ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,8109
EURO
7,4186
IMKB
0.00
ALTIN
378,725
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Ankara10/24 ºC
İstanbul13/18 ºC
İzmir16/26 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cafer UZUNTAŞ
İhsanoğlu Ekmek Arası Olur
30.07.2014 15:34

 İhsanoğlu Ekmek Arası Olur

Birilerin iteklemesi ile çatıya çıkan Ekmeleddin İhsanoğlu  dünyaya tanıtım toplantısı yaptı. “ Ekmek için Ekmeleddin” sloganıyla yola çıkan Cumhurbaşkanı adayı, hiç öyle Cumhurbaşkanı seçilecek  havası veremedi. Sanki birilerin zorla iteleyerek aday olmuş. Sanki Tayyip Erdoğan’a rakip olsun yeter. Ötesi yok.

İhsanoğlu  herkesi kucaklamak için bir çok girişimde bulundu ve bu nedenle de hepsi birbirine karıştı. Ne anlatmaya veya ne yapmaya çalıştığı belli olmadı veya anlatamadı. Eline tutuşturulan bir kağıttan okumaya zorlandığı metni dahi tam anlamıyla dünyaya duyuramadı. Önce Türkçe okuduğu besmele ile başlayarak sol kesime mesaj verdi. Fakat sol kesim İhsanoğlu’nu sindiremeyecek gibi gözüküyor. Hele de sende Tayyip gibi dua okuyarak başladın-ki.! Bittin demektir. Solcular senden umudunu kesti bile.

“Ekmek için Ekmeleddin”

Bu seçim sloganı tam 30 yıl önceki taşra siyasetinde verilen mesajlar gibi. Çocukça  ve amatör düşüncesiyle hazırlanan slogan görünümünde. Zaten inter nette geyiklere malzeme oldu.

Ne dedi =? EKMEKÇİ  “Tayyip Bey benim çok eski ve iyi bir dostumdur”, “Seçilirsem istikrarın devamı için AK Parti dahil tüm partilerle el ele vereceğim”, “AK Parti’nin aleyhine değilim”, “Bugün bana oy verenler 2015 seçimlerinde pekala AK Parti’ye oy verebilir” söylemesi çok ilginç. Senaryocuların dediği gibi “ACABA TAYYİP-Mİ ? GÖNDERDİ” ki demeden kendimi alamıyorum.

Ömrü bilimle iç içe geçtiği için eğitime, bilime, ileri teknolojiye, gençlere çok vurgu yaptı. Bulunduğumuz noktayı yeterli görmediğini, ikinci ligde olduğumuzu ve çok daha fazla gayret göstermemiz gerektiğini vurguladı. Evet , kendisi ikinci ligde top koşturmaya çalışıyor. Bu nedenle de herkesi me mesaj vermeye çalışırken de zorlanıyor. Önemli değil konuştukça açılır.Unutuuğu bir şey var. Türkiye Dünya liginde şampiyonluğa oynuyor.

Neyse …

Konuşmasının sonlarına doğru Atatürk’e de vurgu yaptı. Yaşasaydı o da barıştan yana olurdu dedi.

Peki başka hangi isimleri referans gösterdi? İşte onlar: Erzurumlu İbrahim Hakkı, Ali İsmail Korkmaz, Nazım Hikmet, Necip Fazıl, Orhan Pamuk, Yunus Emre, Mevlana, Hacıbektaş, Özal. Sağdan, soldan, ortadan, dinden imandan herkesi referans gösterdi.

Gördük-ki,İşin aslı şöyle gibi

İhsanoğlu’nun ilk açıklanmasından bu güne kadar geçen zamanda  ,anlaşılan o ki,  İhsanoğlu ekmek fırınına sürülmüş bir aday.

Ağır seçim yenilgilerine rağmen  iktidarı yıkma hevesinden vazgeçmeyen  malum odaklar ,Mehmet Akif Ersoy’un en yakın arkadaşının oğlu olan ve  30 yaşında Türkiye’ye gelmiş CHP’ye göre “Bozkırın tezenesi” olan İhsanoğlu , Türkiye’yi tanımıyor. İstiklal Marşının dizelerini ve hangi şiir olduğunu hatırlamıyor, Alevilik nedir bilmiyor, Rahmetli Muhsin Yazıcıoğluna hakaret eden Türk solu dergisini elinde sallıyor ve en güzeli Trabzon spordan Dünya kupasını istiyor.. vs…..

Öyle anlaşılıyor-ki, İhsanoğlu’nu sahneye sürenler dahi bu gaflara bakıp gülüyorlar. İhsanoğlu’nu ekmek fırınına sürenler Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanamayacaklarını iyi bildikleri için işin geyik tarafına bakmaya başladılar.

İhsanoğlu Ekmek Arası Olur

Anlaşılıyor-ki,ithal Cumhurbaşkanı Adayı  Ekmeleddin İhsanoğlu Tayyip Erdoğan karşısında ekmek arası olacak. Bu işler ekmek ile olsaydı, Cem Uzan 50 kere başbakan olurdu. Gariban içine birde döner koymuştu. Hem ayranda bedavaydı.

Diğer taraftan ,CHP-MHP ve Ak Parti seçmeninden destek bekliyor. CHP-MHP tabanı destek vermesi çok zor. Ak Parti zaten destek vermeyecektir. Yani İhsanoğlu böyle giderse % 30 civarında bir oy alması bekleniyor.. Erdoğan ise % 55 üstü oy alarak ilk turda seçilmesi beklentisi var. Bu millet bu ülkeyi tanımayan , bu milletin özünü bilmeyen, diktatörlere destek veren  ithal adayları prim vermez. Cumhurbaşkanlığı seçimi yaklaştıkça İhsanoğlu’nun destekçileri daha da azalacak gibi gözüküyor. Çünkü Pot kırmaya çok müsait bir alt yapısı var. Çünkü birilerin öne çıkardığı ithal aday olması. Bu nedenle  İhsanoğlu Türkiye’nin seçim atmosferini öğrenene kadar iki tane Cumhurbaşkanı seçilir.

Bir başka soruda Erdoğan kendini kurtarmak için Cumhurbaşkanı adayı oldu.!  Bu düşünce doğru olmasına imkan yok. Erdoğan,  gidip şehir şehir gezmek yerine ,mecliste kendisini rahatlıkla seçtirirdi. Millet Cumhurbaşkanı  kendi seçsin dediğinde bu gün aynı kişiler millet Cumhuru seçemez demişlerdi. Sizin anlayacağınız bunlar iktidar olmak gibi derdi yok. Muhalefeti garanti altına almak için Tayyip Erdoğan’ın her yaptığına karşı olmak.

Sonuç :  10 Ağustos 2014  akşamı Tayip Erdoğan % 54 , Ekmeleddin İhsanoğlu % 30 -35 ve Selahattin Demirtaş % 7-8 civarında oy almasını bekliyorum.

 

Bu yazı toplam 1662 defa okunmuştur
YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
POSTA LİSTESİ