ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,8109
EURO
7,4186
IMKB
0.00
ALTIN
378,725
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Ankara10/24 ºC
İstanbul13/18 ºC
İzmir16/26 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cafer UZUNTAŞ
2014 Rüzgar Gibi Geçti
31.12.2014 15:50

2014 Rüzgar Gibi Geçti

2014 yılını geride bıraktığımız şu günlerde  koskaca bir yılın ne kadar hızlı geçtiğini ancak geriye doğru baktığımızda anlayabiliyoruz.2014 yılına siyasi açıdan neler yaşandığını bir kez daha hatırlatmak istedik.

2014 Ocak ayında yerel seçim heyecanı başlamıştı. Herkes seçim hesapları yapıyordu. Bir an önce gelse şu Mart ayı, seçimler yapılsın diyorduk. Ocak ile mart ayının arasındaki üç ayda bir çok olaylar yaşansa da Gölbaşı yerel seçimlerin olacağı 30 Mart gününü düşünüyordu. Umurunda mı Türkiye’deki olaylar. Hepimiz görmezden geliyorduk yaşananları. Varsa yoksa yerel seçimlerin hesabını yapıyorduk.

Ve.. geldi 30 Mart günü kapıya dayandı. Herkes hür iradesi ile oyunu kullandı. Herkes beş yılın hesabını sandıkta kapatma hesabı yaptı. Kendini % 60 garanti gören aday ağır bir yenilgi alarak şok olurken, bu yenilginin herkes tarafından zaten bekleniyordu. Sadece bir kişi vardı. Onun yanından da birkaç şakşakçısı vardı. Aslında hüsrana uğrayan onlardı.

Mutlu son geldi. 30 Mart tarihini artık herkes diktatörden kurtuluş günü olarak görüyordu. Neticede o gün işte 30 Mart günüydü. Belediyede hanedanlık yaşayanlar tasını tarağını toplayıp Gölbaşı’nı terk ettiler. 30 Mart’tan sonra Fatih Duruay devri başladı. Nisan ve Mayıs aylarında hala yerel seçimde yaşananlar, kaybedenler neden ? kaybetti, kazananlar nasıl! Kazandı. Tartışması devam etti. Üç beş siyasetçi bir araya geldiği zaman 30 Mart seçimleri konuşulmaya devam ediyor. Halada devam ediyor…

Derken… Yerel seçim heyecanı bitmeden Cumhurbaşkanlığı seçimi başladı. Yerel seçim bitmiş. Herkes gözünü Cumhurbaşkanlığı seçime çevirmişti. Birden ortaya Cumhurbaşkanı adayı olarak EKMEKÇİ çıktı. Türkiye’nin gündemine oturdu. Günlerce Ekmeleddin İhsanoğlu konuşuldu ve tartışıldı. Önce ismi telaffuz edilemeye çalışıldı. İsmini söyleyemeyenler kısaca EKMEKÇİ demekle yetinmeye çalıştı. İsmi bir türlü tam söylenemiyordu. Tam ismini herkes ezberlemeye başladı-ki! Seçim süreci bitti.

Ekmeleddin beyin etrafında ne kadar parti varsa toplantı. Hani yedi düvel derler ya . İşte aynen yedi düvel toplandı etrafında. Önce yedi düveli bir sevinç kapladı. Tayyip Erdoğan’ı ezecek bir aday olarak gördü. Sonraları ne olduysa tılsım bozuldu. Kimileri Ekmeleddin’i içine sindiremedi. Kimileri cemaatçi dedi. Kimileri Amerika’nın dayatması dedi. Yedi düvelin  içerisinde çatlak sesler çıkmaya başladı.

Kimileri çareyi tatile kaçmakta buldu. Ömrü tatilde geçirenler deniz kenarından löküs otellerden akıl verdiler. Kimileri de TIPIŞ TIPIŞ SANDIĞA GİDECEKSİNİZ..! dayatması yaptı. Ne kimse tatilini yarıda kesip tıpış tıpış sandığa gitti. Nede uzaktan akıl veren tatilciler sandığa geldiler. Ekmeleddin ve Tayyip meydanlarda birbirleriyle kıyasıya mücadele verdiler. Birde kısık sesli Demirtaş vardı. Sırf karizma olsun “Reklamın iyisi kötüsü olmaz “düşüncesiyle diye aday olan Demirtaş umduğunu bulamayan adaylardandı.

Millet meydanlardaki çekişmeleri canlı seyrederken 10 Ağustos gelip çattı. Millet bir kez daha sandığa gitti. Akşam sandıkların daha çok azı açılmasına rağmen sonuç belli olmuştu. Tayyip için her iki aday ve yedi düvelde yetmemişti.  Sonrasında Tayyip Erdoğan  Rahat Rahat seçimi kazandı ve birileri hazmedemesede köşke çıktı.

10 Ağustos’tan sonra Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları uzun uzun ince elekten geçirildi. TV kanalları- gazeteler seçimin sonuçlarının ne getirip, ne götüreceği tartışıldı. Millet gece geç saatlere kadar TV kanallarında tartışmaları izlerken Eylül- Ekim  ayı geldi geçti.

Gözler tekrar Gölbaşı’na döndü. 11 Kasım’da Ak Parti ilçe kongresi vardı. Osman Başkan tekrar aday gösterilip – gösterilmeyeceği merak konusu oldu. İlçe siyasetin gündemi kongre olmuştu. Mevcut başkan Osman Karaaslan , belediye başkanı Fatih Duruay ile ters düşünce bir ara gitti .Aday yapılmayacağı konuşulurken Osman Başkan ne yaptı etti son günde geri dönüş yaptı ve tek liste kongreye gitti. Kongrede yeniden seçildi ve yola devam dedi.

Şimdi beklenen şu. Osman Başkan ve onun destekçileri ile belediye başkanı Fatih Duruay’ın arası düzelecek-mi? Nasıl ve ne zaman düzeleceğini bilinmezliğini korurken, Duruay’ın dik duruşu – çizgisi vatandaşın taktirini toplamaya devam ediyor. Duruay’ın Mogan gölünün temizlenmesi için yapılan protokol ve 20 dönümlük temalı  park projesi ilçe halkın memnuniyetini kazanmış gözüküyor.

Tüm bunların hesabı kitabı yapılırken Aralık ayı bitmek üzere. Aynı zamanda koskoca bir yılın son günlerine geldik. 2015 yılında neler olur. Bizleri neler bekliyor, bilemeyiz. İnşallah 2015 yılı Gölbaşı için güzel günlerin olduğu bir yıl olur. Türkiye için ve hatta dünya için barış kardeşlik ve huzur dolu bir yıl olur. 2015 Yılı tüm insanlığa hayırlar getirmesini dilerim. Saygılar Bizden….

 

Bu yazı toplam 1833 defa okunmuştur
YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
POSTA LİSTESİ