ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,8586
EURO
7,7895
IMKB
0.00
ALTIN
396,032
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Ankara17/32 ºC
İstanbul19/26 ºC
İzmir19/33 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cafer UZUNTAŞ
Fatih Başkan 2016 da neler yapacak?
19.01.2016 13:19

Fatih Başkan 2016 da neler yapacak?

Yerel seçimlerden bu güne 22 ay geçti. 22 aydır belediye başkanlığı görevinde bulunan Fatih Duruay seçim öncesi vaatlerini hayata geçirmeye çalışıyor. Anlattıklarına göre 2016 yılı Gölbaşı için dönüm noktası olacak.Gölbaşı'nın öncelikli sorunları çözüme kavuşturulacak.

5.20160119132340..jpg

Mogan gölü temizliği

Uzun yıllardır Mogan gölü ölüyor söylemleri ile  yaşadık.1990-1999 yıllar arasında   Japonlar , gölün içinden çıkacakları almak şartıyla bedava temizleneceği söylendi. Gölün içinde hazine olduğu söylentileri yayıldı.Daha sonraki dönemlerde  Gölbaşı kapalı spor salonunda  Göl kurultayı yapıldı.Başbakanlar geldi, bakanlar geldi.Gölü temizleyecek gemiler yola çıktı.Sonra Konya yolu üzerindeki üst geçitler gemilerin direklerine geçit  vermediği  ! için iptal edildi. Bu arda göl suyu kuraklıktan çekildi. sonraki dönemlerde yoğun yağışlarla göl biraz kendine geldi. BAzen balıklar öldü, bazen metan gazı kokusu yayıldı .Falan filan derken 2016 yılına kadar geldik. Son noktayı Başkan Fatih Duruay koydu. Yoğun bürokrasi çalışması sonucunda üçlü protokol imzalanarak Mogan gölünün temizleme iş ilanı 02 Şubat 2016 tarihinde yapılma üzere yayınlandı. Bundan sonra sı çalışma  süresi olan 480 gün sonunu beklenmeye kaldı. 480 gün sonra Mogan gölü sorunu bitmiş olacak.

Konya yolu alt geçiti sözlerde kalmıştı...

Gölbaşı'nın ağırlaşmış sorunlarında biride Konya yolu alt geçiti. Gölbaşı'nın ikiye bölünmesinin kaldırılması için yaklaşık 15 yıldır uğraş veriliyor. 2005 yılında Büyükşehir belediye başkanı Melih Gökçek 2006 yılında yapacağım diye söz verdi. 2006 yılı geldiğinde verdiği sözü unutarak 2007 yapacağım dedi. Bu sözlerini 2009 yılına kadar yeniledi.2009 yerel seçimlerden önce  dönemin belediye başkanı NAsır Haşlak ,alt geçit projesini çizdik yapacağız yaygarası bile yaptı. Meclisten karar çıkarma aşamasında kendi meclis üyeleri dahi inanmadığı için meclise girmediler ve karar çıkmadı. Devreye Gökçek girdi. 2009 yerel seçimlerinde  hazırladığı göstermelik bir anketle alt geçit-mi! Üste geçit-mi! istiyorsunuz dedi. Siz kara verin biz 2009 yılında seçimlerden sonra yapacağız demişti. Anketlerde isteği doğrultusunda üst geçit kararı çıktı. Hadi onu da yapın dendi,2009 yerel seçimleri Gölbaşı'nda kaybedince Gökçek sözünü o dakkada unuttu....

Başkan Duruay bu sorunu da aştı. Nasip onaymış derler ya. İşte alt geçiti yapmak Başkan Duruay'a nasip olacakmış demek-ki.Gölbaşı Belediyesi karayolları 4.bölge müdürlüğü arasında alt geçit yapılması yönünde protokol imzalandı.960 metre uzunluğundaki alt geçit çalışmaları başladı Zemin etüt çalışmaları tamamlandı. Proje Gölbaşı belediyesi tarafında bir firmaya çizdiriliyor. Bitme aşamasına geldi. Alt geçitin alt yapısı Karayolları 4. bölge müdürlüğü yapacak. üst donanımlarını Gölbaşı Belediyesi yapacak.Yapım ihalesi 2016 yılının Mart -Nisan aylarında yapılması planlanıyor.Yapım işleri başlanması halinde 2016 yıl sonu veya 2017 yıl başlarında tamamlanması bekleniyor.

Alt geçitin üst kısmından araç ve yayaların karşıya geşiçlerin sağlanması ve büyük bir yeşil alan oluşturması için çalışmalar başlatıldı.Kent donatıları ile yeşil alan oluşturulması bekleniyor.

200 Yataklı devlet Hastanesi

Gölbaşı Hasvak devlet  hastanesi 50 yataklı. 50 yataklı hastaneyi ne yapacağız derlerken şimdi yetersiz kaldığını görüyorlar. Yamalı bohça gibi her yıl bir ekleme yapılıyor. Yeri konumu itibarı ile ne ekleme yaparsanız yapın yetersiz kalıyor. Gölbaşı hızla büyüyen bir ilçe konumunda. Artık daha büyük hastaneye ihtiyaç var. Devlette bu konuda ilk adımını attı. Başkan Duruay'ın yaklaşık 5 yıldır üzerinde durduğu 200 yataklı devlet hastanesi için ilk adımlar atıldı. HAstanenin yer tahsisi yapılarak projesi belediye tarafından onaylandı. yapım işine sıra geldi. önümüzdeki 2-3 ay içerisinde ihaleye çıkması bekleniyor. 2016 yılı içerisinde 200 yataklı Devlet hastanesinin inşaat çalışmalarına başlanması bekleniyor.

