ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,8109
EURO
7,4186
IMKB
0.00
ALTIN
378,725
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Ankara10/24 ºC
İstanbul13/18 ºC
İzmir16/26 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cafer UZUNTAŞ
Mogan gölün 30 yıllık hikayesi
10.12.2016 12:35

Mogan gölün 30 yıllık hikayesi

Yaklaşık 30 yıllık  hayal bu gün gerçek oldu.

30 yıl önce  Mogan gölü temizliği için mücadele verenlere nasip olmadı.Bu gün uğraş veren mücadele eden Belediye Başkanı Fatih Duruay’a nasip oldu.

İlk kez 1988 yılında gündeme geldi

 Mogan gölü temizliği ilk kez dönemin belediye başkanı Mümtaz Sarıtaş döneminde gündeme geldi. O dönemde Japonlar temizleyecek söylentileri yayıldı. Hatta Japonlar gölün mırığını alarak ücretsiz temizleyeceği konuşuldu. Çok şeyler söylendi. Bir çok rivayetler ortaya atıldı. Fakat en ufak bir çalışma yapılmadan günler geçti.

01-(12).jpg

Mogan göl kyısının ilk yol açımı

Eren Mogan gölü kıyı kenarı halka açtı

1989 Yılında ilk defa seçilen Erdal Eren , özellik Mogan gölü üzerinde bir çok çalışma yaptı. Öncelikle bu günkü sahil parkı başkan Eren’in çalışmaları sonucunda bu günkü halini aldı.Parkın göl kenarı doldurularak  yükseklik verilerek su basınları engellendi.Işıklandırma ve çimleme yapıldı.

000063.jpg

Sahil parkın ilk ziyaretçileri çocuklar

Belediye Başkanı Erdal Eren Mogan gölü kenarındaki tesisleri tehdit ve baskılara rağmen yıktı.Mogan gölü Konya yolu üzerindeki tüm tesisler göle iskele uzatmış ve hatta dışarıdan kimselerin girmemesi için gölün içinden duvarlar ve tel çekmişlerdi. Gölün tam kenarında havuzlar yapılmıştı. Vatandaş bırakın gezmeyi yanına bile yaklaşamıyordu.

Başkan Erdal Eren bütün baskı ve tehditlere rağmen  göl kenarını işgal eden ne kadar tesis varsa hepsini yıkarak yürüyüş yolunu açtı.Şimdiki SELLH benzinliğin altı sular içerisindeydi. Buradan başlayarak Vilayetler evine kadar olan bölümü  toprak doldurarak yürüyüş yolları açtı. Tüm imkansızlıklara rağmen  işgalci tesislerin duvarlarını iskelelerini ve havuzlarını yıkarak halka açmayı başardı. Başkan Eren ancak bu kadar yapabildi.

10974.jpg

Eren döneminde kurultay bile yapıldı

1989-1999 yılları arasında  Erdal Eren döneminde Mogan gölün temizliği bir kez daha gündeme geldi. Uzun uğraşlar sonucunda  dönemin çevre bakanı İmren Aykut 1998 yılında Mogan gölünde incelemelerde bulundu. Teknelerle göl gezildi. Nasıl yapılacağın hesap kitap işleri yapıldı.Birazda şov yapıldı. Sonrasında bir çok sözler verildi. Bakan Aykut’un söz vermesine rağmen yine gelen giden olmadı. Bir ara gemiler geliyor. Fakat gemiler büyük ve yüksek olduğundan köprülerden geçmiyor . Kesilip parça parça gelecek denildi. O da lafta kaldı.

8995.20161210124155..jpg

Baba Kurtar Bizi

 Gelen giden olmayınca sözler hava asılı kaldı. Dönemin bakanı iş göremeyince Belediye Başkanı Erdal Eren ve dönemin ANAP ilçe başkanı Mehmet Atak’ın girişimleri ile GÖL KURULTAYI düzenlendi. Kapalı spor salonunda yapılan kurultaya o dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel davet edildi. Ve Cumhurbaşkanı geldi. Salonda büyük bir pankart asıldı. “BABA KURTAR BİZ “diye yazılıydı. Babada söz verdi. Yine ne gelen var ne giden misali unutuldu gitti.

ankara-su-seviyesi-yukselen-mogan-hayat-buldu-7154329_x_o.jpg

Cevdet Kara da uğraş verdi

Derken 1999 yılında DR. Cevdet Kara dönemi başladı. O da ilk iş Mogan gölü temizliği oldu. Yurt dışında  göller üzerinde yapılan çalışmaları yerinde incelemek için turlar düzenledi.Gittiler geldiler bir sonuç çıkmadı. Gerekli alt yapı sağlanamayınca devlet desteği de  gelmedi.  O günkü dönemde devlet kendi derdine düşmüştü. Mogan gölüne kim bakar-ki.

mogan-golu-resimleri.jpg

Cevdet Kara’nın en büyük hizmetlerinden bir  MOGAN PARK

Başkan Kara her şeye rağmen büyük uğraşlar vererek Mogan gölün kıyı kenarını fuhuş ve berduş yataklarını temizleyerek Büyükşehir Belediyesine devir etti.  Büyükşehir Belediyesi Mogan gölünü rehabilitasyon kapsamına alarak çevre düzenlemesi yaptı. Bu gün Ankara’nın en ünlü ve mesire alanı olan MOGAN PARK  Cevdet Kara’nın büyük çaba ve gayretleri ile hayata geçmiştir. Bu gün binlerce vatandaşa hizmet veren bir park olarak devam ediyor.

