ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,8596
EURO
7,7623
IMKB
0.00
ALTIN
397,185
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Ankara16/32 ºC
İstanbul22/29 ºC
İzmir21/35 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cafer UZUNTAŞ
Engel Olmayın Yeter ..!
03.12.2014 13:13

Engel Olmayın Yeter ..!

Engelli vatandaşlarımız hemen her yerde tam karşımızda duruyorlar. Ancak bir şekilde görmüyoruz onları, görmek istemiyoruz, gözlerimizi çeviriyoruz. Daha kötüsü onların sorunlarını görmezden geliyoruz. Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü. Bari bugün kaldırın başınızı ve çevrenize bir bakın!

backup_of_haberler-1.png

Ülkemizde hala pek çok insan kaldırımlarda, alt geçitlerde üstü kabartmalı sarı çizgileri süslemeye dursun, bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ve tüm dünya hepimizin ilgilenmesi gereken sorunlar hakkında kafa yürütüyor. Engelli olmak asla utanılacak ya da saklanacak bir şey değil. Çünkü hepimizin herkesin bir anda engelli vatandaş olma ihtimali var.

Bugün engelli vatandaşların sorunlarına kafa yormaz, ilgilenmezsek, yarın çok pişman olabiliriz. Yolda yürürken size çarpan bir araba, yemek yaparken gözlerinize sıçrayacak kızgın yağ, ilerleyen yaşınızla birlikte duymaz hale gelen kulaklarınız bir anda sizi engelli vatandaşların arasına katabilir! 3 Aralık Dünya Engelliler Günü düşünmemiz için iyi bir fırsat...

100 evden beşinde engelli bir vatandaşımızın olduğu Türkiye’de , yaklaşık 4 milyon civarında engelli vatandaşımız var. Ancak çeşitli sakatlıklar ve kazalar sonucu belirli becerilerini yitirmiş kişiler de eklendiğinde sayı neredeyse 10 milyonu buluyor! Bunlar engelli durumuna göre sınıflandırılabilir. Devlet Engelliler için seferber olmuş. Belediyeler aynı şekilde engelliler için bütün imkanları kullanıyorlar. Gölbaşı belediyesi de engelliler konusunda oldukça önemli çalışmalar yapıyor.

Her şey buraya kadar güzel… Güzel olmayanları da buradan akıldan fikirden yoksun yöneticilerin anlayabilmeleri için örnekler sergilemek istiyorum. Ülkemizde engelli vatandaşların, "engelsiz vatandaşlar" tarafından ne kadar çok engellendiği konusunda çok çarpıcı kanıtlar ortaya koyuyor. Bugün bir saniye olsun durun, düşünün ve kendi kendimizi sorgulayalım. Çünkü her gün onları anlamak için yeni bir gün. Ben üşenmedim bazı örnekleri topladık.

10805765_1547573532156630_1270090468694793366_n.20141203131427..jpg

İşte 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde, Türkiye'de engelli vatandaşa gösterilen saygının  canlı örnekleri! Bu karede gördüğünüz fotoğraf Gölbaşı’nda bir cadde de çekilmiştir. Bu fotoğrafı her akıl bari vatandaş YUH YANİ demekten kendini alamaz. Belediye büyük paralar harcayarak kaldırımlara  engelliler için sarı şerit çekiyorlar. Ancak gel gör-ki ! TEK o kaldırım üstüne Trafoyu koyarak engellilere engel olmuş.

Belediyeler engelleri kaldırmaya çalışırken, beyin özürlü idarecilerimiz engellileri göremediği için engel olmaya devam ediyor. Biz engellilerle ilgili bir çok haberler yaptık. Fakat bu gün 3 Aralık dünya engelliler günü nedeniyle bir defa daha beyinden özürlü idarecilerimize hatırlatmak istedim.

 Saygılar Bizden…

 

 

Bu yazı toplam 2588 defa okunmuştur
YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
POSTA LİSTESİ