Muhtarlarda aday patlaması

Muhtarlarda aday patlaması

Yerelde ittifak adayları yerel siyasetin özünü kurutması ,siyasetteki rekabetin bitmesine, partililerin heyecanın yok olmasına  nedeniyle yerel seçim var-mı? Yok-mu? belli değil. Siyasetin temel taşı olan muhtarlık seçimi tam tersine büyük çekişmeler  yaşanırken, heyecan adeta dorukta gözüküyor.

2019 Yerel seçimlerinde belediyelerin dışında muhtarlık seçimleri de var. Ne hikmetse bu seçimde mahalle muhtarlıklarına büyük rağbet var.Her mahallede 5-6  muhtar adayı var. Dış mahallelerde dahi 5-6 muhtar adayı var.

Maaş ve silah cazibesi

Muhtar adayların çoğalması mahalleye hizmet edeceğinden değil. Muhtarlıkların pek yetkisi kalmadı zaten. Köy muhtarları azda olsa yetkilendirilmiş. Lakin merkez mahalle muhtarların hiçbir yetkisi kalmadı.  Muhtarlıklar mahallenin katibine döndü.

Buna rağmen yine de muhtar adaylarında büyük artış olması dikkat çekiyor .Neden bu kadar çok aday var diye ufak çaplı bir araştırma ve soruşturma yaptım. Adayalrın bazıları açıkça söylerken bazılarıda saklamak zorunda kalıyor,her nedense?  Anlaşılıyor-ki, iki neden var muhtarların hedefinde.

Her Ay 2 Bin TL Garanti Para

Birinci neden, Muhtarlar artık asgari ücret alacak. Yani 2 bin TL maaş alacak. Muhtar seçilen beş yıl her ay 2 bin TL garanti para demek. Muhtar olan 5 yıl kendini devlete garanti altına aldırmış olmanın mutluluğu var. Muhtarların bazıları yan iş olarak emlakçılık yapıyor. Özellikle rant olan bölgelerde arsa alım satım tamamen muhtarlıktan geçiyor.

Harçsız taşıma ruhsalı silah

İkinci önemli neden de silah taşımaları. Muhtaralar bildiğiniz gibi taşıma ruhsatlı silah alma hakları var. Yeni kanunla, 5 yıl boyunca görev yapan muhtarlar  bu  süre içerisinde taşıdıkları silah için harç bedeli ödemiyordu ancak muhtarlık  görevinin sona ermesinin ardından her vatandaş gibi silah taşımaya devam etmeleri  durumunda silah harç bedelini ödeme mecburiyetindeydi. Artık bir dönem muhtarlık  yapmış olanlar bu görevi sona erdikten sonra silah harç bedeli ödemek zorunda  kalmayacak olması muhtarlığın cazibesini albenisini artırmış oluyor.

Mevcut Muhtarlardan seçim almak zor olacak

Gölbaşı nın iç ve dış mahalle muhtarlarına ne kadar rağbet olsa da mevcut muhtarların elinden muhtarlığı almak çok zor olacak. 54 mahallede belki 4-5 muhtar yerini kaybedebilir. Diğerleri yeniden kazanacak güçteler.

Yerel siyasette her ne kadar heyecan ve rekabet kalmasa da mahalle muhtarlıklarında tam tersine rekabet ve heyecan mevcut. 2019  Mart seçimleri her yönü ile sessiz sakin bir seçim olacak gibi gözüküyor. Ne diyelim Gölbaşı için hayırlısı olsun. Her şey GÖLBAŞI için olsun. SAYGILAR HEP BİZDEN …….

 

 

 

 

Yazar: Cafer UZUNTAŞ
http://www.superyenihaber.net/ sitesinden 09.07.2020 tarihinde yazdırılmıştır.