ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,8583
EURO
7,7757
IMKB
0.00
ALTIN
397,471
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Ankara17/32 ºC
İstanbul19/26 ºC
İzmir19/33 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cafer UZUNTAŞ
Yüzsüz kitap ( FACEBOOK )
19.11.2015 10:18

Yüzsüz kitap ( FACEBOOK  )

Face: Yüz;

Book: Kitap demektir..

Facebook : Kitap Yüzü anlamına gelmektedir..

Evet kitap yüzü olarak Türkçemize geçmiş ancak kullanış şekline bakıldığı zaman tam anlamıyla YÜZSÜZ KİTAP olarak  adlandırmak doğru olur sanırım.

5.20151119102158..jpg

Sosyal ağ devi Facebook, artık herkesin kabul ettiği bir fenomen. Kimileri, onu Recep İvedik'te olduğu gibi "Amele Sitesi" olarak nitelerken, kimileri sosyalleşmede bir "hub" olarak değerlendiriyorlar. Amaçlar farklı olsa da araç aynı. Ancak, kimi zaman kimilerinin saatlerini geçirdikleri Facebook bile bir noktadan sonra sıkıcı olabiliyor.

Facebook'un, en trajikomik yanlarından bir diğeriniyse insanların en söylenmeyecek şeyleri bile burada ifşa etmeleri oluşturuyor. Dünyanın hiç bir coğrafyasında edebe uymayacak, aile içinde kalması gereken sırlar detayıyla anlatılabiliyor.

İlk olarak kısa mesajlarla karşılaşmaya başladığımız dil katliamı, sosyal ağlarda alabildiğine devam ediyor. Her insanın kendisini bir ifade ediş biçimi olmakla birlikte, dilin müptezelleştirilmesi pek de kabul edilir bir şey olmasa gerek. En azından gelecek nesiller açısından..

Çek- kopyala - yapıştır.Rezalete dönüştü

Komik ve bir o kadar da absürd bir diğer olguysa; hiç tanımadığınız birileriyle kırk yıllık dost gibi iletişim kurulması. Öyle şeyler paylaşılıyor-ki, insanın inansı gelmiyor. Adam hastaneye yatmış can çekişiyor! hop çek kes yapıştır. Altında hastanedeyiz !  yaz. Vatandaş sevgilisiyle öpüşürken resmini paylaşmış! Bir tanesi eşi ile yatak giysisiyle ayrı çıplak mutluluk  pozu vermiş! Dahası ,Anasını,babasını,karısını ,kızını çoluğunu ,çocuğunu kısaca yedi sülalesini facebook ta paylaşmış!

Yalan , iftira, ihanet, kaos gırla giderken, eli kolu kesilmiş kanlar içinde yatanların resmide paylaşılırken ,bel altı, bel üstü yazılarda altına yazılmış! Bu yazıları resimleri veya filmler, ar namus kavramından uzak bir hal almış. Küfürler hakaretler tavan yapmış! Hatta küfürleşenler sonradan meydanlara inenlerden ölenler bile var.

 Aile içi kavgalardan dışarıdan kavgalarda artmaya başladı. Facebook ta sınır yok. limit yok. Arayan yok,soran yok. Ne istesen yaz. hesap merciğide yok.Sahte isimle de yaz kardeşim. Nasılsa soran yok. Taki bir devlet büyüğüne, bir sırtı kalın babalardan birine hakaret küfür edersen kendini mahkemede bulursun. Gariban vatandaşın çalacağı bir kapı yok. Yasal bir dayanak yok..

İşte bu nedenle YÜZSÜZ KİTAP demek daha doğru olacak. Teknoloji iyide, iyi niyetli olursan. olmaz isen sana bir kuşun gibi geri dönüş yapar. Saygılar Bizden..

 

Bu yazı toplam 1825 defa okunmuştur
YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
POSTA LİSTESİ