ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,8109
EURO
7,4186
IMKB
0.00
ALTIN
378,775
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Ankara9/24 ºC
İstanbul13/18 ºC
İzmir16/26 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cafer UZUNTAŞ
NE DEDİYSEK ...OOOOOOO
25.06.2018 12:48

Herkesin beklediği sonuçlar geldi….

245 Haziran genel seçimleri sonuçları her kesimin tahmin ettiği sonuçlar geldi.

Taraflı anketlerin dışında konuşulan ve temenni edilen sonuçlar sandığa yansıdı. Her kesim ne diyordu? %55 ile Recep Tayyp Erdoğan seçimi ilk turda kazanır. Vekillikte sıkıntı yaşar. CHP  nin adayı Muharrem İnce % 30 lar civarında oy alır. İyi parti ve Hadep barajda gezinirler denilmişti. MHP de bu seçimlerde patlama bekleniliyordu. Aslında doğru bir tespit. Seçimlerin tek galibi MHP oldu.  Bizde bu yöndeki tahminleri kaleme almıştık.

AK PARTİ  nin adayı % 52.5 aldı

Cumhur İttifakın adayı Recep Tayyip Erdoğan % 52.5 oy alarak ilk turda seçimi kazandı. Vekillikte sıkıntı olduğunu iyi bilen Recep Tayyip Erdoğan işi çok sıkı tutuyordu vede haklı çıktı. Vekillerin çalışmaları da yetersiz olduğu gibi adayların sıralamadaki yerleri de vatandaşa cazip gelmiyor. Seçmenin çoğu vekillere değil , Ak Parti diye hepsine oy verecekler. Demiştik ve öylede oldu.

Güneydoğuda Hadep oy kaybeder demiştik. Aslında oy kaybetti. Fakat belenen oy kaybı yaşanmadı. MHP güneydoğuda azda olsa oyunu artırdı. Şayet Hadep büyük poy kaybı yaşasaydı Ak parti ve MHP 400 milletvekili çıkaracaktı.

Seçimlerin zaferinde en büyük pay MHP nin

24 Haziran genel seçimlerin gerçek başarı MHP nin oldu. FETÖ cülere ve İyi partililere rağmen oy kaybetmedi. Barajı geçemez diyenlere utandırdı. Hatta oy artırmayı başardı. MHP ittifak adayına sahip çıktı. Güneydoğuda hadep CHP nin desteği ile büyük oy aldı. CHP  Güneydoğuda kazanamayacağını biliyordu ve Ak Parti MHP alacağında biliyordu. Bu nedenle Hadep e destek verdi.MHP Güneydoğu da CHP den fazla oy almayı başardı. Demekki Hadep e destek olamasaydı Ak Parti ve MHP Güneydoğu yu süpüreceklerdi.

CHP de değişen bir şey olmaz gibi..26-30 demiştik

 CHP de fazla bir değişiklik olmayacağını yazmıştık. Beklenen sonuçlar geldi. Muharrem İnce CHP nin bulacağı en iyi aday oldu.  Demiştik ve dediğimiz gibi % 30.64 gibi büyük bir oy aldı. CHP nin % 22.64 lük oyundan fazla oy alması CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu nun koltuğunu sallamaya yetecektir.

Muharrem ince ilk çıkışı % 35 civarıydı. Sonradan CHP ni,n klasik söylemlerine ve fabrika ayarlarına dönmesi  üstüne koyması gerekirken % 30 lara düşürdü.

Benim sürpriz partim MHP demiştik.

Bu seçimlerin tek sürpriz yapacak partisi MHP olacak. MHP kendi özüne dönecektir. Birkaç MHP den ayrılan kızanlar İYİ partiye gitse de pek etkilemeyecek gibi gözüküyor. Cumhur adayında Recep Tayyip Erdoğan a oy verenler in çoğu MHP vekillerine oy verecekler. İyi partinin adayına  oy verenlerin çoğu MHP vekillerine oy vermesi bekleniliyor. MHP  80 civarında vekil çıkarması bekleniliyor.  Demiştik.

Fakat Güneydoğuda CHP Hadep ortaklığı bu hesabı bozdu. CHP Güneydoğu da oy alamayacağını ve Ak Parti ve MHP ye yarayacağını bildiği için Hadep e destek verdi. Hadep in Cumhur adayı % 7 lerde gezinirken Hadep % 10 ların üstüne çıkmasının tek nedeni CHP nin gizli desteğidir. MHP ve Ak parti 40 veya 50 vekil kaybetti.

