ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,8154
EURO
7,5651
IMKB
0.00
ALTIN
377,540
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Ankara7/16 ºC
İstanbul14/20 ºC
İzmir12/23 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cafer UZUNTAŞ
Herkes gibi benimde bir tahminim var….
23.06.2018 14:32

Herkes gibi benimde bir tahminim var….

Malum her yıl bir seçim yaptığımızdan dolayıdır ki, millet her seçim öncesinde her birey  tahminlerde bulunuyor. Bizi de yolda çarşıda pazarda görenler SEN GASTECİSİN BİLİRSİN SEÇİM NE OLUR?  Sorusuyla karşılaşırız. Her görene cevap vermektense oturup 24 Haziran seçimlerinde ki acizane tahminimi  yapayım dedim.

Bizler tahmin yapınca birileri mutlu birileri de mutsuz oluyor. Mutsuz olanlar hemencik küsme moduna  giriyorlar , yada SEN FALANCA PATİLİSİN damgasını vuruyor.. Biz gazeteciler kimseye yaranamadığımız için bunları duymamazlıkdan gelerek acizene düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istedim. Okumak isteyenlere….

AK PARTİ 55 BANDINDA…..

Ak Parti Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan ilk turda % 52-56 bandında oy almasını bekliyorum. İlk turda seçimi kazanır. Birileri ilk turda kazanamaz ikinci turda kaybeder diyenler sadece beyin yıkamaya çalışıyor. İkinci tura kalmayacağına inanıyorum, lakin kalsa dahi ikinci turda daha çok oy alarak gelmesini bekliyorum. İlk turda kazanamaması durumunda azda olsa itibar kaybedeceğini gayet iyi bilen Recep Tayyip Erdoğan işi çok sıkı tutuyor.

Milletvekili sayısında sıkıntı yaşayan Ak partide vekil adayları liderlerinin gücüne güç katmakta zorlanıyorlar. Yani Recep Tayyip Erdoğan ın gücünü bir yana bırakacak olsak vekil adayların getirisi yok denecek kadar.  Vekillerin çalışmaları da yetersiz olduğu gibi adayların sıralamadaki yerleri de vatandaşa cazip gelmiyor. Seçmenin çoğu vekillere değil , Ak Parti diye hepsine oy verecekler.

MHP liler vekillerde  kendi partisine vereceklerdir. Cumhur adayını da destekleyecekler. Ak Partide  ise bazıları,  vekilde MHP ye Cumhurbaşkanında AK Partiye verecekler. Bu nedenle de Ak Parti vekillik sayısında kritik bir noktada. Meclis çoğunluğunu aşarsa sürpriz olur.Şaşırmam. Fakat çok bir sayı olacağını düşünmüyorum. İşte bu nedenlerden dolayı Ak Parti vekillik sayısında sıkıntı yaşayabilir diye düşünmekteyim.Her ne olursa olsun MHP nin desteği mecliste rahat çalışmayı sağlayacaktır.

Ak parti 1. Turda sonuca varması ulaşması kesinleşti gibi. Bir çok Avrupa ülkesi de bu sonucu görüyor.

CHP de değişen bir şey olmaz gibi..26-30

 Muharrem İnce CHP nin bulacağı en iyi aday oldu.  Meydanlardaki söylemleri Genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu ndan daha iyi. Vatandaşın dilinden konuşmaya başladı. İlk çıkışında 35 bandında geziyordu. Lakin klasik CHP söylemlerine , yani fabrika ayarlarına dönmeye başlayınca düşüşe geçti. Özellikle HDP ye bir oy verin kampanyası ve terörist başının serbest kalmasını istemesi ters tepti. Bundan ağır yara alacağa benziyor. Gün geçtikçe de kan kaybetmeye devam ediyor. Saadet partisi ninde bir getirisi olmayacağı açıkça belli oldu.

