ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,8585
EURO
7,7875
IMKB
0.00
ALTIN
397,411
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Ankara17/32 ºC
İstanbul19/26 ºC
İzmir19/33 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cafer UZUNTAŞ
Türkleri sevmeyen Türkler..!
06.05.2015 12:02

Türkleri sevmeyen Türkler..!

Akdeniz'in üçüncü büyük adasıdır. Kuzeyinde 65 km mesafe ile Türkiye, doğusunda 112 km mesafe ile Suriye, 267 km ile İsrail, 162 km ile Lübnan; güneyinde 418 km ile Mısır; kuzeybatısında ise 965 km ile Yunanistan yer almaktadır.

Kıbrıs, Akdeniz'in Sicilya ve Sardinya'dan sonra üçüncü büyük adasıdır. Kıbrıs adasında ekilebilen % 45'lik verimli arazinin % 20'si sulanmaktadır.

Adanın toplam nüfusunun %70'i Rum, %30'u Türk'tür. 1980'lere kadar adada çok az nüfusla İngiliz, Ermeni ve Maruni toplulukları da bulunmakta idi. Özellikle 1983 yılında KKTC'nin ilanından sonra Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden adaya göçler ile demografik yapı değişmiş ve adanın kuzeyindeki yerli Kıbrıs Türkü olmayan, Türkiye kökenli kişilerin sayısı artmıştır. En büyük şehri Lefkoşa'dır.

Bunları niye anlatıyorum. Çünkü herkes Kıbrıs'ı 1974 savaşından sonra tanır bilir.Öncesini pek bilenimiz yoktur......

Sonrasına gelince....

 1974 savaşından sonra Türkiye'nin bir parçası olan Kıbrıs'a geçtiğimiz hafta 3-4 günlüğüne gezme imkanı buldum. Gölbaşı Belediyesinin KÜLTÜR VE TURİZM amaçlı bir gezi düzenlemişti. Sağ olsun Belediye başkanı Fatih Duruay biz basın mensuplarını geziye dahil etti. Böyle bir imkanı bize sağladığı için Kendilerine teşekkür ediyorum.Bu geziye biz basın mensupların yanı sıra ,muhtarlar. STK lar, meclis üyeleri ve oda başkanları katıldı.

Biz kıyısından köşesinden biraz gazetecilik yaptığımız için 3-4 günlük gezi boyunca yavru vatanı, binlerce şehit verdiğimiz Kıbrıs'ı enine boyuna gezmeye çalıştık. KKTC büyük olmamasına rağmen bir ucundan bir ucuna otobüs ile 2,5 saatte ancak gidebildik. Tarihi yerleri gezdik.Yüz yılar öncesinden yapılan Cenevizlilerden kalma kalelerden ,Bizanslar kalıntıları ve Osmanlının ayak izlerini gördük.

Lefkoşa, Girne ve Gazi Mağusa şehirlerini gezme fırsatı bulduk. Gündüzleri tarihi turistlik yerlerini gezdik. Fırsat buldukça şehir merkezlerindeki esnafları da gezdik. 1974 Barış Harekatında şehit olan askerlerimizin yattığı şehitlikleri gördük. Gölbaşı'ndan üç tane şehit ismi gördük. Başkent Lefkoşa’nın Kumsal Mahallesi İkinci İrfan Bey Sokak’ta bulunan Binbaşı Nihat İlhan , eşi ve çocukların Rumlar tarafından kalleşce katlettikleri evini gezdik. Ev BARBARLIK MÜZESİ haline getirilmiş. Bu müzeyi gezdikçe insan o günleri adeta yaşıyor.Çok sayıda yabancı turistlerde bu müzeye ilgi gösteriyor.

 

20150425_113449.jpg

Kıbrıs Türkleri Türkiye Türklerini Sevmiyor

Tarihi ve turizm alanları güzeldi. Ancak Kıbrıslı Türkler biz Türkiyeli Türkleri sevemediğini büyük bir acıyla kendi gözlerimle gördüm. Giden gelenler anlatırdı" Kıbrıs'da Türkler sevilmiyor" diye. Ben hep azda olsa kızmakla beraber pek önemsemezdim. Fakat gidip kendim bizzat görünce inanın,1974 savaşındaki şehitlerimiz aklıma geldi. Yazık binlerce askerimiz vatandaşımız Kıbrıs için şehit olmuşlardı. Bütün şehitlerimiz hala o topraklarda yatıyor. Gördüklerim duyduklarım beni derinden üzerken kanlarını o topraklar için şehit olan binlerce askerimiz kim bilir ne ızdıraplar çekiyorlardır.