Büyükşehir Belediyesi Mogan gölünde işine gelen tarafı çevre düzenlemesini yaptı. Gerisi atıl halde kaldı. Belediye Başkanı Cevdet Kara  zor şartlara rağmen Mogan gölü Konya yolu kısmını yürüyüş ve gezi alanı olarak çerce düzenlemesi yaparak hizmete açtı.  Mogan gölü temizliği için devlet desteği gelmeyince başka bir bahara kaldı.

Nasır Haşlak Dönemi geldi

2004-2009 yılları arasında dönemin belediye başkanı da kendince bir şeyler yapmak istesede her hangi bir çalışma yapamadı. Beş yıl geçti.

tekne.20161210124029..jpg

Odabaşı hanedanı başladı

Tabiki..Zaman çabuk geçiyor. 2009-2014 Yakup Odabaşı dönemi başladı. Odabaşı’da uğraş verse de çabaları boşa çıktı. Devlet desteği bulamayınca sadece yapılanları tamirat ve eklerle geçiştirdi. Odabaşı  beş yıllık dönemde Mogan’ı gezmek için gezi teknesi getirdi. Büyük ilgi gördü ve halan çalışmaya devam ediyor.

20161209_143623_600x338.jpg

Fatih Duruay’ın başarısı

Dedik ya , zaman çabuk geçiyor diye. Odabaşı dönemi de geldi geçti. Geldik Fatih Duruay dönemine. Fatih başkan geldiği günde Gölbaşı’nın büyük sorunlarını kucağında buldu. Alt geçit,200 Yataklı devlet hastanesi,74 parsel, Mogan gölü temizliği,Örencik İmarı vs..

Başkan Fatih ilk geldiği günden  bu güne kadar büyük projeler için bakanlıkların kapılarında gezdi.  Gölbaşı’nın tüm sorunları için ilgili bakanlıklarla görüşmeler yaptı. İktidarın gücünü ve hatta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın desteği ile büyük projeleri çözüme kavuşturmaya başladı.

Mogan gölü için bir yıl önce  Çevre Bakanlığı-Büyükşehir Belediyesi ve Gölbaşı Belediyesi olarak üçlü sözleşme imzalanmıştı.Mogan gölü dip çamur temizliği için yapılan sözleşme kapsamında projeler tamamlandı. İhale bedeli ayrıldı ve  İhale yapıldı derken bir yıl geçti.

20161209_151732.jpg

İMBAT gemisi Mogan gölüne indi. Nasıl temizleyecek?

İşte bu gün Mogan gölü dip çamuru temizleyecek İMBAT gemisi parçalar halinde geldi. Montaj  çalışmaları tamamlanarak göle iniş yapacak. Birkaç gün içerisinde sahil parkına demir atacak. Üç gemi ile 9 km boru döşenecek. Bir ucu sahil parkında diğer ucu Yavrucak mahallesi eski Nato yolu denilen mevkiye kadar ulaşacak.

Gemilerin ve 9 km boruların döşenmesi çalışmaları tamamlandıktan sonra Nisan 2017 yılında Mogan gölünden ilk çamur pompalanmaya başlayacak. Gölden çıkan çamur büyük çuvallarla depolanacak. Depolanma sürecinse dev çuvallardaki çamurun suyu süzülmesi sağlanacak. Bu aşamadan sonra projede belirtilen tarım arazisine gübre olarak serilecek. Temizlik çalışması yaklaşık 6 ay sonunda tamamlanması bekleniyor.

20161209_144312.jpg

Duruay için en mutlu gün

İmbat gemisinin göle indirilme çalışmalarını incelemek için yerel basın ile beraber  çalışma sahasını gezdi.  Fatih Başkanın mutluluğu sevinci her halinde görülmeye değerdi. 30 Yıllık bir hayalin kendi dönemine nasip olması onun için büyük gurur ve mutluluk olsa gerek. Sevincini yerel basın ile paylaşan başkan Duruay “ Bu günleri göreceğimize kimse inanmıyordu. Biz çalıştık başardık. Bize destek veren bakanlarımız ve Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz. Dedi. Duruay çalışmaları izledikten sonra çalışma ekibine baklava ikram etti.

Bu yazı toplam 2407 defa okunmuştur
YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
POSTA LİSTESİ