ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,8586
EURO
7,7895
IMKB
0.00
ALTIN
396,032
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Ankara17/32 ºC
İstanbul19/26 ºC
İzmir19/33 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cafer UZUNTAŞ
Ancak bankalar KOSGEB kredisini almayı zorlaştırmak için elinden geleni
02.03.2017 14:45

KOSGEB SEVİNDİRDİ ,BANKALAR PİYASAYI GERİYOR

KOSGEB  kredisi ile piyasaların rahatlaması beklenirken bankaların engelleriyle piyasalar geriliyor.

Esnaf KOSGEB den gelen kredi mesajları ile sevinirken bankaların kredi vermemek için  zorluklar çıkarması esnafa hayal kırıklığı yaşattı.

Bankalar KOSGEB kredisini almayı zorlaştırmak için elinden geleni yapıyor. KOSGEB bürokrasisinin limit düşürmesini fırsat bilen bankacılar kredileri tırpanladı. 20 bin TL'lik kredi bankada 10 bin TL'ye indirildi.

Hükümet destek veriyor, bankalar köstek oluyor

Hükümetin defalarca dile getirdiği esnafa ve küçük işletmelere faizsiz kredi sözü, dün ikinci kez KOSGEB bürokrasisine ve bankaların engeline takıldı. Başbakan Binali Yıldırım'ın program kapsamında "461 bin 167 KOBİ'ye toplam 11 milyar liralık kredi verme kararı aldık" açıklamasına rağmen, bürokrasi ve finans dünyası yine ayak direyip şirketleri mağdur etti. Hem yararlanacağı vaat edilen işletme sayısı, hem de kullandırılan kredi miktarına ciddi oranlarda düşüş gözlendi. 50 bin TL'lik standart ödeme yerine firmaların cirolarına göre bir algoritma hazırlanınca esnafın limiti 20 bin, küçük işletmelerinki ise 30 bin TL'ye çekildi. 50 bin TL'lik destekten 10 milyon TL ve üzeri ciroya sahip firmalar yararlandı.

 BANKALAR ESNAFA KABUS YAŞATIYOR

Krediye hak kazanıp soluğu bankada alan işletme sahiplerinin önemli kesimi 'finansal uygunluk' cenderesine sokuldu. KOSGEB bürokrasisinin limit düşürmesini fırsat bilen bankacılar da kredileri tırpanladı. 20 bin TL'lik kredi bankada 10 bin TL'ye indirildi. Krediye ulaşma kriterleri limit düşüşüyle de sınırlı kalmadı. Bankaya giden işletmelerden finansal uygunluk kriterleri adı altında aralarında ev ve araba ipoteği de bulunan onlarca yeni belge talep edildi. İlk günden binlerce esnaf 'finansal uygunluğunuz yok', 'puanınız tutmuyor' veya 'çekiniz yazılmış' gibi gerekçelerle kapıdan geri çevrildi.

Bankalar adeta hainlik yapıyor

Hükümetin esnafa destek için piyasaların rahatlaması adına  KOSGEB kanalıyla kredi veriyor. Üstelik sicil affını da çıkardı-ki esnaf kolay kredi alsın. Kredi almayı hak kazanan esnaf bankalarda soluğu aldı. Bankaların keyfi uygulamalarıyla sevinci kursağında kalan esnaf adeta şok yaşıyor.

Bankalar ise piyasaların rahatlamasını istemiyorcasına engel çıkarması esnaf tarafından “Adeta hainlik “yapıyorlar söylemlerine yol açıyor. Saygılar Bizden…

Bu yazı toplam 1017 defa okunmuştur
YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
POSTA LİSTESİ