Bir esnaf ile konuştuğumuzda ilk söylediği şeyler beni şaşkına çevirdi. Canları pahasına Rumlardan koruyan askerleri sevmediklerini açıkça söylüyorlar. Türkiye Türklerini sevemediklerini hem söylemleri ile hem de tavırları ile gösteriyorlar. Gezinin ilk gününde 30-40 kişilik bir grubun yürüyüşüne dek geldik. Kıbrıs Cumhurbaşkanlığı seçimi için yürüyüş yapıyorlardı. En önde yürüyenlerin elinde " Türkiye elini Kıbrıs'tan çek. Biz bize yeteriz" yazılı dövizle yolda gezmelerinden anladık-ki söylenenler doğruymuş.

1983 yılında Kıbrıs'a yerleşen Karadenizli, Mardinli ve  Gaziantepliler vs... büyük bir nüfus edinmişler. Kıbrıslılar bunlardan oldukça rahatsız oluyorlar. Diğer taraftan Kıbrıs tam bir taşra şehri. Gelişmişlik adına hiç bir şey yok. Tarım yok denecek kadar. Teknoloji dışarıdan gelen vergisiz teknolojiyi kullanıyorlar.Bir şehirden bir şehire tek şeritli yollardan gidiyorsunuz. Gölbaşı'ndaki ara sokak yolları Kıbrıs'ın şehirler arası yollardan daha iyi durumda. Yol yok. kaldırım yok. Her şey bize göre çok pahalı.

 Kıbrıs'lı rahat. Asgari ücret 1800 TL. memur maaşı 3 Bin 500 TL. Mesai saat 15:30 bitiyor.Çoğu devlet memuru. Üretim yok. Çiftçi yok. Esnaf dışarıdan vergisiz satın alınan teknolojiyi satarak gelir sağlıyorlar. Kıbrıs'ın tek geliri Türkiye'nin maddi desteği. Türkiye'nin desteği  ile Kıbrıslı hayatını yaşıyor. Deniz kenarlarında sıralanmış yüzlerce lüks oteller var. Hemen hemen hepsi gelirlerini kumar ve fuhuşa endekslemiş. Ye iç her şey bedava. Yeter-ki kumar oyna , fuhuş yap..!

Kiliseden dönme camiler

İslamiyet Kıbrıs'a hiç uğramamış sanki.! Osmanlı Kıbrısı fethetmemiş sanki. 1974 Kıbrıs Barış harekatı hiç Olmamış sanki. Kiliseden dönem camiler. Yeni bir iki tane cami. Cuma namazlarında dahi 5-6 saf cemaat oluyor. Vakit namazlarında gelen yok giden yok.Bazı camiler kapalı. Bizde Türkiye'de canımız kanımız Kıbrıs diye diye övünüyoruz. Kağıt üzerinde Kıbrıs Türkiye'nin bir parçası. Fakat aslında Kıbrıs bizden kopalı çok olmuş.

Türkiye bıraksın bu gün Rum kesimi ile tek devlet olmak için can atıyorlar. Kıbrıs Cumhurbaşkanlığı seçiminde ordaydım. Canlı gördüm-ki Kıbrıs Türkiye'den çok Rum kesimine daha yakın. Son KKTC Cumhurbaşkanı seçilen Mustafa Akıncı'nın söylemleri bu düşüncelerimi doğrular nitelikte gözüküyor. Allah sonunu hayırlı etsin..

Kıbrıs.. Kıbrıs.. vah Kıbrıs.......Saygılar Bizden....

Bu yazı toplam 2112 defa okunmuştur
tebrik ederim
halil ayan
cafer bey sizi kutlarım. Gölbaşı tarihinde ilk kez, belediyenin yurtdışı gezisine çıkan biri, gezide neler yaptığını, gezdiği yerleri ve o ülke insanlarının bize bakış açısını yansıtmış. Umarım muhtarlar ve STK temsilcileri de gezide edindiği tecrübeleri aktarırlar!
12 Mayıs 2015 Salı 10:44
YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
POSTA LİSTESİ