ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,6626
EURO
6,5275
IMKB
0.00
ALTIN
222,078
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Ankara9/23 ºC
İstanbul15/21 ºC
İzmir13/26 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mahmatlı'da 50 binlik şehir
08 Mart 2016 / 17:04
Ankara'nın en hızlı büyüyen ilçesi olan Gölbaşı için 2023 yılı çalıştayı hazırlandı.

Mahmatlı'da 50 binlik şehir

Ankara'nın en hızlı büyüyen ilçesi olan Gölbaşı için 2023 yılı çalıştayı hazırlandı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Nazım imar planında Gölbaşı- Mahmatlı mahallesinin 2023 yılındaki nüfusu 50 bin olarak planlandı. 

MAHMATLI: Ankara-Pozantı Otoyolunun Konya yolu kesişim noktasında ve Mogan –Eğmir havza sisteminin dışarısında konumlandırılan Sanayi alanları bölge içerisinde yer alan Karaali, Bezirhane, Selametli, Karagedik gibi yerleşimler ile metropoliten alanın güneyinde oluşturulması öngörülen Odağın temel istihdam bölgesi olarak kurgulanmış.

MAHMATLI: Günümüze kadar yapılan üst ölçekli planlama çalışmalarında kentin güneyinde bir çekim odağı yaratılmasına yönelik arayışlar sonucunda ÖÇK sınırları dışında yer alan Ahiboz köyü odak olarak belirlenmiştir. 2023 planlama çalışmasının da temel kurgularından olan odak yaratma arayışları bu bölgede Ahiboz odağının ÖÇK’nın yasal sınırlarının dışında kalmasını yeterli bulmamış, koruma statüsü kazandırılması ilkesinin benimsendiği ve coğrafik eşiğe oturtulan Mogan-Eğmir havza sisteminin dışında bir alanın arayışları neticesinde Ankara – Pozantı otoyolu ile Konya yolu kesişiminin sunduğu ulaşılabilirliği yüksek olan ve kentsel çalışma alanlarını da destekleyici nitelikteki Mahmatlı ve civarı, bölgenin geliştirilmesi gerekli görülen yeni odağı olarak belirlenmiş.

 

Bu odağın belirlenmesinde Mahmatlı civarındaki kamu mülklerinin, ucuz arsa ve konut üretimini cazip kılacak olanaklar sunması da değerlendirilerek 2023 çalışması ile Mahmatlı odağında yaklaşık 50.000 kişinin yaşamasına yönelik kararlar üretilmiş.

 

Konu ile ilgili daha geniş bilgi Büyükşehir Belediyesinin internet sitesinden BAŞKNET NAZIM İMAR PLANInda  yayınlanıyor.

 

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
POSTA LİSTESİ