ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,8560
EURO
7,7581
IMKB
0.00
ALTIN
398,349
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Ankara15/32 ºC
İstanbul21/28 ºC
İzmir21/35 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cafer UZUNTAŞ
TÜSİAD NEDEN GEZİYOR
17.06.2015 14:21

TÜSİAD NEDEN GEZİYOR

Türkiye Sanayicileri ve  İşadamları Derneği meydanı boş buldu-ki, yada bir koku aldılar-ki! siyasete yine siyasete soyundular.

TÜSİAD nedir ? Açılımı ve amacı nedir ?

1971 yılında İstanbul merkezli, endüstri ve hizmet kuruluşlarını temsil eden önde gelen gönüllü  Türk  sermayedarlarınca kurulmuş olan örgütün adıdır. Daha önceleri Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği gibi kuruluşlarda bir araya gelen büyük sermaye çevreleri, bağımsız hareket edememek ve hükümete karşı etkili bir güç oluşturamadıkları gerekçesiyle bir derneğin etrafında birleşmeye karar verdiler. 1960'lı yıllarda sendikal hareketlerle sol kesimin siyasi açıdan güçlenmesi ve 12 Mart Muhtırası örgütün kurulmasını hızlandırıcı etkenler oldu. 12 önde gelen sanayicinin 2 Nisan 1971'de verdiği imza sonucunda, hükümet örgütün kuruluşunu 20 Mayıs 1971'de resmen kabul etti.

Ticaretten Siyasete Atıldılar

TÜSİAD başlangıçta siyasi açıdan fazla etkili olmamasına rağmen, 1970'lerin sonlarına doğru ekonomik ve politik anlamda gittikçe güç kazandı. 15 Mayıs 1979'da gazetelerde başlattığı ilan kampanyası sonucu Bülent Ecevit başkanlığındaki hükümetin düşmesinde önemli rol oynadı. Ondan sonra kurulan Süleyman Demirel başkanlığındaki azınlık hükümetine de destek vererek, 24 Ocak Kararlarının alınmasında kilit rol oynadı, 1995 genel seçimlerinde Refah Partisi'nin (RP) birinci olması üzerine Anavatan Partisi (ANAP) - Doğru Yol Partisi (DYP) koalisyonunun oluşmasını destekledi.

İşadamları derneği , iş kadınlar derneği oldu.

25 Ocak 2007'de Arzuhan Doğan Yalçındağ TÜSİAD'ın yeni yönetim kurulu başkanı seçilerek, TÜSİAD'ın tarihindeki ilk kadın yönetim kurulu başkanı oldu. 12 Aralık 2009'da Ümit Boyner TÜSİAD'ın tarihinde seçilen ikinci kadın yönetim kurulu başkanı oldu. TÜSİAD'ın halihazırda başkanı Cansen Başaran Symes'dir.

TÜSİAD'dan çeşitli fikir ve görüş ayrılıkları sebepleriyle ayrılan iş adamları arasında Asım Kocabıyık, İnan Kıraç, Yalım Erez, Turhan Gençoğlu ve Hasan Arat gibi isimler bulunmaktadır.

5.20150617142814..png

TÜSİAD eski alışkanlıklarına yine başladı

Özellikle sol cenaha dayalı güçlü iş dünyasından kurulu TÜSİAD geçmişte olduğu gibi hükümet kurup hükümet indirme alışkanlığına gerimi dönüyor? Türkiye'yi  hala eski Türkiye zanneden bu tuzu kurular, Ak PArti hükümetin tek başına iktidara gelmemesini büyük bir ganimet gördü-ki!  kapı kapı gezmeye başladılar.

Çok ilginç -ki ! Hükümet kurulması çalışmaları öncesi partilerden randevu isteyen TÜSİAD, görüşmeler yapıyor... İşin daha ilginç kısmı; % 52 ile seçilmiş Cumhurbaşkanı ile “ne görüşeceğim” diye soranlar, söz konusu TÜSİAD olunca sorgusuz sualsiz kapılarda bekliyorlar...

