ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,6626
EURO
6,5275
IMKB
0.00
ALTIN
222,078
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Ankara9/23 ºC
İstanbul15/21 ºC
İzmir13/26 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Elektrikte yargı kararları uygulansın
07 Mart 2016 / 12:43
VATANDAŞ KDV'SİNİ BİLE ÖDÜYOR

Orhan Uçar: Elektrikte yargı kararları uygulansın

Gölbaşı Tüketici Hakları Derneği Başkanı Orhan Uçar, "Yargıtay Hukuk Genel Kurulu ile Yargıtay 3.Hukuk Dairesinin kararlarına göre; kayıp-kaçak, dağıtım, iletim, perakende satış hizmet ve sayaç okuma bedelleri yasalara, adalet ve hukuk anlayışına aykırı olarak elektrik faturalarına yansıtılıyor" dedi.

Başkan Orhan Uçar, elektrik dağıtım şirketlerine verilmek üzere hazırlamış oldukları dilekçeleri Gölbaşı'ndaki tüketicilere dağıtmaya başladı.

VATANDAŞ KDV'SİNİ BİLE ÖDÜYOR

Gölbaşı esnafını ziyaret eden Orhan Uçar "Fon ve vergiler hariç elektrik bedelinin %38’i 5 haksız kaleme ödeniyor. Bugünkü elektrik fiyatlarını dikkate alarak yapmış olduğumuz bir hesaplamaya göre; 4 kişilik bir konut abonesi bir ayda asgari olarak 230 kwh elektrik tüketimine 94.69 TL ödemektedir. Bu bedelin yaklaşık 29 TL’si kayıp-kaçak, dağıtım, iletim, perakende satış, hizmet ve sayaç okuma bedelidir. Yani, 4 kişilik bir konut abonesi, fon ve vergiler hariç, aylık elektrik bedelinin yüzde otuz sekizini (%38) kayıp-kaçak, dağıtım, iletim, perakende satış hizmet ve sayaç okuma bedeline ödemektedir. Ayrıca, bu bedellerin yüzde on sekizi (%18) olan 5.22 TL’si de KDV olarak ödenmektedir. Hukuk ve adalet anlayışına aykırı olarak konut abonelerinden alınan bu 5 kalem bedel ile bunların KDV’si 34,22 TL’yi bulmaktadır. Buna göre, tüketiciler toplam fatura bedelinin %36’sını hukuk ve adalet anlayışına aykırı olarak haksız bir şekilde ödemektedirler" diyerek tüketicileri ödedikleri faturalar hakkında bilgilendirdi.

HAK ARAMANIN CİNSİYETİ, IRKI, DİNİ, MEZHEPİ YOKTUR

Son olarak Başkan Uçar; "Her aboneye ulaşmamız mümkün değil. Aboneler bizlere ulaştığı takdirde bu dilekçeleri temin edebilirler. Sonuna kadar haklarını savunacağız. Onların da bu konuda bize destek olmalarını bekliyoruz. Hak aramanın cinsiyeti, ırkı, dini, mezhepi yoktur. Tüm vatandaşların bizimle birlikte haklarını araması gerektiğini düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Tüketiciler Başkan Orhan Uçar'a teşekkür ederek; konuyla ilgili bilgilendirmelerden duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
POSTA LİSTESİ