Seymenler pazar yeri yıkılıyor...

Gölbaşı'nın iki pazar yeri var. Karşıyaka ve Seymenler pazar yeri. Seymenler pazar yeri(Polis Karakolun yanı) Burada ki kültür merkezi ve pazar yeri yıkılacak. Projesi Gölbaşı belediyesi tarafından tamamlandı. ihale aşamasına geçildi. Mart ayında inşaat çalışmalarına başlanması için hazırlıklar yapılıyor. Pazar yerinin alt kat kapalı oto park. Üst kat üstü kapalı pazar yeri. Üstü düğün salonu, kültür merkezi olarak projesi hazırlandı.

Karşıyaka pazar yeride yıkılıyor

Karşıyaka mahallesindeki pazar yeri de yıkılacak. Arsa üzerindeki işlemler tamamlanılmaya çalışılıyor. Alt kat kapalı otopark. Üst kat kapalı pazar yeri. Üstü kültür amaçlı salonlar yapılacak. Gölbaşı belediyesi çalışmaları tamamladıktan sonra Büyükşehir Belediyesine yaptıracağı belirtildi.

Haymana yoluna üst geçit

Karşıyaka pazar yerinden karşıya geçişleri sağlamak için üst geçit yapılacak. Bu üst geçit hem pazar için hemde okulların karşıya geçişleri güven altına alınacak.

Gölbaşı'nın en büyük parkı yapılıyor

Gölbaşı TOKİ yolunda ilçenin en büyük en geni kapsamlı park yapılacak. Geniş alanları ile çeşitli sosyal donatılarıyla bölgeye nefes aldıracak büyük bir proje olarak görülüyor. Dev park Seymenler- Şafak ve TOKi bölgesi için günü birlik dinlenme ve piknik alanı olarak tasarlanıyor. 2016 yılında bitirilmesi hesaplanıyor.

 Nikah salonu Alpaslan Türkeş parkında

Bahçeli düğün salonun içerisinde  faaliyet gösteren Gölbaşı Belediyesi Nikah salonu yeni hizmet binasına taşınıyor. Gölbaşı'nın en güzel noktalarından birisine inşa edilen ve Mogan Gölü manzaralı Alparslan Türkeş Kültür Merkezinin en üst katı Gölbaşı Belediyesi tarafından nikâh salonu haline getirildi. Çiftler bundan sonra başkent'in en güzel nikah salonunda göl manzarası eşliğinde " evet " diyecekler. Gölbaşı Belediyesi tarafından yapılan salon 300 davetli kapasitesine sahip olacak. Gölbaşına yakışır bir nikah salonu oldu. çok yakında hizmete başlayacak. Gölbaşı halkı çok beğeneceğini düşünüyorum.

Kent meydanı

Gölbaşı'na büyük bir kent meydanı kazandırmak için çalışmalar başladı. Belediyenin eski yerinedeki park alanı büyütülmeye çalışmaları tasarlandı.DR. Şerafettin Tombuloğlu lisesi ve diğer okulların yeri takas usulü değiştirilmesi gündemde. Ankara Üniversitesinin aynıdan aynı okullar inşa edilerek mevcut  alan tören alanı ile birleştirilerek Belediye binasına kadar tek parça bir park alanı yapılması tasarlanıyor. Parkın içerinde Kütüphane ve Öğretmenlerevi kalacak.Büyük bir kent meydanı oluşturularak şehir merkezinde nefes alma ve yaşam alanları sağlanması için girişimler başlatıldı.

TPAO nun yeri...TPAO dan alınan yere yeni bir proje  tasarlanıyor.

Doğa parkı.. Karşıyaka mahallesi otoban civarındaki ormanlık alana büyük doğa parkı için çalışmalar başlatıldı. Ailenin her türlü sosyal imkanları ile donatılmış gelişmiş teknoloji ile tasarlınmış bir doğa parkı olacak.

Örencik Parkı.. Mogan gölünü besleyen kanalların Yurtbey-Örencik mahallesindeki bölgelere park alanları yapılması planlanıyor. Kanalların ıslahı ve aynı zamanda yeşil ile doğayı iç içe tasarlanarak bölgeye nefes aldıracak bir parkın inşası için tasarım çalışmaları başlatıldı.

Gazi hastanesinde Mogan Gölüne üst geçit.. Mogan gölüne vatandaşların daha kolay ulaşabilmesi için yeni tasarımlar hazırlandı. Gazi hastanesinden Konya yolu üstünden Mogan gölü kıyısına  üst geçit yapılarak hastane ve okullar bölgesindeki vatandaşların Mogan gölüne daha kolay ulaşabilmesi için girişimler başlatıldı.

Başkan Duruay 2016 yılı içerisinde yapacağı ve yapmayı planladığı işlerin önemlilerini sıraladık. Bu projelerin gerçekleşmesi halinde ilçenin önemli ölçüdeki sorunları ortadan kalmış olacak. Başka tasarladığı , gerçekleşmesi zor gibi görünen ve kamuoyu ile paylaşamadığı dev projelerde var. Bunları zamanı geldiğinde açıklaması bekleniyor.

Saygılar Bizden......

 

 

 

 

Bu yazı toplam 2706 defa okunmuştur
YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
POSTA LİSTESİ