TÜSİAD gibi bir kaç dernek daha var. Onlar kapı kapı gezmiyor da TÜSİAD  neden geziyor. Çünkü TÜSİAD sayamayacak kadar ve  kaoslardan para kazananlardan kurulu bir dernek. Bu gün siyasileri gezerek yeni hükümet kurma hesap peşine düşmüşler. Onların kuracağı hükümetten asla hayır gelmez. Onların tercihi CHP başkanlığında hükümet kurmak , fakat çıkarı uğruna HDP ile dahi hükümet kurmayı amaçlıyorlar. Onlar Türkiye'yi sömürsünler de kimin elinden olursa olsun.

13 Yıldır sesleri çıkmıyordu!

 Evet tam 13 yıldır sesleri çıkmıyordu. Aklıma hemen şu soru geliyor. Bu para babalarının derneği 13 yıldır refah ve huzur içinde mi! ki sesleri çıkmıyordu. 2002 yılından önce her TV kanalında akıl dağıtan bu zenginler derneği ne değişti de birden ortaya çıkıp, hükümet kurmaya çalışıyorlar. Türkiye ekonomisini bu kadar düşünen bir dernek, neden TERÖR örgütü için bir açıklama yapma gereği duymuyor. Suriye'den binlerce insan geldi. Bu dernek yaptı ? Avrupa'ya mı seslendiler. BM mi seslendiler. YOK . Peki ne yaptılar. Oturup Türkiye'ni  zayıflamasını beklediler. 5 Milyar dolar harcayan Türkiye'nin batmasını beklediler. Bu para babalarından hangisi Suriye' lilere yardım elini uzattı.Hiç biri..

Peki şimdi ne oldu birden ortaya çıktılar.

Çünkü Türkiye artık koalisyon ile yönetilecek. Koalisyonla yönetilen bir hükümet her zaman zayıf  noktası olur. O zayıf noktaları bunlar doldururlar. Şimdi kendi istekleri doğrultusunda hükümet kurmak amacındalar. İnanın bunların önünde veya arkasında olduğu hükümet ASLA İFLAH OLMAZ. ÖMRÜDE ÇOK KISA OLUR.  Bakın bunu yakın tarihte yaşayıp göreceğiz.

Seçim öncesi ülke ekonomisini germek için piyasalardan keş parayı çeken para babaları bunlar. Türkiye ekonomisini daraltmak için yatırımları kısıtlayan yine bu para babaları değilmiydi.Yine seçim öncesinde Ak PArti'nin önünü kesmek için  HDP yi desteklemediler-mi? Bunlara bağlı medya kuruluşları açıkca HDP oy toplamadılar-mı?

Koalisyonu 2 yıl ömrü var

Bunların derdi koalisyon hükümeti kurdurmak. Niye ! fazla gitmeyeceğini onlarda biliyor. İki yıl sonra erken seçim kaçınılmaz olacak. kim kazanacak? yine para babaları. Para babaları kim? TÜSİAD. TÜSİAD'ın tek amacı var. Tek başına iktidar olmasın. Yalanlarla iftiralarla Onuda başardılar. Şimdi koalisyon peşindeler.

Yeniden seçimden Ak PArti çıkar korkusu

TÜSİAD gibi herkes biliyor-ki yeniden seçim yapılsa  Ak PArti tek başına gelecek. Bunu elin gavuru da bu gerçeği  biliyor-ki ta Amerika'dan geliyor. Avrupa Parlamentosundan temsilci gelerek CHP ve MHP yi geziyorlar.NEDEN? çünkü onlarda TÜSİAD ın peşinde olduğu senaryonun peşinde geziyorlar.

MHP bu koalisyonun içinde olmayacağını açıkca söyledi. Ancak iç ve dışarıdan gelen baskılarla biraz yumuşama oldu. Ben MHP'nin iktidar ortağı olacağını pek sanmıyorum. Geriye bir CHP kalıyor. Ak PArti hiç bir zaman CHP ile anlaşamaz. Anlaşsa dahi uzun soluklu bir oraklık olamaz. Sonuç itibarıyla her ne olursa olsun Allah hayırlısını versin. Allah bu memlekete bu devlete zeval vermesin.Allah vatan hainlerine ve bu vatanı bölmeye çalışanlardan korusun Saygılar Bizden....

 

 

 

 

Bu yazı toplam 1926 defa okunmuştur
YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
POSTA LİSTESİ