ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,8109
EURO
7,4186
IMKB
0.00
ALTIN
378,558
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Ankara10/24 ºC
İstanbul13/18 ºC
İzmir16/26 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cafer UZUNTAŞ
Herkes nasıl geldiyse öyle gider..!
23.10.2014 14:34

Herkes nasıl geldiyse öyle gider..!

Ak Parti Gölbaşı ilçeyi bu günlerde seçim telaşı aldı. İlçe Başkanı Osman Karaaslan’ın saklamasına rağmen herkesin bildiği gibi 08 Kasım’da ilçe kongresi var. Bu nedenle de önce delege seçimi yapıldı ve tamamlandı. Şimdi herkes kozlarını paylaşmak için 08 Kasım tarihini sabırsızlıkla beklenmeye başlandı.

Bu sürece nasıl Gelindi..

Yine hepinizin bildiği gibi  Aralık 2011 tarihinde Mevcut Başkan Ramazan Şimşek baskılarla tehditlerle aday olması engellenerek tepeden Osman Karaaslan getirilmişti. işte o günden bu güne kadara geçen süreçte Osman başkan görev başında kaldı…

Yaklaşık üç yıl süren görev sürecinde ilk geldiği günden bu güne kadar farklı Osman başkan görüntüsü çizdi. Gölbaşı’nda çok az kişinin tanıdığı ve ilk geldiğinde esen gürleyen özellikle parti içerisinde sert görüntü vermeye çalışan ilçe başkanıydı . Atanmış olmanın ve iktidarın  gücünü acemice kullanması ile kısa süre Gölbaşı’nda tanınan bir isim olarak gündeme oturmayı başardı.

Parti içi çatışmalar ayrışmalar olduğu  gerekçesiyle aday olması engellenen Ramazan Şimşek’ten sonra, partiyi toparlayıcı, ayrımcıları birleştirici olacağı düşüncesi ile tepeden atanarak ilçe başkanlığına zorla seçtirilen Osman Karaaslan göreve geldiğinde toparlamak bir tarafa dursun parti içi parçalar, çatışmalar şiddetini artırarak devam etti.

İlk zamanlar Osman başkanın her tarafı kesiyordu. İstediğini yönetimden atıyor. Gençlik kollarında, kadın kollarında  ve parti içinde her istediğini gözünü kırpmadan buduyordu. Parti içindeki kendine göre temizliğini yapmıştı. Yaparken de parti içi çekişmeleri, çatışmaları daha da artırarak beraberinde getirdi. Yönetim kurulu toplantılarına neredeyse adam bulamaz duruma geldi.

Hızını alamayan ve o günlerde GENÇ OSMAN olarak nam salan Osman Karaaslan parti içinde kendine göre yaptığı temizlikten sonra dışarıya yani bürokratlara el atmaya başladı. Kimi zaman belediye başkanının, kimi zaman Kaymakamın  görevlerini üstlendi. Sağlıktan eğitime kadar bürokratların atamalarını görev edindi.…..

Öyle veya böyle yaklaşık üç yıl görev yaptı. Bu zaman içerisinde gerçekten doğru işlerde yaptı. Üç yıl önceki GENÇ OSMAN ile şimdiki İlçe Başkanı Osman Karaaslan ile arasında büyük fark var. Siyasetin özellikle Gölbaşı siyasetinin en ince ayrıntılarına kadar kısa zamanda  iyi öğrendi.   Artık herkes Osman Başkanı içine sindirmeyi öğrendi. Yanlışı ile hep beraber güldük ,azda olsa doğrusu ile herkesten taktir toplayan bir ilçe başkanı oldu. Yani sizin anlayacağınız biz Osman Başkana ( GENÇ OSMAN )alışmıştık……

Osman Başkana yolun sonu gözüktü-mü?

“Alışmıştık” dedim çünkü Osman Başkan 08 Kasım’da Geldiği gibi gidecek gibi gözüküyor. Yaşananlara ve duyumlara kulak verecek olursak Osman Başkanı sıkıntılı günler bekliyor.  En başta Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay ile ters köşe oynuyorlar. Seçimden önce aralarında bazı sıkıntılar olmuştu. Fakat seçimden sonra bu sıkıntı büyük sorunlara dönüştü.

