ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,8109
EURO
7,4186
IMKB
0.00
ALTIN
378,775
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Ankara9/24 ºC
İstanbul13/18 ºC
İzmir16/26 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cafer UZUNTAŞ
CHP Gölbaşı’nda 15 yıldır birbirini yiyorlar
09.07.2014 13:37

CHP Gölbaşı’nda 15 yıldır birbirini yiyorlar

CHP Gölbaşı’nda 1999 yılından sonra yani  15 yıldır kan kaybetmeye devam ediyor. CHP’lilerin her fırsatta yerden yere vurduğu Erdal Eren’in, iki dönem belediye başkanlık döneminden sonra  CHP Gölbaşı’nda gün yüzü görmedi desek tam yerinde olur.  1989 yılında CHP’yi belediye başkanlığına taşıyan Eren, başarılı bire dönemin ardından ikinci defa seçilen tek siyasetçi olması Eren’in CHP ile Gölbaşı’ndaki başarısını ortaya koymuştur. 10 Yıl belediye başkanlığı yapan Eren, 10 yıl CHP’nin tavan yaptığı yıllar olarak tarihe geçmiştir-ki, 1989-1999 yılları Gölbaşı siyasetinde deve dişi gibi siyasetçilerin meydanlarda olduğu dönemlerde ve tüm imkansızlıklara rağmen bu başarıyı yakalamıştır.

10 Yıllık başkanlığı döneminde Gölbaşı’na büyük hizmetlerde imzası olan belediye başkanlarında biridir. Fakat ne hikmetse CHP’nin ruhundan-mıdır? Bilinmez  CHP’liler tarafından hep ağır eleştirilere maruz kalmıştır. Her seçimde önce Erdal Eren’in ağzına bakarlar “Aday Olacak-mı?” O , her fırsatta benim hiçbir siyasi bir beklentim yok dese de ,O ‘nu yine “ potansiyel  aday “  olarak görürler.

6.20140709134406..png

1999 yılından sonra dikiş tutmadı

Evet ,1999 yılında Eren Belediye başkan adayı olmadı. işte ondan sonra CHP bir türlü dikiş tutmadı. Özellikle ilçe başkanlığı seçimlerinde kıyası kavga ve iç çekişmeler, şucu bucular ,entrikalar vs.. vs… yıllarca devam etti. Seçilen ilçe başkanı CHP’yi bir çatı altında toplayarak güç oluşturamadı. Güç oluşmayınca her seçimde ezilerek çıktılar. Göstermelik ve birilerin adayları ile seçimlere girildi.Arkası olmayan ,dayanağı, alt yapısı olmayan ve sadece desinler gibisinden adaylarla seçimlerde yarıştılar.

Fazla uzağa gitmeden , milletin hatırlayacağı tarihten başlamak gerekirse  2009 yılındaki seçime bir bakalım. 2009 Yılında ki seçimlerde Özgür Sağlam’ı aday olarak çıkardılar. CHP tabanı ne arkasında ne yanında ve hatta solunda dahi durmadılar. İçten içe kaynadılar. Her biri ayrı telden çaldılar. Her kes birbirine çelme taktılar. Özgür’ün çocuk olduğundan tutunda , meclis üyelerinin birilerin adamı olduğuna kadar bir çok laf ürettiler. CHP’liler birbirini yemekle meşgul iken , atı alan Üsküdar’ı geçti, Sonuç beklentilerin altında oy. Beklentilerin altında meclis üyesi çıkardılar. Netice itibarı ile hüsrana uğradılar.

2014 Yılında aynı kişiler aynı senaryo ile seçime girdiler

2014 Yılındaki yani üç ay önceki seçimlerde CHP tarihinin fırsatını kaçırdı. CHP’nin karizmatik ve sevilen bir aday olarak çıkardığı Ercan Şimşek altı ay önceden çalışmalara başladı. İlk çıkışta büyük sükse yaptı. Aylarca konuşuldu, tartışıldı ve CHP’nin en iyi adayı olduğu , her kesimin ortak düşüncesiydi. Fakat ne olduysa meclis üyesi adayların sıralamasından sonra  Şimşek’in tirendi hızla düşmeye başladı. Suçlu ve neden aramak istersek bir çok ismi ve bir çok nedeni  alt alta sıralayabiliriz. Sonuçta CHP tarihinin en ağır yenilgisini aldı. Yenilgiden daha çok hezimet desek daha doğru olur. Neden olanlar eminim  gurur duyuyorlardı.

Halbu-ki! 2014 Yerel seçimlerin CHP , MHP- Ak Parti çekişmesinden yararlanarak seçim kazanabilirdi. Kazanamasa dahi en kötüsü ikinci parti olurdu. İkinci parti demek en az 10-11 meclis üyesi çıkarmak demektir. Bu da 2019 yılındaki seçimleri kazanacak tek partinin CHP’nin olması demektir. Tabi bu düşünceyi bu hesaplar yerine başka hesaplaşmalara yelken açan CHP ,bu fırsatı tepmiş oldu. Kendi tabanına seçmenine sahip çıkamadı. Sonuçta iki meclis üyesi ile yola devam. Bu düşünce ile CHP 2019 yılındaki seçimlerde yine iki meclis üyesi ile devam eder.

CHP’de çatı adayı

Önümüzdeki hafta CHP’nin olağanüstü kongresi var. Görünen o ki  15 yıllık çekişmeler hesaplaşmalar devam ediyor. Birkaç gün önce CHP’nin demirbaşlarından  Bayram Duman’ın “Birlik beraberlik “içeren  bir yazısını yayınlamıştık. O yazıda Duman , CHP’nin geleceği için bir çatı adayın etrafında toplanması gerektiğinin altını çizdi. Olması zor bir kavram. Ancak gerçekten CHP gelecek seçimlerde başarılı olması için ilçe başkanlığına her kesimin ortak ,yani çatı adayı olması gerekiyor. İlçe başkanı ve yönetim kurulu üyeleri CHP’nin tamamını kapsamına alması gerekiyor.

Şimdi CHP ilçe kongresine birkaç gün kaldı.Başkanlığının muhtemel aday  isimlere gidin sorun,” İlçe başkanlığına adaymısınız?” Ümit Atak dışındakilerin hiçbir ne “ADAYIM” ne “DEĞİLİM” derler. Yani pusuda bekliyorlar.  Gelin aday olun! Olmazlar. Bir aday verin!Vermezler. Aday olanları beğenmezler.

Hani bir fıkra vardır ya; “Baba bir hırsız tuttum” hikâyesini sık sık anlatılır.

Hikâyedeki olay şöyleydi:

Baba ile oğlu uyuyorlarmış. Yan odadan gelen tıkırtılar üzerine, baba, oğluna, ‘git bak bakalım’ demiş...

Oğlu gitmiş. Ses seda çıkmayınca baba seslenmiş;

-Oğlum ne oldu?

-Baba bir hırsız tuttum.

-Tut kolundan getir.

-Gelmiyor.

-Bırak gitsin.

-Gitmiyor.

-Sen gel oğlum.

-Gelemiyorum.

-Niye gelemiyorsun?

-Ben onu bırakıyorum o beni bırakmıyor.

İşte CHP’nin 15 yıldır siyasi çizgisi  bunun gibi bir şey… Saygılar Bizden…..

 

Bu yazı toplam 2085 defa okunmuştur
YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
POSTA LİSTESİ