve öğretim yöntemleri ve bunların Hollanda boyutunu araştırdık. Bu Projeyle, eğitim alanında çoğu sorununu çözmüş Hollanda'da aldığımız eğitim, yaptığımız gözlemler sayesinde yenilikçi metotların okulumuzdaki ve ilçemizdeki meslek okullarına yaygınlaştırmayı hedefledik.

Projeyi yürütürken kullandığımız metodoloji; şeffaflık ve açıklıktı. Projede her faaliyet ve yazışma kayıt altına alınmış, finansal giderler her zaman denetlemeye açık olmuştur.

Projemiz sonunda, Hollanda ortağımız vasıtasıyla, aldığımız bilgiler, edindiğimiz tecrübelerle yenilikçi eğitim öğretim metotlar kullanarak, meslek okulumuzda ki okul başarısını artırmak ve başarısızlık nedeniyle erken okuldan ayrılan öğrencilerin sayısını azaltmak hedefimizdir. Bu amaçla 3. yılın sonunda Gölbaşı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine giden öğrenci, bu okuldan mezun olacaktır olgusu yerleştirilecektir. 

Projemiz; Gölbaşı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 6 öğretmen ve yöneticileri kapsamıştır. Projemizin toplam bütçesi 13248 Avro'dur. Yerleşim programımızı, Haziran 2016 tarihinde 6 katılımcı ile Hollanda'nın Assen şehrinde gerçekleştirdik” dedi. 

Gökçe, eğitimin önemine değinerek, hazırlanan proje ile önümüzdeki yıllarda okulu terk etme oranlarının daha da azalacağını belirtti. 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Cafer UZUNTAŞ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
POSTA LİSTESİ