ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,8109
EURO
7,4186
IMKB
0.00
ALTIN
378,775
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Ankara9/24 ºC
İstanbul11/18 ºC
İzmir16/26 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cafer UZUNTAŞ
Cumhur ilk defa başkanını seçti
11.08.2014 14:31

Cumhur ilk defa başkanını seçti

Eskiden tek bir parti vardı. Seçmeni o tek parti belirlerdi.. Sandığın üzerine parti bayrağı örtülürdü. Partinin görevlendirdiği kişiler sandık kurulunu oluştururdu. Oylar açık kullanılırdı, sayım gizli yapılırdı ve itiraz kabul edilmez, sayımdan sonra oylar yakılırdı. Kurdukları bu düzene itiraz edenler ise İstiklal Mahkemelerinde yargılanırdı. Mahkeme hakimleri hukukçulardan değil, siyasi kişilerden oluşurdu. Kanuna göre yargılama yapılmaz, mahkeme kararları kanun sayılırdı. Bu mahkemelerin temyizi, savcısı, savunması olmazdı çoğu zaman..Öyle-ki… Bir siyasetçi hem vali hem il başkanı hem de belediye başkanı oluyordu . Bu Cumhuriyet 81 yıllık tarihinde neler gördü.

Nerden nereye geldik..

Evet. Tek partili dönemden  bu yana Cumhurbaşkanını kim iktidardaysa o belirlerdi. Mecliste kimin çoğunluğu varsa onun borusu öterdi. Turgut Özal’dan sonrada aynı senaryo işledi. Hep meclisten gelen adayları Cumhura dayattılar. Sayısız turlardan sonra cumhurun başı seçilirdi. Sizin anlayacağınız tam bir vesateyçilerdei. Şimdi o günleri hatırladıkça nasıl kobay olarak kullanıldığımızı daha net görüyorum.

Bu günlere geldiğimizde Cumhur gerekten başkanı seçebiliyor artık. Kim ne derse desin. Dağdaki çoban ile oyunu bir tutmayanlar ne derse desin.  “Seçimlerde AKP yüzde 52 oy alsın kendimi yakacağım” diyenler ne bahane bulursa bulsun. 9 defa yenilerek adı kaybeden kulübüne  dönenler, yenilgiyi kabul etmeyerek çamura yatsalar da , Cumhur başkanını seçti.

Seçim sonuçlarından herkes memnun. Erdoğan Çankaya’ya çıkacak, Ekmekçi bey evine gidecek, bu çile bitecek.  Demirtaş ise oyunu artırdığı için mutlu bir şekilde partisinin başına dönecek.

En karşı Demirtaş çıktı

Cumhurbaşkanlığı seçiminden en başarılı Demirtaş çıktı. Çatı adayının arkasında 12 parti + cemaat olmasına rağmen % 43 olan oyunu artırması beklenirken, tam aksine % 38 alarak % 5 oy kaybına uğradı. Demirtaş ise MHP- CHP- Ak Parti  hariç  geri kalan tüm partileri kıskandıracak kadar oy alması dikkat çekti. Demirtaş 2015 yılında ana muhalefet partiyiz derken ne kadar haklı olduğu yükselişinden gözüküyor.

6.20140811143238..png

Dokuz defa yenildiler, hala çok başarılılar..!

Bütün bunlara rağmen vede 12 yılda  dokuz  defa hezimete uğramalarına rağmen CHP ve MHP  nedense kedilerinin başarısız olduğunu bir türlü kabul etmiyorlar. Hala parti tabanına başarılıyız mesajı vermeleri ne kadar ayıpsa , biz dokuz defa yenildik , yenilen pehlivan güreşe doymaz sözü gibi bunlarda yenilmeye ezilemeye , dokuz defa şamar  yemeye doymamaları o kadar ayıp. Bu millet size çekin gidin diyor. Onlar hala anlamamazlıktan geliyorlar. Sizinle iktidar hayalden öteye geçmeyecek. Değil dokuz on dokuz defada yarışsanız yine yenileceğiniz açıkça ortadayken, hala koltuğa sıkı sıkıya sarılmanın ne anlamı var. Millet size tıpış tıpış gidin diyor.

 

Bu yazı toplam 2412 defa okunmuştur
YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
POSTA LİSTESİ