Osman Başkanın SEÇİM KAZANMIŞ KOMUTAN edası  ile Gölbaşı’nı yönetmeye çalışması dikkatlerden kaçmadı. Bunun en çarpıcı örneği Kaymakam Şevket Cinbir’in tayin edilmesi ile gördük.Her olaya müdahil olması ve belediyeden istekleri, taleplerin geri dönmesi  Fatih başkan ile araların açılmasına neden oldu. Bazı toplantılarda kendi belediye başkanını  muhalefet partisi gibi eleştirmesi  Fatih başkan ile aralarında soğuk rüzgarların estiğini kamuoyu konuşmaya başladı. Siyasetin konuşulduğu her yerde Osman Başkan ile Fatih başkan arasındaki gerilimi konuşulmaya halen devam ediliyor.

Fatih Başkan Osman başkanı istemiyor

İlçe kongre tarihi netleştikten sonra Ak Parti’nin ilçe başkanı kim olacak? Sorusu tartışılıyor. Herkes biliyor-ki Fatih Başkan kesin bir tavır ile Osman Başkanı istemedi konuşuluyor. Belediye başkanı ile ters düşen bir adayın ilçe başkanı olması çok zor gözüküyor. Bu nedenle Osman Başkan birkaç meclis üyelerini Fatih başkana aracı olarak göndererek destek vermesini  istemiş. İki başkanın arasını düzeltmeye çalışan başkaları da  olmuş. Fakat Fatih başkan   kesin tavrını ortaya koyarak HAYIR dediği konuşuluyor.

Belediye Meclis üyeleri üçe bölünmüş

İki başkanın restleşmesi sonucunda belediye meclis üyeleri üçe bölünmüş . Bir kısmı İlçe başkanı Osman Karaaslan’ın yanında yer alırken, bir kısmı da Belediye Başkanı Fatih Duruay’ın yanında yer almışlar. Diğer kısımda bekleyen meclis üyeleri NE ŞİŞ NE KEBAP YANSIN  hesabından giderek ortada duruyor gibi gözüküyor ama aslında iki tarafı da küstürmek istemeyenlerden oluşuyor. Aslında Osman başkan tarafında duranların bazı meclis üyeleri  Fatih başkana güç gösterisinde  bulunuyor gibi …..

 Neyse….

İki başkan arasındaki restleşmeler meclis üyelerine de sıçradığına göre, birde bunun ilçe kongresinden sonraki süreç olacak. Osman başkan seçimi kazansa da kazanmasa da kongreden sonra  Osman başkanın yanında yer alan meclis üyeleri Fatih başkana cephe açmış olacaklar. Fatih Başkan her konuda olduğu gibi dik duruş sergilemeye devam ediyor.

Ahmet Yıldırım En popüler Aday

Olaylar böyle gelişirken alternatif aday olması gerekir.  Osman başkana alternatif aday olarak en popüleri Ahmet Yıldırım gözüküyor. Aslında ilçe başkanlığına aday olmak isteyen çok. Ancak ciddi anlamda en çok konuşulan isim Ahmet Yıldırım. Duruay’da Ahmet Yıldırım’a sıcak baktığı söyleniyor. Fatih Başkan Yıldırım’ın arkasında durur ise ilçe başkanı da olur. İl ve Genel merkezde belediye başkanının işaret ettiği adayı ilçe başkanı yapar diye düşünüyorum.

Diğer taraftan Osman delegeleri seçti. Ramazan Şimşek’e dedikleri gibi  ADAY OLMAYACAKSIN.!  talimatı gelince ısrarla aday olacağı konuşuluyor. Delegelere güvenerek aday olur-mu? Olabilir. Kazanabilir-mi? Bence çok zorlanır. En net  neticeyi 08 Kasım’da göreceğiz. Her ne şekilde olursa olsun Ak Parti ilçe kongresi sancılı sıkıntılı olacağı şimdiden açıkça gözüküyor. Ne derler HERKES NASIL GELDİYSE ÖYLE GİDER

Bu yazı toplam 2422 defa okunmuştur
YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
POSTA LİSTESİ