İYİ parti ve HDP sıkıntılı

İyi parti ve HDP baraj sıkıntısı yaşayacak. İttifakta baraj yok lakin % 10 baraj üstünden hesap yapmak gerekirse baraj kenarlarında geziniyorlar. Bu iki partinin biri barajı geçerse CHP nin oyu düşer. Bu iki parti beklentilerin altında oy almasını bekliyorum. Güneydoğuda HDP bitik durumda. Bu en çok AK Parti ve MHP nin oylarını artıracak. İyi parti bazı bölgelerden iyi olması beklense de  bekleyenleri pek memnun etmeyecek gibi…

Saadet partisi çizgisini terör örgütüne destek vermesi ve her şeye karşı gelmesi  nedeniyle sandıklara adam bulamaz hale geldi. Sandıklara sormadan isim yazarak boşluk doldurmaya çalışıyorlar. Erbakancı kesim Saadetin yanında olmayacağı kesin.  Bu nedenle ne CHP ye nede İyi parti ye güç veremeyecekler. Tam tersine güç kaybettirecekler…demiştik.

Gördüğünüz gibi barj sıkıntısı yaşadılar. İyi parti beklediğinden çok az oy aldı. Bırakın seçim kazanmayı BİZİM OYUMUZ % 20 DEN AŞAĞI DEĞİL demişlerdi.  Barajı zor geçtiler. Cumhur adayları % 7 lerde sürünmeye mahkum oldular.

Gölbaşı nda neler olur derseniz….

Gölbaşı nda 24 Haziran seçimleri bir çok mesaj verecek. Öncelikle partiler yereldeki gücünü görme imkanı bulacaklar.  Bu sonuçlar Mart 2019 yerel seçimlere de yansıyacak.

Ak Parti  Gölbaşı nda vekil seçiminde oy kaybına uğrayabilir. Özellikle CHP ve İyi parti  Gölbaşı ndaki oylarını epeyce  artırması bekleniliyor. CHP ve İyi parti ye gidecek oylar Ak parti den gidecek. İyi parti Gölbaşı merkezden oy alırken, CHP dış mahallelerden epeyce oy almasını bekliyorum. Cumhur adayında Ak Parti beklenin üstünde oy alacağını düşünüyorum.

 Cumhur adayının oylarının artmasında MHP nin büyük katkısı olur. MHP Gölbaşı nda kendi oyunu koruyacak güce sahip durumda. . Sonuç itibarıyla vekil seçiminde Ak parti Gölbaşı nda düşük oy almasını bekliyorum. CHP ve İyi parti Gölbaşı nda bizde varız diyecek bir sonuç elde etmesini bekliyorum. DEMİŞTİK…

 Dediğimiz gibi de oldu.

Ak  Parti Gölbaşı nda büyük oy kaybetti. CHP beklediğimiz gibi büyük oy artışı yaşadı. MHP de oy düşüşü olsa da genelde yaşadığı zafer MHP yeterde artar bile.  MHP ve özellikle CHP 2019 yerel seçim hesaplarını yapmaya başlamıştır bile.

İyi parti aslında yeni olmalarına rağmen iyi oy aldılar. Burda ilçe Başkanı Mahmut Aksoy un büyük başarısı var. Sıfırdan aldığı partiyi % 12.60 gibi bir oy toplamayı başardı.

CHP ve İyi parti 2019 yerel seçimlerin hesabını yapıyor

Evet CHP ve İyi parti Gölbaşı nda 2019 yerel seçimlerine göre çalışıyor. Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanamayacaklarını biliyorlar. Bu nedenle şimdiden yerel seçimlere dönük çalışma yürütüyorlar.  24 Haziran seçimlerinde başarılı olabilirler. Lakin 2019 yerel seçimler de neler olur?  o şimdiden çok erken. DEMİŞTİK..

 Dediğimiz gibi de oldu..

CHP yerelde büyük oy getirmeyi başardı. CHP ilçe başkanı Bülent Elikesik ve ekibini tebrik ediyorum. Gece gündüz durmadan çalıştılar. Kimseyi kırmadan kavbga etmeden ve hatta sağduylu davranarak siyasete örnek teşkil ederek  %  12 lerden  % 19.58 kadar çıkardı. Tabi doğal olarak 2019 yerel seçimleri nasıl kazanırız hesabına şimdiden başlamıştır. Sanırım….

Ben düşünce ve beklentilerim

Ben seçimden önceki  yazıyı tarafsız ve  adil bir düşünceyle ,bakarak, duyarak, dinleyerek  ve sabırla kaleme almıştım. Ban SEN GAZETECİSİN BİLİRSİNİN SONUÇ NE OLUR? Sorusunu yöneltenlere de aynı bunları anlatmıştım.  Doğru bakmak doğru dinlemek yalanı iftirayı görmek , tarafsız olmak doğru tahminleri veriyor bizler. Bi hep seçimlerde bunları yaptık. Her seçimde de doğru tespitler yaptık. Yapmaya devam edeceğiz.

Öncelikle 24 Haziran seçimlerin bu güzel ülkemize ve tüm Türk dünyasına hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bu millet bu  ülkeye sahip çıkmasını diliyorum. Kimsenin kimseyi kırmadığı dökmediği bir Türkiye olması dileğiyle SAYGILAR BİZDEN….

 

 

Bu yazı toplam 2003 defa okunmuştur
YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
POSTA LİSTESİ