ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,7769
EURO
6,5197
IMKB
0.00
ALTIN
257,056
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Ankara14/27 ºC
İstanbul21/27 ºC
İzmir20/31 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cafer UZUNTAŞ
2014 Yerel Seçimlerde Olan Biteni Buradan Okuyabilirsiniz
15.04.2014 11:09

2014 Yerel Seçimlerde Olan Biteni Buradan Okuyabilirsiniz

2014 Yerel seçimleri hakkında herkes her şeyi söyledi. Ben söylenmeyenleri yazacağım.

 18  Şubat tarihinden itibaren yani meclis üyelerinin kesinleşmesinden sonra seçim başladı. Millet meclis üyelerinin açıklanmasını bekliyordu. Herkes ona göre saflarını alacaktı. Muhtarlar STK temsilcileri ve hatta yerel gazetecilerde  kendilerine yol haritası çizecekti.  Fakat hiç beklendiği gibi olmadı. üç parti yarış içinde olması beklenirken son virajda CHP’lilerin yan çizmesi ile  CHP saf dışı kaldı.

cafer.20140415111015..png

Üç partinin seçim çalışmalarını analiz etmek gerekirse CHP’den başlamak gerekecek.

Ercan Şimşek Neden ? darbe yedi

Hepimizin bildiği gibi İlk ismi açıklanan aday Ercan Şimşek oldu. Açıklandığında  önce tavan yaptı. CHP’nin 15 bin oyu var zaten. Şimşek ismide 5-6 bin üstüne koyarsa seçime ortak olur düşüncesi kamuoyunun ortak fikri olmuştu.

Fakat meclis üyesi isimleri açıklanınca CHP’lier geri çekildi. Özellikle muhalif grup destek vermeyeceklerini açıkça her yerde söylediler. Bazıları açıkça MHP’ye çalıştı. Muhalif grup Gölbaşı’nı gözden çıkarıp, Mansur Yavaş ile teselli bulmaya çalıştılar. Bütün gücünü Yavaş için harcadılar.  ANKARA’DA MANSUR ,Gölbaşı’nda ODABAŞI diyenler çoğunluktaydılar.

 CHP’nin miting ve konvoylarında DESİNLER düşüncesiyle katılım sağladılar. Miting de dahi GÖLBAŞI’NDA SEÇİMİ KAZANAMAYIZ diyenler CHP’liler çoğunluktaydı. Derken  CHP hızlı bir şekilde eritilmeye başladı ve eritildi. Sandıkta gördük ki muhalifler  Ercan Şimşek’e darbe vurdular.Biz bunları Ercan Şimşek ve seçim yönetim kadrosuna defaatle söyledik. CHP’liler oyuna sahip çıksın en kötü ikinci parti olur dedik.

“CHP 2. Olunca MHP üçüncü parti olur fakat seçimleri Ak Parti kazanır”  hesabı CHP’lileri MHP’ye yönlendirdi.  CHP’liler Ak Parti kazanmasın düşüncesiyle CHP yerine MHP’ye destek  verdiler.  Halbu ki CHP’nin ikinci olması hem Ercan Şimşek’in hem de CHP’nin geleceğini kurtaracaktı. Bazı CHP’liler aslında bu gerçeğe karşı mücadele verdiler ve başardılar. Hem Şimşek hem de CHP’nin geleceğinin önüne set oldular. CHP ve Şimşek’in önüne kesenler gelecekte de muhalifliğe devam edecek gibi gözüküyor.. Yine gelecekteki CHP’lilere karşı  hesap kitap peşindeler. CHP Gelecekte yepyeni tertemiz  isimlerden oluşan bir ekiple  yeni bir sayfa açmaz ise yine  dolgu malzemesi olurlar.

Gelelim bizim dürüst başkan Odabaşına….

Yakup Odabaşı Neden Kaybetti?

Beş yıl Gölbaşı’nı yöneten Odabaşı tek adam modundan bir türlü çıkamadı. 2009 yılındaki gönüllüleri saf dışı ederek hepsinin eline birer kazma verdi. Beş yıldır gönüllüler kazma salladılar. Muhtarlardan STK lara kadar , küstürmediği ,kızdırmadığı kimse kalmadı. Vatandaş belediyeye giremez oldu. Girmek isteyenler HÜRREM SULTAN yetkisiyle donatılan Arzı Banu Revan’ı ve  fen işler müdürü ve belediyenin TAKOZ İSMAİLİ  İsmail Bilici’yi geçemediler. Banu Revan’ın SULTANLAŞMASI diğer müdürlerin zencileşmesine kadar gitti. Odabaşı’ndan sonra tek yetkili Banu Revan Oldu. Belediyenin tek takozu İsmail Bilici kibirli saygısız tutumları ile  başkan Odabaşı ile vatandaşın arasını açtı.. Bu iki müdür ve kendi yeğenlerinden oluşan çekirdek kadro ile Gölbaşı’nı yönetmeye çalışan Odabaşı, gerçekleri hiçbir zaman göremedi.

