ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,8596
EURO
7,7623
IMKB
0.00
ALTIN
397,185
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Ankara16/32 ºC
İstanbul22/29 ºC
İzmir21/36 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cafer UZUNTAŞ
SOR..! GOOGLE AMCANA...
05.07.2016 15:20

SOR..!  GOOGLE AMCANA... 

Teknoloji çağının en büyük ürünü olan internet artık her eve girmeye başardı.İntern kullanımın dünya ve Türkiye genelinden her geçen gün artıyor olması ve internet kullanım yaşının da her geçen gün aşağıya çekiliyor olması da beraberinde bir çok riski de getiriyor.İnternet kullanımının birbirinden farklı ve güzel yönleri olduğu gibi aynı derece de kötü yönleri olabiliyor.

İnternet tamamen sizin elinizde olan sınırsız bir dünya gibidir.Bu dünyada istediğiniz kapıyı kendiniz açabiliyorsunuz.Dünyanın anahtarı sizin elinize verilmiş gibidir.Bu anahtar ile hangi kapıyı açacağınıza ise kendiniz karar vereceksiniz.Faydalı kapılardan giriş yapabileceğiniz gibi kötü ve faydasız kapılardan da giriş yapabilirsiniz. İnsiyatif tamamen sizin elinizde olacak.............

Son günlerde bilim adamları(Bazıları) ilerki yıllarda,insan zekasının geriliyeceğini iddaa ediyor. Gerekceleri ise tek şuçlu olarak bilgisayar`ı gösteriyorlar. Hepimizin bildiği gibi beyin cimnastiki dediğimiz bir olay var. Beynimizi ne kadar zorlarsak, o kadar gelişmesine ve genç kalmasına katkıda bulunuyoruz… Bunlardan en basiti bulmaca çözmek gibi. Şimdi acaba şöyle bir kolaycılığa kaçıyormuyuz ,veya zamanla kaçacakmıyız?Bu kolaycılığın doğal sonucu olarakta gelecek kuşaklarda zekamızda bir düşme olacak mı? Bir arkadaşınız sizden bir konu hakkında bilgi almak istiyor,veya çoçuğumuzun takıldığı bir dersten dolayı,size birşey sorma isteği duyduğun da,onlara vereceğimiz cevap: Bana sormana ve düşünmene artık gerek yok . Gir bilgisayara ne sormak veya öğrenmek istiyorsan,SOR GOOGLE AMCANA bu kadar basit hemen karşına çıkar.....

Vesselamdır ki, bu gelişen teknoloji nedeniyle herkes her bir şeyi bilir oldu. Öyle ki  Siz daha konuya parmak basmadan karşınızdaki balıklama dalıyor. Size  en detaylı şekilde anlatarak ders verir hale geldik.Bu nedenlede SOHBET dediğimiz olayda bitmiş oldu. Artık sohbetler akıl verme sokak ağzı ile ders vermeye dönüştü.Aslında her şeyi biliyormuyuz? yada bildiğinimizi zannediyoruz..! Bilemiyorum.Fakat sorulan bir şeyi bilmek zorunluluğu doğuyor.

Her bir şeyi bilerek akıllı olduk,ama diğer taraftan da çok unutkan olduk

Bu gelişen teknoloji midir nedenini bilemiyorum lakin,Unutkanlık, dikkatsizlik ve ihmalkarlık aldı başını gidiyor. Bazıları yaşlılığa vururken aslen hiçde öyle değil.Belkide teknolojinin verdiği rahatlık hafıza kaybına neden oluyordur.Unutkanlık hastalığı o kadar yaygınlaştı ki..! neredeyse kendimizi de bir yerler unutur hale geldik. Bazen bindiğimiz otomobili nereye park ettiğimizi unutuyoruz. Gittiğimi yerlerde bindiğimiz araçlarda öyle değerlerimizi unutuyoruz ki,insan hayretler içerisinde kalıyor. Hepimiz unutkanlığın pençesindeyiz.

Millette bir gevşeme lakaytsızlık başladı

Bu teknolojinin getirdiklerimi bilemem amma velakin millette bir ciddiyetsizlik başladı.Sokakta insanlar çevresine duyarsız ve saygısız olmaya başladı. Belki de her şeyi kolay bilmenin kolay ulaşmanın getirisinin verdiği şımarıklık olabilir. Bir şeye kolay ulaşmak veya elde etmek bizleri ciddiyetsizliğe veya şımarıklığa yönlendiriyor. Bu nedenle de bizler sadece kendini düşünen bir kişiliğe dönüşüyoruz. Yolda yürürken kendimiz için kuralları tanımaz olabiliyoruz. Yada trafikte araç kullanırken sadece kendimiz için kuralları çiğniyoruz. Kime zarar vereceğini hiç düşünemiyoruz. Başkası aynı kuralları çiğnediği zamanda aslan kesilmenin yanında dürüstlük abidesi oluyoruz. Çok ileri gitti mi kaba gücümüzü ortaya koyuyoruz.Çevremize duyarsız olmakla beraber saygısızda oluyoruz.

Artık bilemiyorum, teknoloji mi bize fazla geldi. Yoksa sosyal yaşam şartları çok üst seviyeye çıktıda şımarmaya mı başladık.Sebebi ne olursa olsun toplumda kötü yönde bayağı bir ilerleme var. Özellikle yeni nesil gençlerde bu daha çok görülüyor. Toplum kendi içindeki düzeni sağlamakta zorluk çeker hale geliyor. Belkide kolay hayatın verdiği gevşeklikten doğan ciddiyetsizlik olabilir. Her ne olursa olsun biz TÜRK  kültürüne sahip çıkarak  sadık kalmak zorundayız. Eski günlerimizi canlandırmak ve anlatarak yaşatmak zorundayız.Yoksa bu gidişle bizde bazı milletler gibi helak olabiliriz..

Hani bazılarımızın ağzında sakız gibi kullandığı Bİ BOZULALIMDA DÜZELİR lafına sarılırsak ( Sanki üzüm bağı bozuyor ) bizim düzülmemiz bir yüz yıldan daha fazla sürer.Zaten bizim bozulmamızı bekleyen ülkeler sırada bekliyor. Allah bu milleti bu devleti muhafaza  etsin.Bu devlet bu millet kolay kolay kurulmuyor. .....

Bu vesile ile tüm islam alemin Ramazan bayramını kutluyor. Hayırlara vesile olmasını diliyorum. Saygılar Bizden...

 

Bu yazı toplam 1363 defa okunmuştur
YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
POSTA LİSTESİ