ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,8109
EURO
7,4186
IMKB
0.00
ALTIN
378,775
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Ankara9/24 ºC
İstanbul11/18 ºC
İzmir16/26 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cafer UZUNTAŞ
Gerçekten herkes her şeyi biliyor mu artık?
13.07.2015 12:45

Gerçekten herkes her şeyi biliyor mu artık?

Sözler ve sesler hiçbir dönemde olmadığı kadar çoğaldı. Her yanımız konuşan insanlarla dolu. Üstelik, çok konuşanların tavırlarından her şeyi bildikleri intibası da uyanıyor. Birbirlerinden farklı konuşsalar bile böyle.

Çok sıkışınca Nasreddin Hocaya yükü atarak onun  “Sen de haklısın!” sözünü  çok kullanır olduk.

 

5.20150713124834..png

 

Bilmiyorum demek çok zorlaştı..

 

Gerçekten herkes her şeyi biliyor mu artık? Ne kadar mevzu varsa, bilgisi, ilmi bu insanların zihninde mi gerçekten? Elbette mümkün değil. Fakat şartlar öyle görünmeye zorluyor insanları. Bugünün geçer akçesi biliyor görünmek. Bilmiyor görünmeyi kabullenmek, bilmiyorum demek çok zorlaştı. Haliyle biliyor olmanın iddiasını sürdürmek için de sürekli mücadele etmek şart oldu.

 

Neden böyle olduğu ayrı bir konu. Fakat sebep ne olursa olsun, konuşanın az dinleyenin çok olduğu günlerden, ağzı olanın konuştuğu, iddia edip tartıştığı günlere geldik. Çocuklar da dahil, insanlar yarışırcasına konuşuyor, iddia ediyor, tartışıyor. Eskiden büyükler konuşurken ne anlatırsa anlatsın ağzımın açık pür dikkat dinlerdik. Şimdi  herkes kendini dinletmeye kendi fikrimizi zorla kabul ettirmeye çalışır olduk.

 

Ama bu yarışın bir bitiş çizgisi yok. Hakikati bulmaya yönelik bir hedefi, bir gayesi de görünmüyor. Nefesi yeten, çelme takmayı da öğrenip eksiltebildiği kadar adam eksilterek öne geçmeye çalışıyor. Fakat göğüsleyeceği bir ip olmadığı için durmadan koşması gerekecek.Ama dile sahip çıkılmadığında akla gelen öylece çıkar ağızlardan. Sonrası tartışma, münakaşa, nice sorun, nice gürültü ve yorgunluk demek.

 

Kimsenin  kimseyi dinlemediği bir toplum

 

İnsanı böylesine bir mücadeleye iten ana sebep, muhatabı üzerinden kendisini faziletli, üstün, doğrudan yana gösterme isteğidir. Bu, terbiye edilmemiş bir nefsin, kötü ahlâkın alametidir. Çünkü kendini daha üstün, iyi, doğru gösterme çabası kibirdir, büyüklenmedir. Kibir ise bir ateştir, kişide iyilik, güzellik namına ne varsa yakar, yok eder.Nefs başkasını yenmekten, kırmaktan, eziyet etmekten zevk alır. Böylece güya üstünlüğünü ispat edecektir. Ama bunu istemek bile onun düşüklüğünü, bayağılığını ispat eder.

 

İnsanlarla tartışan, üstünlük mücadelesine girenler nefsin helak edici kötü sıfatlarını kuvvetlendirmiş olur. Böyle davranmak, çirkinliği yanında başkasına eziyeti de kapsadığından sürekli hata yapar ve günaha girer.

Üstün gelme mücadelesi ortamda öfkeyi artırır, muhatapları hak ya da bâtıl ayırt etmeden konuştuğunu savunmaya sevk eder. Kavga ve sürtüşmeye sebep olur.

 

Tartışmanın sonu ya kavga ya küskünlük

 

Diğer taraftan bu tarz yaklaşımların nerede duracağı da belli olmaz. Birbiriyle münakaşa ve mücadeleye girişen kişiler, düşmanlığın en ileri seviyesindeki kötü sözlerle konuşabilir, hasımları susturmak ve engellemek için en kuvvetli çıkışları yapabilirler, bazen kelimeler de tükenir ve fillî şiddet doğar.

 

Hepimiz tartışmayı çok sevdik. tartışma sonucunda karşısındakine kaba tabirle LAF SOKMAK ı bir marifetmiş gibi başkalarına böbürlenerek anlatmaya sevindirik olduk.Hepimiz toplum mühendisi olduk. BİR BİLEN  den geçtik HERŞEYİ BİLEN topluma dönüştürüldük.  Çok sıkıştık-mı GOGUL AMCAYA   sorar hale geldik..

 

 Gazeteci her şeyi bilecek..!

Herkesin her şeyi bildiği bir dünyada biz gazetecilerde her şeyi bilmek zorunda bırakılıyoruz.Bilmez isen aşağılanmaktan kurtulamazsınız. Her hangi bir konuyu BİLMİYORUM dediğinizde ,ilk alacağınız cevap SİZ NASIL GASTECİSİNİZ. ( Gazeteciye gasteci diyor) BİLMİYORSUNUZ.!  sorusunu yüzünüze vuruyorlar.

 

Öyle hal aldı-ki! dünyanın öbür ucundaki yaşanan olayları sanki kendimiz yaşamış- görmüş gibi ve karşımızdakine alim edasıyla hemen anında görüntü yapıyoruz.Devletlerin istihbarat teşkilatlarının bilmediğini bizler bilir olduk. Yani MİT- MOSSAD- FBI vs.. hepsinden daha uzman ve bilim adamı olduk hep birlikte.

 

Herkes herkesten akıllı modu

 

Teknolojinin sağladığı kolaylıkta bizleri alim bilim adamı yapıyor. Herkes herkesten daha iyi bilir hale getiriyor.  İşte bu noktada tartışma başlıyor. Herkes karşısındakini alt etmeye çalışıyor. Baskın düşüncelerimizi kabul ettirmeyince ya kavga ediyoruz,yada küsüp gidiyoruz. Dahası karşımızdakini cahil görerek küçültüyoruz. Dolasıyla kendimiz kibirli küstah bir kişiliğe otomatik olarak giriyoruz.

Bu toplumsal hastalık  insanı kavgacı bir kişiliğe itekliyor. Her an kavgaya hazır hale getiriyor.Bu nedenle de toplum geriliyor. Patlama noktasına geliyor. 7 den 70 e herkesi bu hastalık sardı. Çağın hastalığı oldu. Allah sonumuzu hayır etsin diyelim ve tüm İslam Aleminin Ramazan  Bayramını kutlar. Sağlık huzur ve herkesin herkesi  saygı ile dinlediği bir toplum oluruz:inşallah.. Saygılar Bizden....

Bu yazı toplam 1521 defa okunmuştur
YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
POSTA LİSTESİ