Gerçekleri söyleyen bazı müdürlere zenci muamelesi yaptı. Meclis üyelerini işin başında birbirine düşürdü. Kiminin kızını-oğlunu işe aldı susturdu. Kimine iş verdi. Sık sık yurt dışı gezileri ile meclis üyelerini mutlu etmeye çalıştı.  Susturamadıkları ya istifa etti, yada karşı cephe aldı. Kendi meclis üyelerinden çok kapı arkalarında muhalefet meclis üyeleri ile yönetmeye çalıştı.

MHP ilçeyi deseniz hiç adam yerine koymadı. İlçe başkanı Mahmut Aksoy’un tüm iyi niyetlerine rağmen , hiçbir çalışmada beraber olmadı. Aksoy’u her zaman dışladı. Aksoy’un tüm uyarılarını kulaklarını tıkayarak dalga geçti. Partinin ne oyu var diyerek Partiyi tanımadı. Ülkü Ocağı desen aynı akıbete uğradı. "YÜZDE BİR  bile okunmuyor" diyerek yerel basını her fırsatta yok saydı.

Meclis üyesi listesini tek taraflı yazdı. Konya yolu mahallelerinden ,Haymana yolu mahallelerinden bir isim yok.  MHP ilçe teşkilatından ve  Ülkü Ocaklarından kimse yok. Nasılsa “Yakup Odabaşı ismi seçim kazanıyor”  diyerek tek başına liste yaparsan böyle yaya kalırsın. Kimsenin fikrine saygı göstermeden ,önünde uşak gibi duracak emir eri isimleri meclis üyesi adayı yapması seçimi kaybettiği gün oldu.

Listede oy getirecek isim arasan zor bulursun.  Seçim  koordinasyonunda yetenekli tecrübeli kimse yok. Necati Koçak, Hürriyet Ergezer, Mehmet Atak gibi seçim stratejisini belirleyecek , Ahmet Mermer, Naki Yükseker , gibi dış mahallelerden,  oy getirecek kimse yok.  Hasan Erdoğan gibi partiden ve merkezden Halil Yurtseven gibi  oy getirecek isimlerde yok.  Yanında bir tane yerel gazeteci , bir tane muhtar, bir tane STK temsilcisi yok .Eeeeee o yok bu yok. Kimle seçim kazanacaksın? Tek başına seçim kazanamayacağını kibiri ve kaprisi yüzünden bilemedi.

CHP+Cemaat, Birazda MHP

Odabaşı yandaş  anket sonuçlarına göre % 60 oyu olduğuna inandırıldı. %60 oyun %10 kayıp olsa seçimi % 50 ile yine alırız hesabı yaptı. Bir yandan bu ankete sırtını dayarken diğer taraftan CHP ve Cemaate sırtını dayadı. Birazda nasıl olsa MHP’den gelir hesabı yaptı. Tabi evdeki hesap sandıkta tutmadı. Hatta söylentilere göre Kendisi Ankara’da Mansur Yavaş’a oy vereceğini söylemiş. Yani CHP’lilerin oyunu almak için taktik uygulamış. MHP’nin Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Mevlüt Karakaya’nın resmini dahi asmayı hazmedemedi.

Her neyse CHP+ Cemaat oyları da Odabaşı’nı kurtaramadı. Bakalım Odabaşı’nı kim kurtaracak.  Kibiri, kaprisi ,tek adam olma hayali ve insanları saygısızlığı SALTANAT KOLTUĞU nun altından kaymasına neden oldu.  Demek-ki hayırlısı böyleymiş….

Ak Parti’ye hayırlı olsun

CHP+ Cemaat+ MHP ittifakı güç kaybetmesi ve Ak Parti’nin bu fırsatı iyi değerlendirmesi, Fatih Duruay isminin yıpranmamış olması gibi bir çok etken Ak Parti’yi zafere ulaştırdı. Başkan Duruay, bundan sonra yapacağı tek şey var.  O da Haşlak ve Odabaşı’nın yaptıkları hataları yakinen biliyor. Aynı hataları yapmasın bu millet yeniden peşinden gelir. Duruay üçlü oldu. İnşallah güçlüde olur ve Gölbaşı’nı kentleşme yönündeki projeleri gerçekleştirir. Gölbaşı’nı taşra kentten çağdaş modern kentleşmeye taşır. Bize de Hayırlı olsun demek düşer. Hayırlı olsun…. Saygılar Bizden…

 

 

Bu yazı toplam 2540 defa okunmuştur
YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
POSTA LİSTESİ