ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
4,8206
EURO
5,5954
IMKB
0.00
ALTIN
189,125
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Ankara13/30 ºC
İstanbul21/28 ºC
İzmir23/33 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"GÖLBAŞI'NDAKİ HELİKOPTERİ BOMBALADIK"
27 Temmuz 2016 / 10:33
Darbe girişiminde Gölbaşı'ndaki Polis Özel Harekât binasını bombalayan Pilot Yarbay Mustafa Azimetli hain saldırıyı nasıl gerçekleştirdiğini anlattı.

"GÖLBAŞI'NDAKİ HELİKOPTERİ BOMBALADIK"

Darbe girişiminde Gölbaşı’ndaki Polis Özel Harekât binasını bombalayan Pilot Yarbay Mustafa Azimetli hain saldırıyı nasıl gerçekleştirdiğini anlattı.

Darbe girişimi sırasında Gölbaşı’ndaki Polis Özel Harekât binasını bombalayarak 50 polisi şehit eden ve F-16 savaş uçağı ile 15 Temmuz’da gece boyunca Ankara semalarında alçak uçuş yapan Pilot Yarbay Mustafa Azimetli sorgusunda ayrıntılı bilgi verdi.

"ALBAY DARBE YAPILACAĞINI BİLDİRDİ"

Yarbay Azimetli, ifadesinde o geceyi şöyle anlattı:

“Üssün komutanı General Hakan Evrim odama geldi. Teröristle mücadele harekâtı olacağını söyledi ve uçaklara mühimmat yüklememi emretti. Albay Ahmet Özçetin kurmay pilotlara kalmasını söyledi. Tümgeneral Mehmet Dişli ve bir de ismini hatırlamadığım Tuğamiral vardı. Saat 18.00’de bizim filoya geldiler.

Saat 19.00’da Albay Ahmet Özçetin darbe yapılacağını bildirdi. 15 Temmuz 2016 günü saat 23.00 sıralarında Gölbaşı’nda beklemeye başladık.

"GÖLBAŞI'NDAKİ HELİKOPTERİ BOMBALADIK"

Bu uçuşun bir uçuş planlaması olmadığından ‘Aslan-1’ olarak çağrı adını verdiler. Bir saatin sonunda helikopter hangarından iki helikopter çıktığını gördük. Polis Özel Harekât Merkezi’ndeki Gölbaşı’ndaki yerde bulunmakta olan bir Sikorsky helikopteri bombalamak suretiyle imha etik. Amacımız helikopterin Polis Özel Harekât tarafında kullanmasını önlemekti.

YANIMDA EKREM AYDOĞDU VARDI

Bu sırada F-16’yı iki kişi kullanıyorduk, yanımda Ekrem Aydoğdu vardı. F-16’yı Ekrem kullanıyordu ancak direktifleri ben veriyordum. İkinci uçuşu ise aynı gece ancak gece yarısından sonra 02.00 dolaylarında yaptık. Bu kez Ankara üzerinde alçak irtifa uçuşları yaptık.

DARBEYE DİRENENLERE PSİKOLOJİK BASKI YAPMAMIZ SÖYLENDİ

Darbeye direnenleri psikolojik baskı altına almak için alçak irtifa uçuşları yapmamız söylendi. Ancak biz ses duvarını aşacak şekilde süpersonik uçuşlar yapmadık.

FİRAR ETMEDİM, GELİP ALMALARINI BEKLEDİM

Sonra birlikten ayrılarak lojmana geçtim bir hafta kadar bekledim. Ben kesinlikle firar etmedim sadece gelip almaların bekledim. Evimde gözaltına alındım.

 4_7713.jpg

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Cafer UZUNTAŞ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
POSTA LİSTESİ