ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
4,8206
EURO
5,5954
IMKB
0.00
ALTIN
189,125
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Ankara15/30 ºC
İstanbul22/28 ºC
İzmir20/33 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vatandaşı Ortak vezne çarptı
02 Ağustos 2016 / 09:51
'Ortak vezne' adı altında fatura tahsilatı yapan işletmenin vatandaşların ödediği paraları kurumlara ödememesi sonucu

 Vatandaşı Ortak vezne çarptı

Ankara'nın Gölbaşı İlçesinde 'Ortak vezne' adı altında fatura tahsilatı yapan işletmenin vatandaşların ödediği paraları kurumlara ödememesi sonucu çok sayıda vatandaş mağdur oldu.

Ankara'nın Gölbaşı İlçesinde 'Ortak vezne' adı altında fatura tahsilatı yapan işletmenin vatandaşların ödediği paraları kurumlara ödememesi sonucu çok sayıda vatandaş mağdur oldu. 
Edinilen bilgilere göre, Seğmenler Mahallesi'nde faaliyet gösteren ve bir çok kurumun fatura tahsilatını yapan 'Ortak Vezne' adı altındaki işletmenin yüzlerce vatandaşı mağdur ettiği iddia edildi.
Karşılarında muhatap bulamadılar
Olay EnerjiSA'nın elektrik kesme makbuzu göndermesi ile ortaya çıktı. Faturalarını ödeyen vatandaşlar "elektrik kesme makbuzu"nu görünce soluğu faturalarını ödedikleri 'Ortak vezne'de aldı. Vatandaşın paralarını tahsil eden ancak EnerjiSA'ya ödeme yapmayan işletmenin bulunduğu Seğmenler Mahallesi'nde ki adrese gelen vatandaşlar, çalışanlardan bilgi almak istedi. 

Ortak vezne bizi dolandırdı
Karşılarında işletme çalışanlarından başka muhatap bulamayan mağdur vatandaşlar önce Gölbaşı İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne sonra da EnerjiSA'nın Gölbaşı'nda ki merkezine giderek, şikayetlerini dile getirdiler.
'İşletmenin EnerjiSA ile sözleşmesi yok!"
Kendilerine ulaşan fatura bedellerini ortak vezneye yatıran ancak daha sonra ödeme yapılmadığına dair telefonlarına gelen mesajla neye uğradıklarını şaşıran vatandaşlar elektriklerinin kesilmesi ile ikinci bir şok yaşadı. 
Ortak vezneye yatırdıkları ödeme makbuzu ile EnerjiSA Gölbaşı Müdürlüğü'nün yolunu tutan vatandaşlar, mağduriyetlerinin giderilmesini ve elektriklerinin açılmasını talep etti. EnerjiSA Gölbaşı Şubesi yetkililerinin 'Bizim yapacak bir şeyimiz yok, dilekçe vereceksiniz. Bu işletmenin EnerjiSA ile sözleşmesi yok' demesi üzerine çileden çıkan vatandaşlar bu defa soluğu Gölbaşı Adliyesi'nde aldı. 
Madem sözleşme yok neden feshetmediniz?
Mağdur olan vatandaşlar, "Elektrik paralarımızı yatırdık, bizim elektriklerimiz kesiliyor. Ortak vezneye geldik. Çalışanlar 'patron gelmedi, biz bilmiyoruz' diyorlar. Bizi baştan savıyorlar. EnerjiSA'ya gidiyoruz 'Faturalarınız ödenmemiş' diyorlar. Faturalarımızı ödedik. elimizde makbuzlarımız var. Bu işletmenin sözleşmesi yok madem, neden gelip feshetmediler?. Hala neden faaliyet gösteriyor?." diyerek yetkililere tepki gösterdiler. 
Mağduriyetimiz giderilsin
EnerjiSA'nın Gölbaşı ile ilgilenmediğini söyleyen vatandaşlar, "Sözleşmesi bitmiş, iki ay geçmiş ortak vezneyi kapatmamışlar. EnerjiSA mağduriyetimizi gidersin, paramızı ödesin. ikinci kez para ödedik. EnerjiSA da elektriklerimi kesmek istiyor. böyle saçmalık olur mu? Teminatı almadan yetki verilir mi? teminatı varsa ödediğimiz para tekrar neden bizden isteniyor." diyerek uygulamadaki aksaklıkların mağduriyet yarattığını, olanın yine dürüst vatandaşa olduğunu sözlerine eklediler. 
Gölbaşı Tüketici Haklarına da şikayet dilekçesi veren ve olay ile ilgili Gölbaşı Kaymakamı ile de görüşen vatandaşlar, yetkililerden bir an önce mağduriyetlerinin giderilmesini talep ettiler. Gölbaşı Kaymakamı Şahin Aslan'ın da konunun takipçisi olacağı ve yasalar çerçevesinde gerekeni yapacağı öğrenildi. 
Öte yandan 'Ortak vezne' adı altında faaliyet gösteren işletmenin elektrik, su, telefon gibi bir çok faturanın tahsilatını yaptığını ve faturalarını bu işletmeye ödeyen yüzlerce vatandaşı mağdur ettiği öğrenilirken, olay ile ilgili incelemelerin de sürdüğü gelen bilgiler arasında.    

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Cafer UZUNTAŞ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
POSTA LİSTESİ