Benim sürpriz partim MHP

Bu seçimlerin tek sürpriz yapacak partisi MHP olacak. MHP kendi özüne dönecektir. Birkaç MHP den ayrılan kızanlar İYİ partiye gitse de pek etkilemeyecek gibi gözüküyor. Cumhur adayında Recep Tayyip Erdoğan a oy verenler in çoğu MHP vekillerine oy verecekler. İyi partinin adayına  oy verenlerin çoğu MHP vekillerine oy vermesi bekleniliyor. MHP  80 civarında vekil çıkarması bekleniliyor.  100 vekilin üzerine çıkarsa bana sürpriz olacak. Bende bu süprüzün beklentisi içerisindeyim.

İYİ parti ve HDP sıkıntılı

İyi parti ve HDP baraj sıkıntısı yaşayacak. İttifakta baraj yok lakin % 10 baraj üstünden hesap yapmak gerekirse baraj kenarlarında geziniyorlar. Bu iki partinin biri barajı geçerse CHP nin oyu düşer. Bu iki parti beklentilerin altında oy almasını bekliyorum. Güneydoğuda HDP bitik durumda. Bu en çok AK Parti ve MHP nin oylarını artıracak. İyi parti bazı bölgelerden iyi olması beklense de  bekleyenleri pek memnun etmeyecek gibi…

Saadet partisi çizgisini terör örgütüne destek vermesi ve her şeye karşı gelmesi  nedeniyle sandıklara adam bulamaz hale geldi. Sandıklara sormadan isim yazarak boşluk doldurmaya çalışıyorlar. Erbakancı kesim Saadetin yanında olmayacağı kesin.  Bu nedenle ne CHP ye nede İyi parti ye güç veremeyecekler. Tam tersine güç kaybettirecekler…

Gölbaşı nda neler olur derseniz….

Gölbaşı nda 24 Haziran seçimleri bir çok mesaj verecek. Öncelikle partiler yereldeki gücünü görme imkanı bulacaklar.  Bu sonuçlar Mart 2019 yerel seçimlere de yansıyacak.

Ak Parti  Gölbaşı nda vekil seçiminde oy kaybına uğrayabilir. Özellikle CHP ve İyi parti  Gölbaşı ndaki oylarını epeyce  artırması bekleniliyor. CHP ve İyi parti ye gidecek oylar Ak parti den gidecek. İyi parti Gölbaşı merkezden oy alırken, CHP dış mahallelerden epeyce oy almasını bekliyorum. Cumhur adayında Ak Parti beklenin üstünde oy alacağını düşünüyorum.

 Cumhur adayının oylarının artmasında MHP nin büyük katkısı olur.MHP Gölbaşı nda kendi oyunu koruyacak güce sahip durumda. . Sonuç itibarıyla vekil seçiminde Ak parti Gölbaşı nda düşük oy almasını bekliyorum. CHP ve İyi parti Gölbaşı nda bizde varız diyecek bir sonuç elde etmesini bekliyorum.

CHP ve İyi parti 2019 yerel seçimlerin hesabını yapıyor

Evet CHP ve İyi parti Gölbaşı nda 2019 yerel seçimlerine göre çalışıyor. Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanamayacaklarını biliyorlar. Bu nedenle şimdiden yerel seçimlere dönük çalışma yürütüyorlar.  24 Haziran seçimlerinde başarılı olabilirler. Lakin 2019 yerel seçimler de neler olur?  o şimdiden çok erken.

Ben düşünce ve beklentilerim

Ben ne ülke çapında bir anket nede bir resmi belgelere dayanılarak yazılan bir makale değil. Benim gördüklerim, duyduklarım, yaşadıklarımla ortaya koyduğum şahsi siyasi düşünce ve beklentilerimden ibarettir. Bir gazeteci olarak çok kişilerin fikirlerini, düşüncelerini ve beklentilerini yakından gördüğüm için beklentilerimde bu yönde kanata vardı.

Öncelikle 24 Haziran seçimlerin bu güzel ülkemize ve tüm Türk dünyasına hayırlara vesile olmasını diliyorum. Sonuç ne olursa olsun herkes saygı duymalı ve bu ülkeye sahip çıkmasını diliyorum. Kimsenin kimseyi kırmadığı dökmediği bir Türkiye olması dileğiyle SAYGILAR BİZDEN….

 

Bu yazı toplam 845 defa okunmuştur
YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
POSTA LİSTESİ