ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,8560
EURO
7,7581
IMKB
0.00
ALTIN
398,349
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Ankara15/32 ºC
İstanbul21/28 ºC
İzmir21/35 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cafer UZUNTAŞ
Her şeye rağmen her şey güzeldi
30.09.2014 12:59

Her şeye rağmen her şey güzeldi

3 gün devam eden 11. Uluslararası Gölbaşı Göller, Andezit ve Sevgi Çiçeği Şenliği bir çok etkinlikleri ile sona erdi. Üç gün boyunca Atatürk Sahil Parkı cıvıl cıvıl oldu. Özellikle hemşeri dernekleri şenliğe renk kattılar. Kendi oyunlarıyla, yemekleriyle ve giysileriyle kültürünü vatandaşlarla paylaştılar.

Hemşeri derneklerin ortaya koyduğu gayret ve emek bence şenliklerin en önemli noktalarından biriydi. Her sokak başında davul  zurna eşliğinde halay çeken insanlar. Diğer stantlarda yöresel yemeklerin tadına bakanlar. Testici tezgahına usta edası ile oturup destinin nasıl şekil aldığını öğrenmek isteyenler. Yumurta oymacı  ustasının elinden makinayı alıp yumurta oymaya çalışan meraklılar.

Bıçakçıya gidip bu bıçak iyi kesiyor-mu diye denemek için eline alıp inceleyenler. El işlemelerini tek tek inceleyen bayanlar. Cam işlemesi,tabak işlemesi gibi el sanatları ustaların çalışmalarını merakla izleyenler. Bunun adı nedir? Deyip  böreklerin çöreklerin tadına bakanlar. Yöresel çadırlarda çay keyfi yaşayanlar. Bir köşeye oturup yöresel halk oyunlarını seyretmenin keyfini çıkaranlar. Daha bir çok sanatsal çalışmalarla tanışanlar…….vs…

İşte Üç gün süren şenliklerde Gölbaşı’nın nasıl bir kültürel  yapıya sahip olduğunu  ortaya koydu. Şenliklere  hemşeri derneklerin etkinlikleri büyük ilgi çekti. Her stantta davul zurna eşliğinde halaylar çekiliyor. Yöresel yemekler ikram ediliyor.

Hemşeri dernekleri hem kendi yöresel  kültürünü tanıtma imkanı bulurken, diğer taraftan şenliğe gelen vatandaşları yöresel oyunları tanıma , yöresel yemekleri tatma imkanı buldular. Her köşe başında  halay çekenler, yemek ikram edeneler ve yöresel çadırlarla çay ikram edenleri görebiliyorsunuz.

Vatandaş ,bu kadar çok çeşitlilik içerisinde  havanın soğuk olmasına rağmen gece geç saatlere kadar geziyor. Zaman zaman halay çekenlere katıldılar. Yöresel yemeklerin tadına bakmaktan kendilerini geri alamıyorlar. Kendi hemşerisini yine kendi derneğinin standında görüyor ve tanışarak kendi kültürünü Gölbaşı şenliğinde yaşadılar……

Yabancı Kültürde tanıtılıyor

Gölbaşı şenliğinde sadece Türk kültürü değil. Yabancı kültüre de yer verilmiş.  Makedonya , Arnavutluk gibi ülkeler şenlikte yer aldılar. Sahil parkında gezerek , program  dahilinde yaptığı gösteriler büyük ilgi görürken, proğram dışında  fırsat buldukça halk oyunları ile kendi kültürünü sergileyerek  şenliğe ayrı bir renk kattılar. Akşamları  yerel  sanatçıların yanı sıra ünlü sanatçılar konser verdiler……..

Şenliklerde sportif etkinliklerde vardı

Şenlik kapsamında çeşitli sportif yarışmalar vardı. Başta yağlı güreş olmak üzere ,Balık yakalama, Bisiklet, yelken yarışları, halk koşusu ve Höşmerim – Baklava yarışması, Türk hava Kurumunun gösterileri, Motorlu yelken kanat gösterisi, Motorlu yamaç paraşüt gösterisi, Radyo  kontrollü uçak gösterisi gibi sportif etkinler beğeniyle izlendi. ….

Muhalefet Meclis Üyeleri  Şenliklerde Görev Aldılar

Tüm bu yaşananlar şenliklerin güzellikleriydi. Eksikler aksaklılar var mıydı? Derseniz . tabi ki vardı. Belediye Başkanı  Fatih Duruay ilk şenliğini yaptı. Eksikliklere  rağmen başarılı oldu. Bazı eksiklikler yeni belediye başkanı olması nedeniyle görülmedi. Başkan Duruay’ın şenliklere her kesimin katılımını sağlaması güzel bir düşünceydi. Özellikle muhalefet meclis üyelerine dahi görev vermesi taktir edilecek bir duruştu. Hiç ayrım yapmadan tüm meclis üyelerine görev verdi.

 Kendi meclis üyelerinden daha iyi çalışan muhalefet meclis üyeleri de bu görevi kabul etmeleri de takdir edilecek   bir duruş şekliydi. (Burada Mehmet Aktay’ın hakkını yememek lazım. Şenliklerin en çok çalışan emek veren meclis üyesiydi. )İşte çoğulculuk katılımcı ruhu buydu. Bu ruh bu şenliklerde sergilenmesi herkesin dikkatini çekti. Hem Başka Duruay hem de sorumluluklarını en iyi şekilde yerine getiren muhalefet meclis üyelerini  buradan taktir ve tebrik ediyorum.

Gölbaşı  kısır çekişmeler içesinde siyaset değil, Gölbaşı için çalışan bir meclis istiyordu. Bu şenliklerde bunu halk açıkça gördü.CHP ve MHP üç gün süren şenliklerde açıkça destek verdi. Kortej yürüyüşüne katıldılar. Her gün stantları gezdiler. Hemen hemen her etkinlikte meclis üyeleri ile beraber yer aldılar. İşte bu nedenle de şenlikler birlik beraberlik ve kardeşlik içesinde oldukça güzel ve renkli geçti.

Bu şenlikler biraz acele ile yapılmış gibi bir görünüm vardı. Bu nedenle bazı sıkıntılar yaşansa da bunun ilk olması nedeniyle  herkes gibi bende acemiliğine veriyorum. Fakat Başkan Fatih Duruay gelecek yıl daha güzel ve özellikle çok iyi bir zamanlama yaparak güzel bir havada güzel bir şenlik yapmasını bekliyorum. Önemli olan GÖLBAŞI…..

Bu vesile ile Kurban Bayramının Gölbaşı’na ,milletimize ve  tüm İslam alemine hayırlara vesile olmasını dilerim. Saygılar Bizden…

 

Bu yazı toplam 1587 defa okunmuştur
YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
POSTA LİSTESİ